Poradniki i mechanikaNiesprawne gniazdo zapalniczki samochodowej - jak je naprawić?

Niesprawne gniazdo zapalniczki samochodowej - jak je naprawić?

Tzw. gniazdo zapalniczki, czyli popularne gniazdo 12V, wciąż się stosuje w samochodach, choć coraz rzadziej do kompletu jest... zapalniczka.
Tzw. gniazdo zapalniczki, czyli popularne gniazdo 12V, wciąż się stosuje w samochodach, choć coraz rzadziej do kompletu jest... zapalniczka.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis
14.11.2019 09:24, aktualizacja: 22.03.2023 17:23

Jeśli urządzenie podłączone do gniazda zapalniczki nie zdradza oznak życia, to problem nie musi dotyczyć samego urządzenia. Co jednak robić, aby czerpać prąd z zapalniczki?

Przyczyny usterki tzw. gniazda zapalniczki mogą być dwie: awarii uległo samo gniazdo lub kupione urządzenie ma większe zapotrzebowanie na prąd, niż może go dostarczyć instalacja auta.

Sprawdzenie gniazda zapalniczki

Żeby mieć pewność, że problem tkwi w gnieździe, wystarczy wcisnąć fabryczną zapalniczkę i sprawdzić, czy się nagrzeje. Jeśli nie macie zapalniczki, trzeba podłączyć cokolwiek, co do czego macie pewność, że faktycznie działa. Ostatecznie można po prostu skorzystać z miernika elektrycznego, dotykając jedną końcówkę do środka gniazda, a drugą do bocznej ścianki. Pamiętajcie, żeby sprawdzać to przy włączonym zapłonie, bo nie każde auto daje zasilanie przy wyłączonym.

Naprawa gniazda zapalniczki

Jeśli prądu nie ma, urządzenia nie działają, to winowajcą może być przepalony bezpiecznik, który jest tani i łatwy do wymiany. Gdy fabryczna zapalniczka odskakuje, ale spirala grzewcza jest zimna, to może to oznaczać niesprawność specjalnych blaszek (najprawdopodobniej z powodu wygięcia), które mocują zapalniczkę. Rozwiązaniem problemu jest wymontowanie gniazda (uprzednio należy odłączyć klemy z akumulatora) i wygięcie blaszki do pierwotnego kształtu.

Jeśli to nie pomoże, wówczas należy sprawdzić napięcie na przewodach doprowadzających prąd do zapalniczki. Prawidłowa wartość (w zależności od pojazdu) powinna wynosić 12 lub 24 V. Gdy napięcie okaże się właściwe, to znaczy, że to gniazdo jest uszkodzone i należy je wymienić.

Podmiana gniazda zapalniczki na nowe, gdy stare zostało wymontowane, nie będzie skomplikowane. Należy przy tym zachować środki ostrożności – odłączyć akumulator, wyjąć właściwy bezpiecznik. Zapalniczkę wraz z nowymi przewodami i bezpiecznikiem należy ułożyć tak, aby kable się nie załamywały i nie były niczym przyciśnięte. Prosta budowy zapalniczki sprawia, że z reguły awarii ulega przeważnie najsłabszy element, czyli bezpiecznik.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)