Sprawdź samochód online przed zakupem. Nowe narzędzie już dostępne.

Mille Miglia w Polsce? W wakacje możesz wziąć udział w podobnej imprezie

2 dni, 400 km i… samochody rodem z najbardziej prestiżowego rajdu samochodów zabytkowych na świcie - słynnego Mille Miglia. Tak zapowiada się tegoroczny Rajd Klasyczny, który odbędzie się 15 – 16 sierpnia na trasie Warszawa – Zamek Topacz.

Fot. Filip Blank

Mille Miglia to legendarny rajd, który od prawie 40 lat łączy przybyłych z całego świata ludzi, którym w żyłach zamiast krwi płynie benzyna. To 4 dni i 1000 mil pokonywane przez nich co roku, w połowie maja, we Włoszech na trasie Brescia — Rzym — Brescia.

Bierze w nim udział około 430 (500 numerów startowych) ekip z ponad 40 krajów świata. Dla zachowania tradycji zdecydowano, że mogą brać w nim udział jedynie auta zabytkowe, które startowały w oryginalnym wyścigu Mille Miglia, którego ostatnia edycja odbyła się w 1957 roku. Takie wydarzenie to zatem wyjątkowa okazja dla fanów samochodów klasycznych.

Austin Healey 100 - Rajd Klasyczny 2018

Mille Miglia przyjeżdża do Polski!

Jeżeli ktoś chce poczuć podobny klimat bez opuszczania granic Polski, to w tym roku można śmiało powiedzieć, że mały kawałek Mille Miglia przyjedzie do naszego kraju. Podczas wydarzenia, jakim jest Rajd Klasyczny, będzie można ujrzeć najpiękniejsze samochody, które brały udział we włoskim rajdzie oraz spotkać ich kierowców (m.in. Bentley'a 3,5 l. z 1936 startującego w ramach polskiego Teamu Perlage).

A może warto nie tylko oglądać, ale też wziąć samemu udział w tej imprezie i pojechać obok kierowców, którzy jeszcze w maju przemierzali w ulewie i mgle toskańskie serpentyny?

Aston Martin DB6 Vantage - Rajd Klasyczny 2018

Rajd Klasyczny

Organizatorem Rajdu są pasjonaci z warszawskiego Casual Car Club. W odróżnieniu od Mille Miglia kryteria doboru aut są mniej restrykcyjne, tzn. w wydarzeniu mogą wziąć udział samochody wyprodukowane przed 89 r. W zeszłorocznej imprezie uczestniczyły m.in. Porsche 944 S2, Polski Fiat 518, Jaguar XK 150, samochody MGA i MGB-GT, Jensen Healey czy Aston Martin DB6.

Start będzie miał miejsce w Warszawie, a trasa doprowadzi uczestników wprost na imprezę Moto Classic 2019 organizowaną na terenie należącym do Zamku Topacz położonego na tzw. Bielanach Wrocławskich, pod Wrocławiem. Na trasie rajdu czekają zadania sprawnościowe, przy których liczy się precyzja, pomysłowość oraz czas wykonania, podobnie jak podczas Mille Miglia kolejne etapy trasy należy pokonać w określonym przez organizatora czasie, lub z zadaną z góry średnią prędkością.

Zobacz również: Tadeusz Jelec o pierwszym elektrycznym aucie polskiej produkcji

Mille Miglia 2019 w obiektywie Filipa Blanka

Czy da się słowami oddać całą widowiskowość, towarzyszący splendor i pełnię jedynego w swoim rodzaju klimatu najlepszego wydarzenia w corocznym…

Od prawej: MGA z 1960 r., Austin Healey 100 i Porsche 944 S2 Cabrio - Rajd Klasyczny 2018

Wszystko to posiłkując się jedynie przygotowaną przez organizatorów książką drogową oraz dowolnymi urządzeniami pomiarowymi pozwalającymi wyliczyć odpowiednie tempo jazdy (dozwolone są tego typu aplikacje na smartfony i tablety).

Na zwycięzców czekać będą również nagrody w postaci statuetek i szampana oficjalnego sponsora rajdu. Ponadto nie zabraknie malowniczych krajobrazów, urokliwych miejsc postoju i wyśmienitych posiłków. Wszechobecne zabytkowe auta i nocleg w pałacu pozwolą na moment przenieść się do innego, minionego świata, którego w powojennej Polsce trudno było doświadczyć…

Rajdowy Jaguar XK150 Pekin-Paryż i Bentley 3,5 l tzw. "Derby" z 1936 r. - Rajd Klasyczny 2018

Z myślą o potrzebujących

Dodatkową zachętą może być to, że dochód w wysokości 20% wpisowego, jakie wpłacić muszą uczestnicy Rajdu Klasycznego, zostanie przekazany na cele charytatywne. Konkretnie Fundacji Wsparcia Zdrowia Seniora (FWZS). Jest to niezależna organizacja pozarządowa, która pomaga osobom starszym w zakupie niezbędnych leków. Mimo różnych form wsparcia oferowanych ze środków publicznych, seniorów wciąż nie stać na realizowanie niezbędnych recept. Fundacja ma na celu zapewnienie im dostępu do bezpłatnej, nieprzerwanej terapii.

By poznać więcej szczegółów warto odwiedzić stronę rajdklasyczny.pl
Za jej pośrednictwem można zgłosić do udziału własną załogę — zapisy jeszcze trwają a do końca czerwca obowiązuje promocyjna cena.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Relacje:

Odwiedziliśmy start Porsche Parade 2016 W Paryżu Hyundai prezentuje trzy oblicza. Każde z nich powinno was zachwycić Ford GT na 24 h Le Mans - jak wygląda praca zespołu od zaplecza? Nowy Citroen C4 oficjalnie w Polsce [Wideo] 5 prostych rozwiązań, które uwielbiamy w samochodach Nowości SEAT-a i CUPRA na Salonie Genewskim IAA 2017 od kuchni: jak wygląda praca redaktora na targach? Godzina po godzinie Genewa 2019: Grupa FCA odkryła karty. Nowa 500, kompaktowy SUV Alfy Romeo Wspomnienie lata i nowego Volvo XC60. SUV-a, który ma podbić rynek Lexus LFA - polska prezentacja japońskiego fenomenu [relacja autokult.pl] Spotkanie z najnowszymi BMW M na ODTJ Bednary Test opon Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 w Ascari Race Resort [relacja autokult.pl]