Nowy fotoradar w Łodzi. 180 mandatów w ciągu doby

Nowy fotoradar w Łodzi. 180 mandatów w ciągu doby

Kierowcy "wpadają", choć urządzenie jest oznaczone
Kierowcy "wpadają", choć urządzenie jest oznaczone
Źródło zdjęć: © GITD
Tomasz Budzik
09.11.2019 09:49, aktualizacja: 22.03.2023 17:26

Na jednym z niebezpiecznych łódzkich skrzyżowań pojawił się nowy fotoradar. Szybko okazało się, jak bardzo potrzebny jest on w tym miejscu. Nadużywający pedału przyspieszenia kierowcy mogą już oczekiwać na niechcianą przesyłkę.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przeniosło jeden ze swoich fotoradarów. Urządzenie, które dotąd stało w Stobiecku Szlacheckim, przestało być potrzebne, gdy tamtejsza droga utraciła status trasy krajowej. Fotoradarem zainteresował się jednak łódzki urząd miejski. Łódzki samorząd sfinansował przeniesienie go na skrzyżowanie ul. Włókniarzy z ul. Srebrzyńską.

Statystyki jasno pokazywały, że to niebezpieczne miejsce. W ciągu ostatnich trzech lat doszło tam do ponad 250 kolizji i 50 wypadków, również ze skutkiem śmiertelnym. Oczywiste było, że u podłoża dużej części tych zdarzeń leżało rozwijanie przez kierujących nadmiernej prędkości. Nie od dziś wiadomo, że jednym ze skuteczniejszych sposobów ograniczania nadmiernej fantazji kierujących jest zastosowanie fotoradaru. O montaż takiego urządzenia przy ul. Włókniarzy wnioskowała policja, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz MPK w Łodzi.

Usunięty ze Stobiecka fotoradar trafił już na łódzkie skrzyżowanie i bardzo szybko pokazał, jak bardzo był tam potrzebny. Już w ciągu pierwszej dobry pracy zarejestrował 180 wykroczeń. To duża liczba. Tym bardziej, że fotoradary stacjonarne zgodnie z polskim prawem są poprzedzane odpowiednim oznakowaniem.

Kierowcy niebawem będą musieli przyzwyczaić się do nowych fotoradarów. CANARD jest właśnie w trakcie przeprowadzania inwestycji, w ramach której na drogi trafi 111 nowych urządzeń. 39 z nich będzie służyło do odcinkowego pomiaru prędkości, 26 stanowić mają tradycyjne stacjonarne fotoradary, 30 monitorować będzie wjeżdżanie na skrzyżowania przy czerwonym świetle, a 5 z nich to zestawy do karania za wjazd na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Przewidziano również zakup 11 przenośnych fotoradarów. Ponadto CANARD wzbogaci się o 247 fotoradarów. Zastąpią one jednak najbardziej wysłużone urządzenia w miejscach, w których już dziś działają fotoradary.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)