Wymieniasz samochód? Sprawdź, jak zdobyć na to pieniądze

Wymieniasz samochód? Sprawdź, jak zdobyć na to pieniądze

Wymieniasz samochód? Sprawdź, jak zdobyć na to pieniądze
Źródło zdjęć: © fot. taktofinanse.pl
Platforma Autokult
02.10.2018 13:53, aktualizacja: 01.10.2022 16:49

Nowe samochody potrafią naprawdę dużo kosztować. Nic zatem dziwnego, że w Polsce dużą popularnością cieszą się auta używane, nierzadko sprowadzone z zagranicy. Każde auto jednak się zużywa i trzeba go prędzej czy później wymieniać. Zwykle szuka się wtedy lepszego i droższego modelu. W jaki sposób sfinansować jego zakup?

Najnowsze statystyki EuroStatu pokazują, że chociaż nie jesteśmy najbogatszym krajem, przodujemy w ilości samochodów w Unii Europejskiej – mamy ich 571 na 1000 mieszkańców. Posiadamy więcej aut niż Niemcy, Szwajcarzy czy Norwegowie, co plasuje nas na piątym miejscu we Wspólnocie. Bardziej zmotoryzowani są od nas między innymi Luksemburczycy (lider rankingu), Włosi i Finowie.

Obraz
© Eurostat

Duży wpływ na taki stan rzeczy ma ogromny import tanich samochodów używanych z zagranicy. Po wejściu do Unii Europejskiej w naszym kraju masowo zaczęło przybywać 10-letnich aut. W 2005 roku ich liczba wzrosła z 6,7 mln do 7,5 mln pojazdów. W roku 2008 liczba tak wiekowych samochód przekroczyła 10 mln, w 2015 roku doszła do 15 mln, a obecnie wynosi około 16 mln. Ponad 10- letnie auta stanowią w Polsce 73% wszystkich zarejestrowanych pojazdów.

  • Przeciętnego, średnio zarabiającego Polaka rzadko stać na nowy samochód. Z tego powodu częściej decyduje się on na kilkuletnie auto sprowadzone z zagranicy. Taki samochód jest dużo tańszy od modeli sprzedawanych w salonach, a nierzadko można nim jeździć bez większych problemów jeszcze przez kilka lat – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse (https://taktofinanse.pl). – Takie auto zwykle finansowane jest z pieniędzy po sprzedaży poprzedniego samochodu, ale przeważnie trzeba jeszcze dołożyć pewną kwotę, gdy chcemy wymienić pojazd na lepszy. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka.

Najczęściej kupowane używane samochody

Z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że tylko na początku 2018 roku liczba pierwszych rejestracji pojazdów używanych wzrosła o kilkanaście procent. Na popularność aut z rynku wtórnego wpływa przede wszystkim cena, ale dla nabywców równie ważne są opinie o danym modelu. W statystykach rejestracji samochodów używanych prym wiodą marki niemieckie - Volkswagen, Opel, Audi. Poza Fordem dopiero na dziesiątym miejscu znajduje się kolejny pojazd spoza Niemiec - to Renault Scenic. W drugiej dziesiątce tego rankingu znajdziemy także Renaulta Megane, Skodę Octavię oraz Toyotę Yaris. Natomiast w grupie tańszych pojazdów najczęściej kupowane i rejestrowane są Opel Astra, Ford Modeno oraz Renault Scenic.

Obraz
© fot. PZM

Ile kosztuje używane auto?

Polacy najczęściej kupują używane auta sprowadzone z Niemiec, co jest związane z faktem, że najłatwiej sprowadzić samochód od sąsiada, a do tego Niemcy często wymieniają auta na nowe, pozbywając się starych i jest to największy rynek motoryzacyjny w Europie. Na portalach ogłoszeniowych można jednak znaleźć także bez problemu używane auta z Francji, Holandii, Belgii i innych państw, a do tego dochodzą jeszcze samochody, których pozbywają się Polacy. Rynek wtórny jest zatem mocno nasycony i kupujący mają naprawdę w czym wybierać. Ceny aut są bardzo różne i zależą od wielu czynników jak na przykład model, rok produkcji, wyposażenie czy stan techniczny. W rezultacie za używany samochód trzeba zapłacić od ponad tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gdy chcemy przesiąść się na dobry model, którego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń, cena poniżej 20 tys. zł może być trudna do znalezienia.

Najczęściej sposób finansowania zakupu używanego auta jest podobny: właściciel sprzedaje użytkowany dotychczas samochód, dokłada do tego pewną kwotę i nabywa kolejny pojazd. Co jednak, gdy nie mamy pieniędzy na dołożenie do nowego auta lub nie sprzedaliśmy poprzedniego, a trafiła się okazja, żeby wymienić samochód? Wtedy najczęściej pozostaje pożyczka ratalna. Kupujący auto ma do wyboru kilka opcji. Może zaciągnąć w banku zwykły kredyt konsumpcyjny, co wiąże się z koniecznością przejścia przez skomplikowane i długie procedury. W tym jednak przypadku możemy nie zdążyć z zakupem auta, jeśli znaleźliśmy okazję, bo ktoś inny nas ubiegnie. Kolejny sposób to kredyt samochodowy. Wydawać by się mogło, że to atrakcyjne rozwiązanie, ale ma kilka wad. Po pierwsze trzeba przyjść do banku już z wybranym autem, po drugie – banki nie sfinansują każdego samochodu (główną przeszkodą jest wiek pojazdu), a po trzecie – auto stanie się zabezpieczeniem banku i bez jego pozwolenia nie będzie można go sprzedać.

Warto zwrócić uwagę, że zwykle zakup auta to polowanie na okazję. Gdy znajdziemy interesującą ofertę, staramy się działać szybko, żeby nikt nie kupił przed nami samochodu. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może się okazać chwilówka na raty w firmie pożyczkowej, którą można spłacać przez kilka lat. Tam zwykle formalności są ograniczone do minimum, wszystko załatwimy przez internet (nawet będąc już u sprzedawcy auta), a pieniądze zwykle błyskawicznie pojawiają się na koncie pożyczkobiorcy.

Samochody używane w Polsce cieszą się dużą popularnością ze względu na ich niską cenę. Na zakup takiego auta stać więcej Polaków niż na nabycie nowego modelu z salonu. Warto jednak pamiętać, żeby dokładnie sprawdzić używane auto przed zakupem, aby uniknąć kłopotów z jego późniejszą eksploatacją.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)