Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w aucie?

Z kontrolkami w samochodzie jest trochę jak z sygnalizacją świetlną na drogach. Pomarańczowe oznacza zakaz jazdy, ale jeśli zatrzymanie ma spowodować zagrożenie, to można kontynuować. I tak jest właśnie z pomarańczowymi kontrolkami.
Pomarańczowe kontrolki ostrzegają przed awarią lub niebezpieczną sytuacją, do której może dojść. W dobie samochodów wyposażonych standardowo w systemy ESP i ASR, gdy jedziemy zbyt szybko lub zbyt dynamicznie na śliskiej nawierzchni, zapala się pomarańczowa kontrolka z symbolem auta w poślizgu. Niczym to nie grozi, ale ostrzega nas przed ewidentnym niedostosowaniem prędkości czy poziomu wciśnięcia gazu do przyczepności nawierzchni.
Nieco inaczej należy "czytać" kontrolkę systemu ABS. Jej zaświecenie nie oznacza, że ten system działa, lecz pojawiła się jakaś niesprawność. Jednak też nie zawsze. Może do jej włączenia dojść, jeśli jedno z kół zostało wymienione na dojazdowe po przebiciu. Więc można kontynuować jazdę, lecz najlepiej szybko udać się do serwisu.
Na pomarańczowo mogą świecić także kontrolki ostrzegające o niskim poziomie mniej istotnych dla bezpieczeństwa płynów, w tym niskim poziomie paliwa, ale także o awarii silnika. I tu zawsze zagadką pozostaje tzw. kontrolka check engine. Zwykle instrukcje sugerują zatrzymanie pojazdu, niektóre wezwanie pomocy, inne dojazd do warsztatu. Kontrolka silnika może oznaczać drobną, prawie nieistotną dla jego pracy usterkę, ale również poważną awarię, której zlekceważenie może doprowadzić do zniszczenia jednostki napędowej.
Zobacz również: Nowe Renault CLIO E-TECH Hybrid - wykorzystuje technologię z Formuły 1
Jedną z występujących niemal w każdym aucie pomarańczowych kontrolek jest wykrzyknik w trójkącie. Jest to zazwyczaj ostrzeżenie o niedziałaniu jakiegoś systemu. Najczęściej informacja ukryta jest w menu komputera pokładowego. Może to być jednak praktycznie wszystko, z przegrzaniem oleju w skrzyni biegów włącznie.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze