Ford C-MAX – wymiary to nie są jego jedyne zalety!

Ford C‑MAX – wymiary to nie są jego jedyne zalety!

Ford C-MAX – wymiary to nie są jego jedyne zalety!
Platforma Autokult
16.04.2019 16:09, aktualizacja: 28.03.2023 11:17

Nie bez powodu jednym z najchętniej wybieranych minivanów jest właśnie Ford C-MAX: wymiary, sylwetka i funkcjonalność tego auta zdecydowanie wyróżniają go na tle innych. Minivany wybierane są zarówno przez rodziny, jak i przez singli lubiących po prostu duże samochody i komfort jazdy. Czym charakteryzuje się Ford C-Max i jakie ma zalety?

Ford C-MAX – wymiary są ważne! Historia auta

Ogromną zaletą Forda C-MAX jest po prostu jego wielkość. To idealny samochód dla tych, którzy nie mieszczą się już w pojedynczym aucie, ale niekoniecznie chcą lub mogą posiadać dwa. To dla nich powstał pierwszy kompaktowy minivan Forda, zaprezentowany po raz pierwszy w 2003 r. na targach motoryzacyjnych w Genewie. Wtedy nazwany został Fordem Focusem C-MAX – zmiana nazwy na krótszą nastąpiła po liftingu auta w 2006 roku, kiedy to zaprezentowano pierwsze istotne zmiany: unowocześniony wygląd przodu auta i wprowadzoną technologię LED w tylnych światłach. Zmiany miały służyć dostosowaniu Forda C-MAX do tak zwanego Kinetic Design. Model ten trafił do sprzedaży początkiem roku 2007 i cieszył się dużą popularnością jako niezawodne i wyjątkowo pakowne auto.

Druga generacja Forda C-MAX: można jeszcze lepiej

Od 2009 roku produkowana jest nowa generacja Forda C-MAX. Ford C-MAX II swoją premierę miał na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie – oprócz klasycznej wersji auta, zaprezentowano także wydłużoną wersję Grand. Pięć lat później modele te unowocześniono, wprowadzając między innymi nowy kształt, charakterystyczny dla producenta, a także kształt osłony chłodnicy, reflektory, które zostały zintegrowane z LED-owymi światłami do jazdy dziennej oraz przemodelowaną tylną klapę. Natomiast we wnętrzu zmienił się kształt konsoli środkowej – a konkretniej, na szczycie pojawił się dotykowy ekran o przekątnej 8 cali. Zmodyfikowano także paletę jednostek napędowych. Z powodu ogromnej popularności, auto zaczęło być również produkowane za oceanem: Amerykanie docenili zarówno design, jak i praktyczne wymiary samochodu.

Ford C-MAX dzisiaj: bezpieczeństwo przede wszystkim

Dzisiaj Ford C-MAX to przede wszystkim auto, które może poszczycić się pełnym komfortem jazdy. I bezpieczeństwem – a nie zapominajmy, że to najważniejsza cecha rodzinnego minivana. Z badań wynika bowiem, że podczas jazdy, najbardziej cenimy sobie właśnie bezpieczeństwo. Nowoczesne technologie, które zostały wprowadzone w najnowszych modelach Forda C-MAX i Forda Grand C-MAX mają służyć więc zarówno spokojnej, wygodnej jeździe, jak i stuprocentowemu bezpieczeństwu. Co ciekawego ma więc do zaoferowania najnowszy C-MAX? Na pierwszy rzut oka wyłania się z pewnością najnowsza oraz najbardziej zaawansowana technologia Ford Sync – SYNC 3. To inteligentny system wspomagania kierowcy, który znacząco ułatwia wygodną jazdę. SYNC 3 może być sterowany przy pomocy krótkich komunikatów głosowych, także w języku polskim – do tego szybko reaguje i jest prosty w obsłudze. Obsługę ułatwia też wyposażenie w duże, dotykowe przyciski interfejsu: ośmiocalowym ekranem będzie umiał posłużyć się każdy, kto na co dzień korzysta ze smartfonu lub tabletu. Do tego system multimedialny łatwo skompilować z zawartością telefonu – wyposażony jest między innymi w takie aplikacje, jak AppLink, Apple CarPlay oraz Android Auto. Taka pomoc niewątpliwie przyda się nawet zaawansowanemu kierowcy.

Parkowanie bez stresu z C-MAX-em

Parkowanie to ten manewr, który wielu z nas przysparza najwięcej kłopotów, zwłaszcza w zabudowanej przestrzeni miejskiej. Fakt, że samochodów jest coraz więcej sprawia, że niekiedy zniechęcamy się do jazdy, myśląc zawczasu o tym... czy będziemy mieć gdzie zaparkować! Wiele osób przeszło przez to nawet na carpooling. Nie zmienia to faktu, że większość rodzin w dużych miastach porusza się co najmniej jednym samochodem osobowym, a miejsca parkingowe zastawione są ciasno. I tutaj konstruktorzy Forda C-MAX pomyśleli o trudnościach miejskiego życia. System Active Park Assist to inteligentna technologia, która wspomaga system parkowania równoległego. Przede wszystkim – Active Park Assist sam znajduje miejsce, które jest dogodne do zaparkowania Forda C-MAX; wymiary naszego minivana nie sprawią więc tutaj dużych problemów logistycznych. Po wyszukaniu miejsca, system sam wprowadzi na nie pojazd; kierowca zostaje jedynie nadzorcą, który kontroluje skrzynię biegów oraz pedały gazu i hamulca. To zdecydowanie oszczędza wielu kierowcom stresu związanego z parkowaniem sporego rozmiarowo auta.

Czujnik w Fordzie C-MAX – najlepszy przyjaciel kierowcy

W parkowaniu pomóc z pewnością mogą także czujniki zamontowane w tym modelu Forda. Czujnik parkowania z łatwością oceni odległość między samochodem, a przeszkodą, która znajduje się z tyłu lub z przodu pojazdu. System działa intuicyjnie – emitując sygnał dźwiękowy narastający wraz ze zbliżaniem się do obiektu. Dzięki temu, kierowcy dużo łatwiej jest sprawnie ocenić odległość, mimo poruszania się dużym gabarytowo autem, szczególnie przy parkowaniu. Dodatkowym udogodnieniem jest obecność kamery. Niejeden kierowca, mimo sporych umiejętności motoryzacyjnych, przeżył niemiłe spotkanie ze słupkiem, murkiem lub koszem na śmieci. Obecność kamery cofania likwiduje ten problem – tego typu obiekty pokażą się nam na centralnej części deski rozdzielczej, w zamontowanym tam wyświetlaczu. Na tym samym ekranie zobaczymy także inną przydatną wskazówkę: linie, które wyznaczają tor jazdy samochodu przy aktualnym skręcie kierownicy. Z pewnością pomoże to kierowcy skorygować położenie Forda C-MAX, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ford C-MAX – nie przegapi tego, co oko kierowcy

Kolejną pomoc przy cofaniu z pewnością stanowi funkcja Cross Traffic Alert. Podczas wyjeżdżania tyłem z parkingu, system ten ostrzeże nas przed pojazdami, które nadjeżdżają, czy to z prawej, czy z lewej strony. Cross Traffic Alert działa dzięki niewidocznym diodom, umieszczonym w bocznych lusterkach. To część technologii (BLIS), polegającej na monitorowaniu tak zwanego martwego pola widzenia w samochodowych lusterkach. (Blind Spot Information) ostrzega kierowcę poprzez włączenie diod właśnie wtedy, gdy inny samochód znajdzie się w martwym polu widzenia. Innym systemem, który wspomaga zawodne oko ludzkie, jest (Traffic Sign Recognition), który automatycznie odczytuje stałe oraz tymczasowe znaki drogowe dotyczące zakazu wyprzedzania czy ograniczenia prędkości. Symbol danego znaku wyświetlany jest na ekranie deski rozdzielczej, po czym zmienia się automatycznie przy kolejnym ograniczeniu. Nawet więc jeśli jakimś cudem kierowca przegapi znak drogowy – na przykład z powodu ciemności czy złych warunków pogodowych – wyświetli się on we wnętrzu jego Forda C-MAX, przypominając o konieczności dostosowania się do przepisów.

Skrzynia biegów w Fordzie C-MAX: wygoda, jakich mało

Na uwagę w Fordzie C-MAX zasługuje także 8-stopniowa automatyczna skrzynia biegów z obrotowym przełącznikiem ich zmiany. Niewątpliwie poprawia ona bowiem komfort jazdy i koncentrację kierowcy. Tradycyjna dźwignia została tutaj zastąpiona obrotowym przełącznikiem zmiany biegów; ma to wymierne korzyści. Dzięki temu, nowa skrzynia Forda C-MAX ma lepsze osiągi i przyśpieszenie, oraz zapewnia płynniejszą zmianę samych biegów. Dużym ułatwieniem są także manetki do zmiany biegów, umiejscowione przy kierownicy – dzięki nim, można łatwo je zmieniać, w ogóle nie odrywając rąk od kółka. To z pewnością pomaga kierowcy utrzymać pełną kontrolę nad autem w czasie szybkiej jazdy.

Utrzymaj samochód w ryzach – wspomaganie jazdy przez sztuczną inteligencję

Jeśli już o kontroli mowa – tutaj również Ford C-MAX ma tam nieco do zaproponowania. To ważne, gdyż z badań wynika, że lubimy podróże samochodem, gdy są... szybkie i krótkie. Jakie więc znajdziemy ułatwienia w tym modelu? System LKA pomoże nam na przykład przy nagłym zjechaniu auta z pasu ruchu – jeśli go wykryje, pojawią się drgania kierownicy. Drugim inteligentnym systemem, który pozwoli nam utrzymać Forda C-MAX w ryzach, jest Pre-Collision Assist. Ta inteligentna technologia zapobiega kolizjom, starając się zredukować siłę potencjalnego uderzenia lub nawet całkowicie uniknąć kolizji, w czasie powolnej jazdy w korku lub z niską prędkością. System Pre-Collision Assist, wykrywając zatrzymanie się pojazdu przed sobą, po prostu automatycznie załącza hamowanie. Za monitorowanie drogi przed samochodem odpowiada także adaptacyjny tempomat, który pozwala na dostosowanie prędkości. Technologia Adaptive Cruise Control pozwala na na wybranie ustalonej prędkości, z jaką ma jechać auto – od 25 do 180 kilometrów na godzinę – a w przypadku wykrycia pojazdu znajdującego się z przodu, sam zwolni lub zahamuje, by zachować odpowiednią odległość. Natomiast po zniknięciu przeszkody, prędkość jazdy wróci do ustalonej przez kierowcę. W Fordzie C-MAX znajdziemy jeszcze (HSA), czyli dodatkową kontrolę pojazdu podczas wjeżdżania pod górę. Podwyższone ciśnienie w układzie hamulcowym jest, dzięki wspomnianej technologii, utrzymywane jeszcze przez 2,5 sekundy. Kierowca zyskuje więc czas na przejście z pedału hamulca do pedału gazu. W efekcie, samochód nie cofnie się; system ten jest przydatny także przy ruszaniu na oblodzonej i śliskiej nawierzchni.

Dlaczego warto wybrać właśnie Forda C-MAX?

Wybór samochodu rzadko jest kwestią spontanicznej decyzji: najczęściej analizujemy różne za i przeciw danego modelu. Z badań naukowców wynika, że dla Polaków ważne są parametry auta. To z pewnością duży atut minivanów takich, jak Ford C-MAX – wymiary tego modelu możesz dokładnie ocenić na stronie producenta. Czynniki ekonomiczne to niewątpliwie ważny aspekt wyboru naszego rodzinnego auta i poświęcamy mu wiele uwagi, doświadczenia pokazują jednak, że na solidnym samochodzie dla całej rodziny nie warto oszczędzać. Naukowcy twierdzą, że coraz częściej bazujemy na informacjach porównawczych z mediów, zamiast pytać o radę przyjaciela czy sąsiada. Wybierając auto, wybierzmy zatem dobrze – tak, jak polecają eksperci od nowych technologii i bezpieczeństwa na drodze.

Źródła:

• Słupińska, M. (2017). Ekonomia dzielenia się? Między racjonalnym wyborem a towarzyskością. Próby socjologicznych interpretacji zjawiska "wspólnych przejazdów".

• Wyszomirska-Góra, M. (2013). Psychologiczne determinanty wyboru środka transportu w codziennych podróżach miejskich. Transport Miejski i Regionalny, (1), 4-9.

• Celiński, I. (2016). Problematyka doboru samochodu osobowego, źródła danych (cz. I). Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej. Transport, (112), 35-45.

• Gawrońska, D. (2013). Model rozmyty wyboru samochodu w najwyższym stopniu spełniającego preferencje klienta. Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie/Politechnika Śląska.

• Andrzejewska, S., Kamyszek, K., & Merkisz-Guranowska, A. (2014). Wielokryterialne wspomaganie wyboru środka transportu. Logistyka, (3), 68-77.

• Michalak, J., & Merło, P. (2015). Wpływ działań promocyjnych na zachowania nabywców samochodów. Handel Wewnętrzny, (3 (356)), 141-151.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)