Kodem DNA w złodzieja. Tak zabezpiecza się auta w carsharingu

Kodem DNA w złodzieja. Tak zabezpiecza się auta w carsharingu

Kradzież samochodu metodą "na walizkę" zwykle zajmuje kilkadziesiąt sekund
Kradzież samochodu metodą "na walizkę" zwykle zajmuje kilkadziesiąt sekund
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik
20.10.2019 09:33, aktualizacja: 22.03.2023 17:40

Oferująca usługi carsharingu firma Panek wprowadza do oferty nowy model. Samochody, do których wsiąść może w zasadzie każdy, powinny być jednak świetnie chronione przed zakusami przestępców. Środkiem, który ma zniechęcić złodziei, jest zabezpieczenie DNA.

Do floty firmy Panek trafi niebawem Toyota C-HR. Japońskie crossovery mogłyby się stać łakomym kąskiem dla złodziei. Doskonale wie o tym jednak operator, który postanowił zabezpieczyć pojazdy w kompleksowy sposób.

DNA Program to zabezpieczenie auta poprzez wykorzystanie znaków identyfikacyjnych. Na poszczególne elementy pojazdu nanosi się 10 tys. indywidualnych mikrocząsteczek, które tworzą jakby wzór genetyczny. Samochód poddany takiemu zabiegowi łatwo zidentyfikować nawet mimo przebicia numeru VIN czy numerów silnika. Rozpoznać można nawet części pochodzące z oznakowanego w ten sposób samochodu. To ważne, ponieważ dziś zdecydowana większość kradzionych pojazdów jest rozbierana na części w złodziejskich dziuplach, a elementy tak potraktowanych aut trafiają na rynek wtórny.

Oznakowanie nie jest widoczne gołym okiem i pozostaje na samochodzie przez około 20 lat. Znaki identyfikacyjne są odporne na próby usunięcia olejami, smarami, kwasami, zasadami i rozpuszczalnikami. W Polsce metodą DNA Program zabezpieczonych jest już przeszło 100 tys. pojazdów, a naniesienie oznakowania w profesjonalnym warsztacie zajmuje ledwie kwadrans.

Samochody, które prowadza do swojej oferty firma Panek, są oznakowane naklejkami ostrzegającymi potencjalnych złodziei. Gdy już zostaną wycofane z użycia i sprzedane, zabezpieczenie DNA będzie służyło kolejnym właścicielom. Jak przyznaje firma, jak dotąd zanotowała jeden przypadek kradzieży auta. Szybko udało się je odzyskać.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)