Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to codzienność. Kierowcy nie wiedzą, że to robią

Kierowcy doskonale wiedzą, że nie można wyprzedzać na przejściu dla pieszych, a także bezpośrednio przed nim. Niestety nie zdają sobie z tego sprawy, jak często to wykroczenie popełniają. Wszystko przez niezrozumienie przepisów.

Są sytuacje, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściach dla pieszych. Co ciekawe, robią to zupełnie nieświadomie.

Są sytuacje, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściach dla pieszych. Co ciekawe, robią to zupełnie nieświadomie. (fot. East News / Adam Burakowski)

Przepisy dla wielu kierowców są jasne, ale nie do końca. Każdy wie, że nie można wyprzedzać pojazdów na przejściu dla pieszych. Niestety wielu myśli, że dotyczy to tylko sytuacji, gdy do wyprzedzania dochodzi na drodze jednojezdniowej, z jednym pasem w danym kierunku. Tymczasem zupełnie swobodnie wyprzedzają na drogach z większą liczbą pasów ruchu, zwłaszcza na dwujezdniowych. A na takich też są przejścia dla pieszych.

Problem ten wynika z różnic prędkości, nie wyprzedzania samego w sobie. Wystarczy, że auto jadące prawym pasem porusza się z mniejsza prędkością, a to na lewym pasie z większą i jadą tak setki metrów, aż wreszcie jedno dogania i wyprzedza drugie. W praktyce nikt tu nie zmienia pasa ruchu, nawet nie używa się kierunkowskazów. Ale do manewru wyprzedzania dochodzi. A przepisy mówią jasno:

Art. 26. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym

Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Wyjątkiem jest tu sytuacja, kiedy na przejściu dla pieszych znajduje się sygnalizacja świetlna (ruch kierowany) i pali się zielone światło dla pojazdów. Wówczas takie przejście w kontekście wyprzedzania można traktować tak, jakby go nie było. Nie jest natomiast żadnym argumentem to, że samochody jechały z podobną prędkością i nagle jedno z aut zwolniło. To, które pojechało szybciej jest uznawane za wyprzedzające.

Dla policjanta sytuacja jest jasna, a za takie przewinienie grozi 500 zł mandatu plus 10 punktów karnych. O ile kwotę mandatu jakoś można przełknąć, to pula punktów na koncie zwiększa się pokaźnie. Kierowcy bywają zaskoczeni tym, że w ogóle złamali jakiś przepis.

Podsumowując: jadąc drogą z przynajmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, zwracaj uwagę na znaki pionowe. Jeżeli widzisz, że zbliżasz się do przejścia dla pieszych, a w pobliżu, na sąsiednim pasie porusza się inny pojazd, zwolnij. Unikniesz w ten sposób nawet przypadkowego manewru wyprzedzania i tym samym bolesnego mandatu. Być może dasz przykład innym kierowcom swoim zachowaniem.

Kierowcy kontra piesi — kto częściej powoduje wypadki?

Między kierowcami a pieszymi trwa cicha wojna. Jedni wytykają drugim błędy. Kierowcy trąbią, a piesi rzucają zmotoryzowanym wrogie spojrzenia. Kto w…

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Gaśnica samochodowa – co grozi za jej brak i jak z niej korzystać? Filtr powietrza. Drobiazg, o którym zapominamy Hamowanie silnikiem. Wielu kierowców nie wie, jak to robić Kontrolka akumulatora oznacza wydatki. Przyczyn może być kilka Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć? Zobacz, co potrafi oszukać policyjny alkomat. Możesz się przed tym ustrzec Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Jedziesz oglądać samochód, a na miejscu złom? Należy ci się odszkodowanie! Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? Naprawa bezgotówkowa z AC może kosztować grube tysiące. Sprawdź swoją polisę Nawet 300 złotych mandatu za miganie awaryjnymi. Zobacz, jak używać tych świateł Czy opłaca się montować LPG do hybrydy? Możesz zaoszczędzić kilka tys. zł rocznie

Popularne w tym tygodniu:

Hamowanie silnikiem. Wielu kierowców nie wie, jak to robić Mandat za kruczek w kodeksie. Mało znane przewinienia Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Gaśnica samochodowa – co grozi za jej brak i jak z niej korzystać? Najbardziej zawodne trzyletnie samochody. Ranking ADAC Skrzynia biegów też potrzebuje wymiany oleju. Problemem jest jego dobór Ministerstwo nie wie, w jakim celu stosuje się blokady na koło. Zagadkę rozwiązuje Straż Miejska Regularny serwis klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tys. zł. Ile trzeba wydać na sprawną klimę Kontrolka akumulatora oznacza wydatki. Przyczyn może być kilka Wystarczy kilkanaście złotych miesięcznie, żeby uniknąć wielkich wydatków. Weź pod lupę swoje ubezpieczenie Filtr powietrza. Drobiazg, o którym zapominamy Parkowanie w słońcu to nie przelewki. Łatwo o zniszczenie samochodu