Najlepsze samochody używane do miasta. Ranking pokazał liderów

Kupując samochód używany większą uwagę zwracamy na awaryjność i koszty utrzymania. Dlatego w takim przypadku szczególnie warto przeanalizować rankingi i poznać opinie ekspertów. Jakie modele są najlepsze?
Consumer Reports to niezależna amerykańska organizacja, która zajmuje się dogłębnym testowaniem wielu produktów — w tym samochodów. Eksperci nie tylko sprawdzają nowe samochody, ale też oceniają i polecają, które modele są najlepsze podczas zakupu z drugiej ręki.
Nie jest zaskoczeniem, że jednym z głównych aspektów branych pod uwagę przy tworzeniu zestawienia najlepszych używanych modeli była bezawaryjność. Poniżej prezentujemy najbardziej polecane małe modele, które w USA obejmują segmenty B i C. Nieobecność wielu europejskich modeli za oceanem oznacza, że ranking zdominowały modele azjatyckie, z których jednak większość bryluje również w rankingach niezawodności na starym kontynencie.
Honda Jazz (2009–2013)
Miejski hatchback jest oferowany na amerykańskim rynku, jako Honda Fit. Dzięki przemyślanej, wielofunkcyjnej konstrukcji składanych siedzeń zapewnia wszechstronność, porównywalną do małego SUV-a. Według testów, w wersjach wyposażonych w skrzynię bezstopniową możemy liczyć na średnie spalanie na poziomie 7 l/100 km. Zaletą Jazza jest sztywno zestrojone zawieszenie i szybka reakcja na polecenia kierowcy. Minusem jest spory hałas w kabinie, który może być męczący podczas dłuższych tras. Niezbyt wysoko oceniono także pozycję za kierownicą i przejrzystość obsługi pokładowego systemu audio.
W najwyższych wersjach wyposażenia znajdziemy takie udogodnienia, jak otwierany szyberdach czy podgrzewane, skórzane fotele.
Kia Soul (2010–2016)
To coś więcej, niż charakterystyczna stylistyka. Oferując przestronne wnętrze i znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach ten crossover jest alternatywą nawet dla większych SUV-ów. Zawieszenie jest sztywne, a prowadzenie satysfakcjonujące. Obszerna lista opcji obejmuje podgrzewane siedzenia i nawigację z dotykowym ekranem. Pośród systemów bezpieczeństwa znalazł się układ automatycznego, awaryjnego hamowania, system ostrzegający przed kolizją i niekontrolowaną zmianą pasa.
Kia Soul drugiej generacji może charakteryzować się bogatym wyposażeniem, jak bezkluczykowy system dostępu, podgrzewana kierownica czy kamera cofania. Jednak za najbardziej niezawodne uznano modele z lat 2010–2013, charakteryzujące się niewielkimi wymiarami zewnętrznymi i dużą ilością miejsca we wnętrzu, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy. Po stronie minusów Consumer Reports wymienia słabe wytłumienie wnętrza i nieco za twarde zawieszenie oraz szerokie słupki C, ograniczające widoczność do tyłu.
Mazda 3 (2009–2017)
Consumer Reports szczególnie podkreśla przyjemność z jazdy tym samochodem, a to za sprawą dobrze skalibrowanego układu kierowniczego i zawieszenia oraz żwawych silników. Ze średnim spalaniem w okolicach 7 l/100 km Mazda 3 jest jednym z najbardziej oszczędnych, kompaktowych aut na rynku. Oferuje również bogate wyposażenie jak system multimedialny z dużym ekranem i liczne systemy aktywnego bezpieczeństwa np. monitorowanie martwego pola. Niestety, w czasie jazdy autostradowej samochód jest dosyć głośny.
Auta z lat 2009–2017 uznano za najbardziej niezawodne.
Po stronie zalet wymieniane są znakomite właściwości jezdne, oszczędne silniki i płynnie działające skrzynie biegów. Nowoczesnym akcentem był, sterowany wielofunkcyjnym pokrętłem, system multimedialny. Modele z lat 2010–2013 były w USA jednymi z najlepiej sprzedających się aut w tej klasie.
Toyota Corolla (2008–2017)
Ten kompaktowy sedan z dobrze wytłumionym wnętrzem zapewnia wygodną podróż. Obsługa urządzeń pokładowych jest prosta, a zawieszenie sprężyste. Montowana w niektórych wersjach, bezstopniowa skrzynia działa płynnie, lecz efektem ubocznym jest głośna praca silnika przy wyższych obrotach. Model charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa na poziome ok. 7 l/100 km. We wnętrzu znajdziemy mnóstwo miękkich elementów wykończeniowych. Tylna kanapa jest jedną z najprzestronniejszych w klasie.
Za wyjątkowo niezawodne uznano modele aż dwóch generacji — z lat 2008–2017.
Samochody, produkowane w latach 2014–2017 charakteryzowały się niskim zużyciem paliwa i wiodącą w klasie ilością miejsca w kabinie. Największe zalety to wysoki komfort jazdy i intuicyjna obsługa. Modele z lat 2009–2013 były większe i znacznie cichsze od wcześniejszych generacji. Corollę z tych lat Consumer Reports chwali za dobre silniki, precyzyjnie działające skrzynie biegów, intuicyjną obsługę, przestronne wnętrze i bogate wyposażenie. Trzeba pamiętać, że wersja na rynek europejski mocno różniła się od amerykańskiej i była bardziej dostosowana do wymagań klientów ze Starego Kontynentu.
Toyota Prius (2008–2015)
Hybryda Toyoty w testach ekonomii Consumer Reports uzyskała średnie spalanie na poziomie zaledwie 4,5 l/100 km — czyli jeszcze niższym, niż w przypadku wcześniejszych generacji. Charakterystycznym elementem we wnętrzu są centralnie umieszczone, szerokie i kolorowe, cyfrowe zegary. Obsługa systemu infotainment jest prosta, a największą zaletą Priusa od samego początku były rekordowa oszczędność paliwa i niskie koszty eksploatacji. Samochód może jeździć wyłącznie na silniku elektrycznym, nie emitując przy tym spalin ani hałasu.
Największe uznanie pod względem niezawodności zyskały modele z lat 2008–2015, czyli trzecia generacja Priusa. W stosunku do wcześniejszej odsłony zwiększono poziom bezpieczeństwa i poprawiono m. in. pozycję za kierownicą, a pod maskę trafił mocniejszy silnik. Jazda wyłącznie na silniku elektrycznym jest możliwa z prędkością do 50 km/h. Po stronie największych zalet wymienia się łatwość prowadzenia, praktyczność, niezawodność i niskie koszty eksploatacji.

Polecane przez autora:
- Szymon Jasina: Widok, który potrafi zmrozić krew w żyłach. "Drzewa zabójcy" czy "głupi kierowcy"? (opinia)
- Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe
- Dlaczego tiry na trasie wyprzedzają się tak długo? Proste: takie są przepisy
Ten artykuł ma 45 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze