Poradniki i mechanikaOdświeżacze powietrza w samochodzie. Co warto wybrać?

Odświeżacze powietrza w samochodzie. Co warto wybrać?

Odświeżacze powietrza w samochodzie. Co warto wybrać?
Źródło zdjęć: © Autokult
Maciej Gis
13.11.2021 14:11, aktualizacja: 14.03.2023 14:25

Rynek oferuje duży wybór środków poprawiających zapach we wnętrzu pojazdu. Do wyboru są produkty naturalne i chemiczne o różnej skuteczności i czasie działania.

Na kratkę nawiewu, na lusterko, w sprayu, w żelu, w oleju, w papierowej saszetce, w lnianym woreczku, w plastikowym opakowaniu i w nasączonym kartoniku. O zapachu perfumeryjnym, owocowym, kwiatowym, świeżym lub korzennym. Typów, kształtów opakowań i wersji zapachów samochodowych odświeżaczy jest bez liku.

Ich rolą jest maskowanie nieprzyjemnej woni, której źródłem jest nagromadzona wilgoć i grzyby, dym papierosowy, resztki jedzenia, rozlane napoje czy ukochany zwierzak. W zależności od wersji i jakości zapewniają one świeży zapach przez kilka dni lub kilka tygodni. Tak jest w przypadku egzemplarzy umieszczanych na kratce nawiewu, które w zależności od temperatury i intensywności cyrkulacji powietrza dozują zawartość dezodorantu.

Ciekawą propozycją są także uniwersalne odświeżacze, które stosuje się w domu do odświeżania np. ubrań w szafach. Mogą to być wersje bazujące na naturalnych składnikach np. kwiatów, które stopniowo uwalniają zapach z papierowych saszetek lub granulatu (w plastikowych woreczkach) nasączonego wysokiej jakości perfumami.

Warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju dezodoranty tylko maskują nieprzyjemne zapachy. Aby korzystanie z odświeżacza miało większy sens, najpierw warto pozbyć się źródła problemu. Sprzątanie auta, pranie tapicerki i ozonowanie (ozon ma działanie biobójcze) może sprawić, że stosowanie odświeżacza stanie się zbędne.

Wybierając odświeżacz, warto jednocześnie zapoznać się z jego składem widniejącym na etykiecie. Wiele preparatów zawiera środki chemiczne, a i sam zapach, może być na tyle intensywny, że będzie drażnił nozdrza i wywoływał ból głowy, zwłaszcza u osób wrażliwych i alergików.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)