Salon dla Twojego auta, czyli jak zaaranżować garaż

Salon dla Twojego auta, czyli jak zaaranżować garaż

Salon dla Twojego auta, czyli jak zaaranżować garaż
Źródło zdjęć: © fot. Homebook.pl
Platforma Autokult
10.06.2019 08:42, aktualizacja: 28.03.2023 10:46

Każdy majsterkowicz i fan motoryzacji wie, że garaż to nie tylko pomieszczenie, w którym przetrzymuje się samochód, a swoiste schronienie od codziennych spraw i miejsce realizacji pasji. Dobrze jest więc zaprojektować go tak, by był nie tylko przestronny, ale i praktyczny oraz pakowny. Nie zaszkodzi również wyposażyć go w drobne elementy ozdobne. Jak urządzić garaż, aby najlepiej spełniał wszystkie swoje funkcje?

Wielkość garażu oraz ogólna aranżacja przestrzeni

W Polsce najpopularniejsze są garaże blaszane (tzw. blaszaki). Ostatnimi czasy napotkać można także inne ich rodzaje, np. stylowy garaż drewniany lub solidny garaż z płyt betonowych. Przeciętne pomieszczenie na samochód ma mniej więcej 3 metry szerokości i 6 długości (przy czym garaż dwustanowiskowy jest oczywiście mniej więcej dwukrotnie większy). Natomiast standardowa brama wjazdowa jest szeroka na 2,5 metra i wysoka na nieco ponad 2 metry. Takie wymiary wystarczają, by swobodnie wjechać do garażu samochodem i bez problemów z niego wysiąść.

Projektując swój garaż należy jednak pamiętać, że niejednokrotnie pomieszczenie to stanowi nie tylko miejsce postojowe pojazdu, ale i schowek na różnorodne rzeczy – sprzęt sportowy, narzędzia, stare meble etc. Dodatkowo to właśnie w garażu można zaaranżować miejsce idealne do odpoczynku. Który z panów nie marzy bowiem o własnym kącie z kanapą i telewizorem do oglądania Ligi Mistrzów czy też o mini domowej siłowni?

Regały i półki na wszystkie niezbędne narzędzia

W przypadku małych powierzchni, warto wyposażyć garaż tak, by w każdym calu wykorzystać dostępną jego przestrzeń. Do tego celu przydadzą się mocno przylegające do ściany szafki, wąskie półki, różnego rodzaju haki (np. do zawieszenia sprzętu sportowego) oraz metalowe tablice do przetrzymywania narzędzi. W przypadku większych garaży z powodzeniem zagospodarować można w nich blat do majsterkowania, przestrzeń na opony czy też regały na pudła z nieużywanymi rzeczami. Ze sprzętu praktycznego w garażu powinny się znaleźć takie elementy jak m.in.: imadło, szlifierka, lutownica, wiertarka, środki do mycia, oleje, smary czy zestaw podstawowych narzędzi (klucze nasadowe, młotek, śrubokręty etc.). Wszystkie niezbędne w garażu rzeczy znaleźć można chociażby na stronie Homebook.pl.

Przechowywanie roweru i innych przedmiotów

Urządzanie garażu może okazać się bardzo skomplikowanym i wymagającym logistycznego rozporządzania przedsięwzięciem. Wszystko za sprawą ilości przedmiotów, które muszą się w nim zmieścić. Bez względu na to czy jest to garaż wolnostojący czy pomieszczenie przylegające do domu, zazwyczaj stanowi ono małą „rupieciarnię”, w której znaleźć można wszystko – od ozdób świątecznych, poprzez deski snowboardowe, aż po przyrządy do pracy w ogrodzie.

Układając swoje rzeczy na regałach, w najwyższych i najniższych, partiach najlepiej umieścić przedmioty używane najrzadziej. Natomiast w części na wysokości ramion, warto położyć to, po co sięga się najczęściej. Rowery i inny sprzęt sportowy najlepiej przechowywać na specjalnych hakach, dostępnych zarówno w sklepach budowlanych, jak i w tych z akcesoriami sportowymi. Dzięki powieszeniu sprzętu na ścianie lub pod sufitem, zaoszczędzić można sporą ilość miejsca.

Urządzanie garażu – co jeszcze może się przydać?

Oprócz podstawowych elementów wyposażenia garażu, przyda się w nim kilka innych praktycznych przyborów. Przy blacie do majsterkowania niezawodna okazać się może umywalka, w której można umyć brudne od smaru ręce oraz stołek przydatny np. podczas długiej pracy nad ulepszaniem poszczególnych elementów samochodu. Wyposażając garaż nie można także zapomnieć o jego odpowiednim oświetleniu. W tym celu najlepiej sprawdzą się dobre lampy ledowe, ale też niewielkie okienka, wpuszczające do pomieszczenia naturalne światło dzienne. Dodatkowo osobom, które do naprawy pojazdu nie potrzebują mechanika z pewnością przyda się także specjalny kanał. Całość dopełnią plakaty z ulubionymi modelami samochodów, kalendarz ścienny, ciekawy zegar czy też ładnie wyeksponowana kolekcja resoraków.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)