Ruszył EDWARD. Ogólnoeuropejska akcja policji

Ruszył EDWARD. Ogólnoeuropejska akcja policji

Polska od lat jest w ogonie Europy pod względem bezpieczeństwa. Akcje takie jak EDWARD pokazują, ze my kierowcy możemy zrobić więcej
Polska od lat jest w ogonie Europy pod względem bezpieczeństwa. Akcje takie jak EDWARD pokazują, ze my kierowcy możemy zrobić więcej
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Tomasz Budzik
19.09.2018 04:32, aktualizacja: 01.10.2022 16:53

Środa 19 września na całym Starym Kontynencie stoi pod znakiem nasilonych działań policji. Mundurowi wszystkich państw wspólnoty, a więc i polscy, będą w tym czasie prowadzić nasilone kontrole. Mandaty posypią się nie tylko za prędkość.

19 września 2018 r. to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach (European Day Without Road Death) - w skrócie EDWARD. W ramach ogólnoeuropejskich działań polska policja zapowiada większą liczbę funkcjonariuszy na drogach i wzmożone kontrole. Wszystko po to, by w tym dniu na drogach nikt nie zginął i nikt nie został ciężko ranny.

Jak informuje policja, sprawdzana będzie nie tylko prędkość rozwijana przez kierujących. Ważnym elementem EDWARD-a będzie monitorowanie zachowań kierujących względem niechronionych uczestników ruchu. Chodzi o tu przede wszystkim o pieszych i rowerzystów. W Polsce to duży problem, bo te dwie grupy stanowią blisko 40 proc. śmiertelnych ofiar wypadków.

Mundurowi mają też sprawdzać inne aspekty decydujące o bezpieczeństwie za kierownicą. Chodzi m.in. o zgodne z przepisami korzystanie z telefonów komórkowych, właściwe przewożenie dzieci, zachowywanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, zapinanie pasów bezpieczeństwa czy dbałość o właściwy stan techniczny pojazdu.

Policjanci sformułowali również listę postulatów, które wpisują się w obraz bezpiecznego kierowcy. Oto one:

  • Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
  • Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
  • Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
  • Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
  • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
  • Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
  • Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
  • Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
  • Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
  • Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
  • Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
  • Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
  • Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.

Postanowień tych warto przestrzegać na co dzień, a nie tylko w środę 19 września. W 2017 r. w czasie działań EDWARD na europejskich drogach zginęło o 39 proc. mniej osób, niż zwykle. To znaczy, że wiele zależy od nas, kierowców, a nie wyłącznie od infrastruktury.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)