Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to codzienność. Kierowcy nie wiedzą, że to robią

Kierowcy doskonale wiedzą, że nie można wyprzedzać na przejściu dla pieszych, a także bezpośrednio przed nim. Niestety nie zdają sobie z tego sprawy, jak często to wykroczenie popełniają. Wszystko przez niezrozumienie przepisów.

Są sytuacje, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściach dla pieszych. Co ciekawe, robią to zupełnie nieświadomie.

Są sytuacje, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściach dla pieszych. Co ciekawe, robią to zupełnie nieświadomie. (fot. East News / Adam Burakowski)

Przepisy dla wielu kierowców są jasne, ale nie do końca. Każdy wie, że nie można wyprzedzać pojazdów na przejściu dla pieszych. Niestety wielu myśli, że dotyczy to tylko sytuacji, gdy do wyprzedzania dochodzi na drodze jednojezdniowej, z jednym pasem w danym kierunku. Tymczasem zupełnie swobodnie wyprzedzają na drogach z większą liczbą pasów ruchu, zwłaszcza na dwujezdniowych. A na takich też są przejścia dla pieszych.

Problem ten wynika z różnic prędkości, nie wyprzedzania samego w sobie. Wystarczy, że auto jadące prawym pasem porusza się z mniejsza prędkością, a to na lewym pasie z większą i jadą tak setki metrów, aż wreszcie jedno dogania i wyprzedza drugie. W praktyce nikt tu nie zmienia pasa ruchu, nawet nie używa się kierunkowskazów. Ale do manewru wyprzedzania dochodzi. A przepisy mówią jasno:

Art. 26. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym

Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Wyjątkiem jest tu sytuacja, kiedy na przejściu dla pieszych znajduje się sygnalizacja świetlna (ruch kierowany) i pali się zielone światło dla pojazdów. Wówczas takie przejście w kontekście wyprzedzania można traktować tak, jakby go nie było. Nie jest natomiast żadnym argumentem to, że samochody jechały z podobną prędkością i nagle jedno z aut zwolniło. To, które pojechało szybciej jest uznawane za wyprzedzające.

Dla policjanta sytuacja jest jasna, a za takie przewinienie grozi 500 zł mandatu plus 10 punktów karnych. O ile kwotę mandatu jakoś można przełknąć, to pula punktów na koncie zwiększa się pokaźnie. Kierowcy bywają zaskoczeni tym, że w ogóle złamali jakiś przepis.

Podsumowując: jadąc drogą z przynajmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, zwracaj uwagę na znaki pionowe. Jeżeli widzisz, że zbliżasz się do przejścia dla pieszych, a w pobliżu, na sąsiednim pasie porusza się inny pojazd, zwolnij. Unikniesz w ten sposób nawet przypadkowego manewru wyprzedzania i tym samym bolesnego mandatu. Być może dasz przykład innym kierowcom swoim zachowaniem.

Kierowcy kontra piesi — kto częściej powoduje wypadki?

Między kierowcami a pieszymi trwa cicha wojna. Jedni wytykają drugim błędy. Kierowcy trąbią, a piesi rzucają zmotoryzowanym wrogie spojrzenia. Kto w…

Zobacz również: Dwa rodzaje oleju silnikowego - zobacz jak zachowają się zimą

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Jedziesz oglądać samochód, a na miejscu złom? Należy ci się odszkodowanie! Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? Naprawa bezgotówkowa z AC może kosztować grube tysiące. Sprawdź swoją polisę Nawet 300 złotych mandatu za miganie awaryjnymi. Zobacz, jak używać tych świateł Czy opłaca się montować LPG do hybrydy? Możesz zaoszczędzić kilka tys. zł rocznie OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kupić czy nie kupić auto z silnikiem 1.4 TSI? Wszystko zależy od wersji Cztery proste błędy kosztowały go 2000 zł. Ty ich nie popełnij Czy możesz jechać autem służbowym na ferie? Są pewne ograniczenia Kurs na prawo jazdy nie musi trwać długo. Znaleźliśmy najszybszą metodę Wymiana rozrządu przed czasem wskazana? W tych dieslach warto to zrobić Odszkodowanie za zniszczenie samochodu w wichurze. Pieniądze nawet bez AC Fotoradary i kary za prędkość w Europie. Nadużywanie pedału gazu może słono kosztować Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Lepkość a gęstość oleju. Sami sprawdzamy, jaka jest zależność Wymieniłeś silnik na niesprawny? Sprawdź, do czego masz prawo Czy warto bardziej dbać o silnik Diesla? Kosztuje to sporo, ale naprawy są jeszcze droższe Czy wydatek na auto może być inwestycją? Możesz zarobić nawet kilka tysięcy

Popularne w tym tygodniu:

Jedziesz oglądać samochód, a na miejscu złom? Należy ci się odszkodowanie! Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Manualna skrzynia biegów się nie psuje? Błąd - do usterek doprowadzają sami kierowcy Czego nie wiesz o przekładni DSG? Tryb awaryjny, rozładowany akumulator i przegrzanie Problem z nowoczesnymi silnikami. Bardzo trudno je rozgrzać Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to codzienność. Kierowcy nie wiedzą, że to robią Ceny katalogowe a rynkowe. Nowe auto można kupić taniej niż w cenniku Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta