Co robimy przy autach samodzielnie? Kończy się na myciu i dolewaniu płynów

Dwa tygodnie temu pisałem o stanie technicznym pojazdów, które były sprawdzane w sposób wyrywkowy na parkingach supermarketów. Gdy kierowca czekał na swoje auto, zadawano mu kilka pytań na temat eksploatacji. Wnioski są interesujące.

Te czasy powoli przechodzą do historii. Naprawy powierzamy mechanikom, ale drobne czynności lubimy wykonywać sami.

Te czasy powoli przechodzą do historii. Naprawy powierzamy mechanikom, ale drobne czynności lubimy wykonywać sami. (fot. East News / Adrian Slazok)

Ten artykuł ma 2 strony:

Jak dbamy o swoje auta? Opinie kierowców

Podczas ogólnopolskiej akcji ProfiAuto PitStop, w której dokonywano bezpłatnych przeglądów samochodów, okazało się, że w 56 proc. przebadanych pojazdów wykryto co najmniej jedną drobną usterkę. W 39 proc. przypadków nie była ona możliwa do usunięcia od ręki, za pomocą podstawowych narzędzi. Obraz stanu technicznego polskich aut można było zestawić z tym, co mieli do powiedzenia ich użytkownicy.

Sprawdzili tysiące przypadkowych aut. Stan techniczny nie jest najlepszy

Blisko 40 proc. aut w Polsce ma poważne usterki i tyle samo jeździ z nieprawidłowym ciśnieniem w oponach. Sami mechanicy oceniają nasz park samochodów…

Podczas oczekiwania na auto odpowiadali na sześć pytań dotyczących bieżącej obsługi, podstawowej wiedzy i napraw. Wyniki ankiety pogrupowano z podziałem na posiadaczy pojazdów konkretnych marek. I tak na przykład, najczęstszą czynnością wykonywaną przy aucie okazało się sprzątanie.

Renault i Chevrolet najbrudniejsze?

Zgodnie z odpowiedziami najczystsze są samochody marek BMW, Volvo i Audi. W przypadku każdej z nich ponad 40 proc. kierowców sprząta lub myje swój samochód raz w tygodniu. Gorzej sytuacja wygląda wśród właścicieli peugeotów, volkswagenów, hyundaiów, mercedesów, nissanów, opli i toyot. Jednak najsłabiej wypadły marki Renault i Chevrolet. Odpowiednio 14 i 11 proc. właścicieli samochodów tych marek zadeklarowało, że sprząta tylko raz na kilka miesięcy.

Stosunkowo często myjemy swoje samochody

Umówmy się jednak, że sposób używania pojazdu wpływa na jego czystość. Można jeździć autem dwa miesiące bez bałaganu, jeżeli się o to dba na bieżąco. Inaczej wygląda kwestia bezpieczeństwa, dlatego padło też pytanie: "jak często sprawdza Pan(i) ciśnienie w oponach swojego samochodu?"

Warto sprawdzić ciśnienie w oponach raz na dwa tygodnie, ale jeżeli jeździ się bardzo dużo, to nawet raz na tydzień. Jedna kontrola na miesiąc to minimum, które powinno w zupełności wystarczyć do bezpiecznej eksploatacji, choć wielu użytkowników nowszych modeli polega na systemach TMPS, czyli elektronicznej kontroli ciśnienia w ogumieniu.

Być może dlatego aż 11 proc. użytkowników chevroletów nie sprawdza ciśnienia opon nigdy. Dotyczy to także 9 proc. ankietowanych kierowców BMW i 7 proc. mercedesów. Jednak z drugiej strony to właśnie kierowcy tej pierwszej z niemieckich marek – ex aequo z użytkownikami nissanów – kontrolują ciśnienie raz z tygodniu, a to bardzo często.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Jeśli chodzi o wspomniane minimum, czyli sprawdzenie ciśnienia raz w miesiącu, robi to najwięcej użytkowników volvo – aż 52 proc. Najsłabiej wypadli kierowcy chevroletów i mazd. Średnio 13 proc. kierowców kontroluje ciśnienie dwa razy w roku i robi to przy okazji zmiany opon na sezonowe. I tu znów najgorzej wyglądają użytkownicy chevroletów, wśród których aż 1/3 tak właśnie robi.

Minimalna, dopuszczalna grubość bieżnika opon – kto zna odpowiedź?

Kierowcy BMW wyróżnili się jednak wiedzą na temat minimalnej, dopuszczalnej grubości bieżnika, która w Polsce wynosi 1,6 mm. Na pytanie o tę wartość najczęściej poprawnie odpowiadali użytkownicy hyundaiów – 38 proc. – ale w przypadku marki BMW było to niewiele mniej, czyli 34 proc. Ponad jedna trzecia kierowców seatów, toyot i volvo również odpowiedziała prawidłowo na to pytanie. Niewiedzą w tym zakresie wykazali się natomiast kierowcy chevroletów (11 proc.) i mazd (5 proc.).

Ustawianie świateł? Nie potrzebuję

Bardzo rzadko ustawiamy światła, choć ma to duży wpływ na widoczność. Wielu kierowców uważa, że wystarczy to zrobić raz na rok, podczas obowiązkowego badania technicznego. Tymczasem po kilku miesiącach jazdy światła mogą świecić zupełnie inaczej niż zakładamy, zwłaszcza, gdy pojazd jest eksploatowany na nierównych drogach.

Regulacja świateł to czynność, którą obejmuje coroczne badanie techniczne. Większość kierowców uważa, że to wystarczy.

Z założenia, że raz w roku wystarczy, wychodzi większość polskich kierowców, co potwierdziła również ankieta. Wyróżniają się tu kierowcy volvo. 28 proc. z nich reguluje światła kilka razy w roku. Robi tak też 24 proc. użytkowników seatów i 21 proc. właścicieli fordów. Co ciekawe ani jeden kierowca nissana nie zadeklarował kontroli ustawienia świateł więcej niż raz w roku.

Kierowcy rzadko korzystają też z manualnego regulatora wysokości umieszczonego na desce rozdzielczej. Mało kto reguluje w ten sposób reflektory przed każdą podróżą. Przy dużym obciążeniu zdarza się to najczęściej w chevroletach i hondach, najrzadziej w BMW. I w tym przypadku użytkownicy niemieckich samochodów wyróżnili się, bo aż 36 proc. z nich nigdy nie używa manualnego regulatora.

Kto sam naprawia swoje auta?

Jeśli chodzi o samodzielne naprawy swoich samochodów, to w przypadku drobnych czynności (np. wymiana klocków hamulcowych) robi to przynajmniej 20 proc. kierowców audi, BMW, chevroletów, hond, mercedesów, nissanów, seatów i volvo, przy czym najczęściej taką deklarację składali użytkownicy volvo. Najrzadziej mazd (10 proc.).

Poważniejsze naprawy wolimy przeprowadzać u wykwalifikowanych mechaników. W przypadku każdej marki deklaracje prowadzenia takich czynności wynosiły najwyżej 8 proc. użytkowników (taki właśnie wynik dotyczy chevroletów i peugeotów).

Prostych czynności eksploatacyjnych, jak uzupełnianie płynów czy wymiana wycieraczek, Polacy się nie boją. Mniej więcej połowa nie ma z tym problemów. Najczęściej takimi rzeczami osobiście zajmują się kierowcy mazd – aż 71 proc. Jednak bardziej zaawansowanych obszarów (wymiana oleju, świec zapłonowych) nie ruszają – tylko 12 proc. – i starają się to powierzać mechanikom. Takie rzeczy robią najczęściej użytkownicy hyundaiów, volvo i seatów.

Może tak lepiej?

Podsumowując, polscy kierowcy zwykle w swoich autach samodzielnie sprzątają, myją je i zajmują się prostymi czynnościami eksploatacyjnymi. Bardziej skomplikowane wolą zostawić w gestii mechaników.

Być może to i lepiej, bo już dawno skończyły się czasy, gdy prymitywne auta obsługiwało się samodzielnie w niemal pełnym zakresie. Dziś nierzadko wymiana żarówki wymaga odwiedzenia serwisu, a nieprawidłowe podejście do akumulatora może zakończyć się nie tylko fiaskiem, ale i poważniejszą usterką. Wiedza na temat budowy i obsługi pojazdu jest coraz mniej popularna, co nie dziwi. Auta stają się bezobsługowe, a krótki czas ich eksploatacji pozwala złudnie wierzyć, że nie trzeba przy nich niczego robić.

Niepokoić może natomiast rzadkie korzystanie z ciśnieniomierza do opon i korektora wysokości reflektorów. Coś, co możemy, a nawet powinniśmy robić sami, też jest zaniedbywane. Na drugiej stronie artykułu znajdziecie wyniki ankiety.

A co i jak często ty robisz w swoim samochodzie samodzielnie? Czy ufasz bardziej swojej wiedzy, czy też wolisz powierzyć auto mechanikowi? Jak często sprawdzasz ciśnienie w oponach i ustawienie świateł?

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Lexus LFA z minimalnym przebieg trafił na sprzedaż. Cena robi wrażenie Peugeot Rifter 4x4 Concept jako terenowy kombivan. Idealny dla podróżnika Porsche zapowiada nowe 911. Zamaskowany egzemplarz wygląda jak każde inne 911 Brytyjczyk wsiadł do TVR-a, żeby zmienić pub. Skończyło się wycieczką przez 24 kraje Co jest lepsze od pierwszego Audi RS4 Avanta? Bardzo proste: półtora Audi RS4 Avanta! Mitsubishi nie skreśla powrotu Evo. Nie będzie jednak tym, za czym tęsknimy Okazja do kupienia klasyka za nieduże pieniądze. Jaguar Land Rover wyprzedaje kolekcję Będzie autonomicznie i ekologicznie. Koncepcyjny Volkswagen I.D. Vizzion zapowiada przyszłość Najmocniejsza Škoda Octavia dostanie nowe wyposażenie. Premiera 6 marca w Genewie Nowe Volvo V60 już znamy, co z S60? Sedan pojawi się jeszcze w 2018 roku Nowy Hyundai Santa Fe nie pozwoli ci wyjść wprost pod pędzące auto. Przypomni też o tym, że masz dziecko Debiutuje nowy Peugeot Rifter. Nowa nazwa, znana koncepcja Nowy Peugeot 508 - wiemy wszystko. Na pewno warto było czekać Najpiękniejsze kombi od lat. Oto nowe Volvo V60 Porsche kończy produkcję diesli. Zamiast nich będą hybrydy Fiat szykuje nową wersję Tipo. Auto ma zadebiutować w Genewie Nowe hardkorowe Ferrari. 488 Pista ma mieć minimum 720 KM Seat Tarraco - wszyscy mówią o nowym SUV-ie. My wiemy coś więcej o Leonie BMW M4 Convertible Edition 30 Jahre - urodziny bez tortu, ale z 450 KM do torturowania asfaltu Małe lusterko po stronie pasażera to nie absurd. Niemieccy producenci mieli plan Tak będzie wyglądać nowe Porsche 911? Wyciekło pierwsze zdjęcie auta Opel pokazuje nowe auto rodzinne. Combo może być zagrożeniem dla Zafiry Nowy Peugeot 508 na pierwszym zdjęciu. Jest naprawdę nowy Sprzedaż nowych samochodów z LPG. Polacy wybierają je niechętnie

Popularne w tym tygodniu:

Donośne Audi RS6 z wydechem iPE szaleje na ulicach Warszawy. Pod maską blisko 1000 Nm Gdy zobaczyliśmy to zdjęcie, opadły nam kopary. Musieliśmy się dowiedzieć co to za Polonez Nastolatek sprzedaje swoje wymarzone subaru. Zbiera pieniądze na leczenie Skórzane kurtki i wielkie maszyny. Polski klub motocyklowy w Chicago jest znany w całym mieście W Europie wzrosła ilość CO2 emitowanego przez samochody. Winny odwrót od diesli i SUV-y Nowy trend w ogłoszeniach – auta od bezdomnych. Ceny niskie, jak przystało na prezenty Mazda 6 w praktycznej wersji zadebiutowała w Genewie. Nowe wielkie japońskie kombi już w Europie Kobra staje się bestią. Ford zapowiada powrót Mustanga Shelby GT500 Kosmiczne reflektory Mercedesa już w produkcji. Nie oślepią i wyświetlą ostrzeżenia na drodze Kierowca mclarena porzucił auto na środku skrzyżowania. Nie mógł przejechać przez śnieg Seat sprzedaje auta jak Ferrari. Ekskluzywna oferta dla wybranych klientów Elektryczna bestia z Chorwacji. Prawie 2000 KM mocy i przyspieszenie do setki poniżej 2 sekund!