Poradniki i mechanikaZbieżność kół ma wpływ na ogumienie. Zadbaj o to co jakiś czas

Zbieżność kół ma wpływ na ogumienie. Zadbaj o to co jakiś czas

Zbieżność kół ma wpływ na ogumienie. Zadbaj o to co jakiś czas
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe KW
Maciej Gis
14.11.2019 09:59, aktualizacja: 22.03.2023 17:23

Rozregulowana geometria zawieszenia znacząco przyspiesza zużycie opon i wpływa na bezpieczeństwo kierowania, co może mieć znaczenie zwłaszcza zimą. Zbieżność kół niekiedy weryfikuje diagnosta podczas przeglądu, ale jeśli samochód nie prowadzi się tak, jak powinien, to nie należy czekać z tym do terminu najbliższego badania technicznego.

Zawieszenie to układ wieloelementowy, który decyduje o stabilności i kierowalności pojazdu. Nieprawidłowe działanie jednego z podzespołów może wpływać na pracę pozostałych. Kierowcy nierzadko bagatelizują oznaki np. delikatnego "ściągania" podczas jazdy, ale przypominają sobie o konsekwencjach, kiedy ich nowe opony – po kilku miesiącach – mają nienaturalnie zużyty bieżnik. Zwykle informuje o tym wulkanizator podczas sezonowej zmiany ogumienia.

Zła kondycja elementów zawieszenia, w tym sworzni wahaczy, drążków kierowniczych czy silentblocków jest następstwem codziennej eksploatacji (dziury i krawężniki to typowi adwersarze opon i zawieszenia). Z punktu widzenia eksploatacji warto pamiętać, że jeśli koła w niewłaściwy sposób przylegają do jezdni, to zwiększa to ryzyko poślizgu, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych (podczas opadów deszczu lub śniegu). A to może być następstwem złej geometrii zawieszenia, zwykle zbieżności kół.

Regulacja zbieżności zawieszenia

Rozwiązaniem problemu jest wizyta w warsztacie lub na stacji diagnostycznej, które wyposażone są w specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Jednak zanim rozpocznie się regulacja geometrii, to uprzednio należy sprawdzić stan zawieszenia i naprawić je w razie konieczności – korygowanie zbieżności na niesprawnych elementach nie ma najmniejszego sensu. Jeśli więc mechanik zacznie od montażu urządzeń pomiarowych, a nie od sprawdzenia stanu technicznego zawieszenia, to od razu możecie mu podziękować i pojechać do innego warsztatu. Szkoda waszego czasu i pieniędzy.

Urządzenie do pomiaru geometrii weryfikuje parametry dla wszystkich kół (kąt ich pochylenia, kąt wyprzedzenia zwrotnicy i zbieżność) i wskazuje, czy mieszczą się one w konkretnych wartościach określonych przez producenta pojazdu. Szczególnie ważnym i zawsze regulowanym parametrem geometrii jest zbieżność, która stanowi relację ustawienia kół przednich i tylnych względem osi pojazdu.

Fachowiec ocenia kąty zbieżności i w razie potrzeby reguluje zawieszenie (za pomocą drążków kierowniczych i zbieżności lub specjalnych śrub) tak, aby zbieżność mieściła się w granicach fabrycznej tolerancji. Korekta zawieszenia uwzględniająca wszystkie niezbędne parametry może trwać do godziny i kosztuje (w zależności od zakresu prac oraz modelu auta) od 50 do 250 zł.

Nawet jeśli w aucie nie zaobserwuje się trudności w prowadzeniu, to raz na dwa lata lub co ok. 30 tys. km warto sprawdzić geometrię zawieszenia. Odejście niektórych parametrów od normy nie świadczy o uszkodzeniu. Z drugiej strony, jeśli uderzycie w krawężnik lub szybko najedziecie na głęboką dziurę w jezdni, to może wpłynąć na zmianę geometrii. Również po każdej większej naprawie zawieszenia warto zadbać o kontrolę geometrii.

Diagnostyka jest zalecana zwłaszcza wtedy, kiedy np. auto "ściąga" (skręca w jedną stronę podczas jazdy na wprost). Weryfikacja jest nieodzowna, gdy pojazd został naprawiony po wypadku (w niektórych pojazdach powypadkowych nie da się ustawić prawidłowej geometrii). Pamiętajmy, że profilaktyczna diagnostyka uchroni przed kosztami związanymi z zakupem nowych opon i wpłynie na bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)