Kupujesz samochód i nie wiesz co z OC? Sprawdź!

Kupujesz samochód i nie wiesz co z OC? Sprawdź!

Kupujesz samochód i nie wiesz co z OC? Sprawdź!
Platforma Autokult
30.10.2019 14:45, aktualizacja: 22.03.2023 17:31

Chociaż rośnie zainteresowanie pojazdami fabrycznie nowymi, Polacy chętnie kupują auta używane. I Ty przymierzasz się do takiej transakcji? Zanim wyruszysz w swoją pierwszą podróż, sprawdź, czy pojazd jest ubezpieczony. Zrobisz to w łatwy i wygodny sposób.

Statystki pokazują, że od stycznia do listopada 2018 roku Polacy zarejestrowali niemal 865 tys. używanych aut. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, nie zakładaj z góry, że pojazd będzie miał ważne ubezpieczenie OC. Dla swojego bezpieczeństwa, lepiej to sprawdzić. O tym, jak postępować w przypadku zakupu auta używanego w odniesieniu do polisy OC przeczytasz na https://rankomat.pl/samochod/co-z-oc-po-kupnie-samochodu.

Jak sprawdzić ważność OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił możliwość przeprowadzenia weryfikacji ważności obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wystarczy wejść na stronę ufg.pl, a następnie podać numer rejestracyjny lub numer VIN. W ciągu kilku chwil otrzymasz informację zwrotną dotyczącą zawarcia umowy OC oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zostawiasz ważną umowę OC? To musisz wiedzieć

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możesz skorzystać z polisy OC wykupionej przez poprzedniego właściciela auta – o ile ubezpieczenie jest ważne. Musisz jednak mieć świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki. Chodzi o ponowne wyliczenie jej wysokości w odniesieniu do ryzyka ubezpieczeniowego związanego z nowym właścicielem auta.

Nie chcesz korzystać z OC poprzedniego właściciela? Wypowiedz umowę

Jeśli nabywany pojazd jest ubezpieczony, wcale nie musisz korzystać z tej polisy. Możesz wypowiedzieć umowę i podpisać kolejną z wybranym przez siebie towarzystwem ubezpieczeniowym. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim kierowcy, w przypadku których rekalkulacja składki okazała się niekorzystna.

Aby wypowiedzieć umowę OC, należy złożyć pisemny wniosek. W dokumencie trzeba zawrzeć kilka istotnych informacji, takich jak np. numer polisy, numer rejestracyjny auta, dane właściciela. Umowę można wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania.

Zanim jednak wypowiesz umowę, sprawdź ubezpieczenie samochodu na Rankomat.pl. To ważne, ponieważ przerwanie ciągłości ochrony może skutkować poważnymi karami finansowymi. Korzystając z porównywarki internetowej, wybierz najtańsze OC. Nie ma sensu przepłacać, ponieważ – niezależnie od wysokości składki – masz zagwarantowaną pełną ochronę.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)