Poradniki i mechanikaŚwiatła drogowe - kiedy i jak ich używać zgodnie z prawem?

Światła drogowe - kiedy i jak ich używać zgodnie z prawem?

Światła drogowe - kiedy i jak ich używać zgodnie z prawem?
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Maciej Gis
08.10.2019 12:49, aktualizacja: 22.03.2023 17:49

Wyposażeniem standardowym każdego pojazdu, rozpędzającego się powyżej 40 km/h są, m.in. światła mija oraz drogowe. Kiedy możemy korzystać z tych drugich?

Światła drogowe są wyposażeniem standardowym każdego samochodu, który rozpędza się powyżej 40 km/h. Bez tego elementu pojazd nie uzyska homologacji, a tym samym nie będzie mógł poruszać się po drogach publicznych. Są one przeznaczone do oświetlania drogi na dużą odległość przed pojazdem w czasie jazdy po zmierzchu na nieoświetlonych odcinkach dróg. Ich włączenie jest sygnalizowane przez niebieską ikonkę na tablicy rozdzielczej.

Rozwój świateł drogowych, czyli coraz jaśniej i dalej?

W światłach drogowych współcześnie coraz rzadziej wykorzystuje się próżniowe żarówki samochodowe, pobierające po 45 W mocy. Było to dobre rozwiązanie kilka lat temu, gdyż wytwarzały one strumień świetlny o natężeniu co najmniej 700 lumenów. Najczęściej wykorzystuje się żarówki gazowe – halogenowe, które mają od 50 do 65 W i zapewniają strumień świetlny od 1000 (H4) do 2100 lumenów (H9).

W czasach, gdy na topie były reflektory ksenonowe, mające większą sprawność energetyczną, dzięki czemu ich strumień światła to ok. 3200 lumenów. Pobierały przy tym 35 W. Z kolei popularne obecnie światła LED mają zakres strumienia światła od 2000 do 4000 lumenów. To pokazuje, jak zmienia się technologia przy budowie reflektorów oraz jak poprawia się oświetlenie drogi.

Kiedy można używać świateł drogowych?

Wykorzystywanie świateł drogowych nie jest dozwolone w każdych warunkach. Co więcej, w tym przypadku okazuje się, że jest więcej zakazów, niż można się spodziewać. Przede wszystkim nie wolno używać tych świateł podczas jazdy w mieście. Grozi to mandatem w wysokości 200 zł.

Nie wolno używać tego oświetlenia, gdy może dość do oślepienia innych kierujących. Mowa tu o kierujących jadących z przeciwka lub przed pojazdem w tym samym kierunku, widzących światła odbite w lusterkach. W to wpisują się również piesi poruszający się w kolumnie czy rowerzyści.

Tym samym można powiedzieć, że kierujący pojazdem z włączonymi światłami drogowymi jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w przypadku, gdy:

  • nadjeżdża pojazd z przeciwka – jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe, drugi jest obowiązany uczynić to samo,
  • zbliżając się do pojazdu poprzedzającego, jeżeli może dojść do oślepienia kierującego,
  • zbliżając się do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości i istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

Ostrzeganie światłami drogowymi

Często spotykamy się z sytuacją, w której inni kierowcy ostrzegają się nawzajem, właśnie posługując się światłami drogowymi. Jest to dozwolone w przypadku, gdy ostrzega się o niebezpieczeństwie. Zabrania się natomiast nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego oraz ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących. Nie wolno również ostrzegać innych uczestników ruchu o obecności w pobliżu policji, a zgodnie z literą prawa nie można "migać długimi" w celu informowaniu o chęci przepuszczenia kierującego innym pojazdem.

Wykorzystywanie świateł drogowych musi być wykonywane z głową. Mają one oświetlać drogę, a nie oślepiać innych. Z pewnością wybór nowoczesnych reflektorów zdecydowanie poprawia widoczność, gdy podróżujemy po nieoświetlonych drogach. Trzeba tylko pamiętać, aby trzymać się określonych zasad.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)