Samorządy chcą fotoradarów. Liczba chętnych znacznie przewyższa pulę urządzeń

Samorządy chcą fotoradarów. Liczba chętnych znacznie przewyższa pulę urządzeń

Po zmianach GITD będzie dysponowało liczbą 621 urządzeń.
Po zmianach GITD będzie dysponowało liczbą 621 urządzeń.
Źródło zdjęć: © East News / Wojciech Strozyk / REPORTER
Tomasz Budzik
17.05.2019 06:26, aktualizacja: 28.03.2023 10:59

Fotoradary niebawem pojawią się w 111 nowych lokalizacjach. Wciąż nie podjęto decyzji o tym, gdzie będą zlokalizowane nowe urządzenia. Tymczasem do GITD od samorządowców wpłynęło już ponad 2,5 tys. wniosków o ulokowanie sprzętu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieczę nad stacjonarnymi urządzeniami do kontroli kierowców sprawuje wyłącznie Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Niebawem zapadną decyzje dotyczące lokalizacji nowych urządzeń, które zostaną zakupione przy wsparciu Unii Europejskiej. Samorządowcy szturmują inspektorat i składają podania o ulokowanie u siebie fotoradaru, informuje "Rzeczpospolita". Do GITD wysłano już ponad 2,5 tys. tego typu pism.

Jak zauważa cytowany przez gazetę burmistrz gminy Sianów, lokalni politycy najlepiej wiedzą, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie nie. O lokalizację na swoim terenie trzech urządzeń wystąpił między innymi wójt gminy Kobylnica. W latach, gdy z przenośnych fotoradarów mogły korzystać samorządy, gmina ta słynęła z rekordowych liczb wystawianych mandatów. W 2012 r. na konto gminy z tytułu kar za przekroczenie prędkości wpłynęło 6 mln zł.

Pisma o lokalizację fotoradarów wpłynęły również od przedstawicieli Warszawy, Krakowa, Olsztyna czy Oławy.

Liczne wnioski samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a nawet policji mogą pozostać bez odpowiedzi. GITD nie wybierze lokalizacji, w których staną nowe urządzenia, spośród tych zaproponowanych w otrzymanych podaniach. Końcem kwietnia inspektorat podpisał z Instytutem Transportu Samochodowego umowę na wykonanie analizy zagrożeń na polskich drogach. W dokumencie mają również zostać wskazane miejsca, w których – zdaniem specjalistów – nowe fotoradary najbardziej przyczyniłyby się do poprawy poziomu bezpieczeństwa. Raport ma powstać przed końcem 2019 r.

GITD planuje zakup 358 nowych urządzeń, ale aż 247 z nich zastąpi wysłużone fotoradary w już funkcjonujących lokalizacjach. W nowych miejscach ma znaleźć się 39 zestawów do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 fotoradarów stacjonarnych, 30 urządzeń do rejestrowania wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle oraz nowość - 5 zestawów do rejestrowania przekroczenia przejazdu kolejowego przy czerwonym świetle.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)