Zmarł Sergio Marchionne. 4 dni po odejściu ze stanowiska szefa koncernu FCA

Zmarł Sergio Marchionne. 4 dni po odejściu ze stanowiska szefa koncernu FCA

Zmarł Sergio Marchionne. 4 dni po odejściu ze stanowiska szefa koncernu FCA
Źródło zdjęć: © W wieku 66 lat 25 lipca 2018 roku zmarł Sergio Marchionne
Jakub Tujaka
25.07.2018 10:37, aktualizacja: 14.10.2022 14:49

Sergio Marchionne zmarł 25 lipca 2018 roku. Były szef koncernu FCA kierował markami takimi jak Fiat, Alfa Romeo czy Lancia. Miał też wpływ na sportowe sukcesy Ferrari i decydował o losie Chryslera, Jeepa i Dodge'a.

Sergio Marchionne zmarł 25 lipca 2018 roku. 21 lipca przestał być szefem koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Oficjalnym powodem odejścia ze stanowiska był pogarszający się stan zdrowia.

W oficjalnym oświadczeniu Grupy FCA po usunięciu go ze stanowiska można było przeczytać:

"Pojawiły się nieoczekiwane komplikacje podczas rekonwalescencji Sergia Marchionne, a sytuacja znacznie się pogorszyła w ostatnich godzinach. W konsekwencji nie będzie on mógł wrócić do pracy".

Marchionne jako szef Grupy FCA

Marchionne przejął stery w Grupie FCA w 2004 roku i to m.in. jego decyzje uchroniły Fiata i Chryslera przed bankructwem. Miał oficjalnie ustąpić ze stanowiska w przyszłym roku, po 15 latach rządów.

Szef Grupy FCA był jednym z najbardziej wpływowych Włochów w branży motoryzacyjnej. Oprócz odważnych decyzji dotyczących produkcji samochodów osobowych, miał też duży wpływ na sportowe sukcesy Ferrari.

W oficjalnym oświadczeniu producenta sportowych samochodów napisano:

"Zarząd Ferrari z głębokim żalem przyjął, że dotychczasowy prezes i dyrektor generalny Sergio Marchionne nie będzie w stanie powrócić do pracy. Nasze myśli są teraz z nim i jego rodziną. Dziękujemy za niesamowity wkład w ostatnich latach w Ferrari".

Kim był Sergio Marchionne?

Sergio Marchionne urodził się we włoskim miasteczku Chieti w Abruzzo, a w wieku 14 lat jego rodzina przeprowadziła się do Toronto. Tam studiował ekonomię i finanse. Później kariera zawodowa sprawiła, że wrócił do Europy, gdzie pracował w firmach Deloitte&Touche, następnie w Glenex Industries, a później w Lawson Group. Następne lata spędził w szwajcarskiej firmie Societe Generale de Surveillance, gdzie zajmował się kontrolą jakości. Tuż przed przejęciem sterów w koncernie FCA był dyrektorem w szwajcarskim banku UBS.

Jednym z największych sukcesów Marchine było przywrócenie na rynek Fiata 500. To on również zadecydował o przeniesieniu produkcji Fiata Pandy z Polski do Włoch.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)