Czy możesz jechać autem służbowym na ferie? Są pewne ograniczenia

Auta służbowe to dziś niemal standard w dużych firmach i nierzadko otrzymują je nawet pracownicy, którzy z reguły takich pojazdów nie potrzebują. Są formą dodatkowego wynagrodzenia, pozwalającego pracownikowi zaoszczędzić na domowych wydatkach. Czy jednak można takim samochodem pojechać na wakacje w czasie urlopu?

Flotowa auta są coraz częściej wykorzystywane prywatnie. Czy można takim samochodem pojechać na urlop?

Flotowa auta są coraz częściej wykorzystywane prywatnie. Czy można takim samochodem pojechać na urlop? (fot. materiały prasowe)

Samochód służbowy co do zasady powinien być wykorzystywany w celu wykonywania zawodowych obowiązków. Jednak nierzadko jest niczym innym jak dodatkową gratyfikacją dla pracownika. Samo jego posiadanie i możliwość korzystania w celach prywatnych może dać ogromne korzyści finansowe. Można dzięki temu całkowicie zrezygnować z prywatnego auta, co wiąże się z oszczędnościami na poziomie kilku tysięcy złotych rocznie.

Pozostaje pytanie o granice. Czy rzeczywiście auto służbowe można wykorzystywać w sposób dowolny? W tym miejscu nie ma żadnych jasnych przepisów ogólnych. Zatem pracownik może korzystać z auta służbowego w taki sposób, na jaki pozwala polityka firmy. Nie zawsze jest ona spisana, niekiedy jest to z pracownikiem omawiane. Jeżeli wszystko jest na papierze, wystarczy wczytać się w umowę.

Pracownik może mieć pewne ograniczenia, np. limit kilometrów w miesiącu lub kwota, na jaką może w danym okresie tankować. Popularne karty paliwowe mogą mieć blokadę weekendową. Może być też tak, że pracownik może mieć zakaz korzystania w czasie urlopu ze służbowego auta. Jeżeli polityka firmy/floty pozwala na to, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjechać takim samochodem na ferie. Jednak i tu obowiązują pewne zasady.

Raczej rzadko bywa tak, by firma pozwalała na korzystanie z pojazdu w sposób całkowicie dowolny, na przykład prowadzić może jedynie pracownik. Jeżeli nie reguluje tego polityka firmy, warto jeszcze wczytać się w ogólne warunki ubezpieczenia, a także w umowę leasingową, jeżeli samochód jest w leasingu. W razie kolizji czy wypadku można być niemiło zaskoczonym, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania tylko dlatego, że kierowała niewłaściwa osoba.

Dotyczy to także aut leasingowanych, należących do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Często one też nie mogą udostępniać samochodu innym osobom niż najbliższa rodzina – małżonek, rodzeństwo lub dzieci.

Regulamin użytkowania aut floty może zawierać zapis o tym, że za szkody spowodowane przez pracownika odpowiada on z własnej kieszeni, jeśli auto było wykorzystywane w celach prywatnych. Dla przedsiębiorcy likwidacja szkody z autocasco może przynieść pewne straty, np. utratę zniżek.

W przypadku aut leasingowanych warto też pamiętać o pozwoleniu wyjazdu za granicę. To istotne, bo o ile w kraju można użytkować auto służbowe bez takiego dokumentu, o tyle za granicą trzeba mieć zgodę właściciela, a właścicielem pojazdu będącego w leasingu nie jest firma, lecz bank. Dotyczy to także samochodów w jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku aut będących własnością firmy również wymagany jest taki dokument.

W przypadku wyjazdu zagranicznego warto też sprawdzić, czy w kraju, do którego jedziecie, obowiązuje polisa OC, jaka jest wykupiona na dane auto. Być może trzeba będzie dokupić zieloną kartę.

Zobacz również: Jak Volkswagen I.D. Vizzion redefiniuje pojęcie limuzyny klasy wyższej?

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kurs na prawo jazdy nie musi trwać długo. Znaleźliśmy najszybszą metodę Wymiana rozrządu przed czasem wskazana? W tych dieslach warto to zrobić Odszkodowanie za zniszczenie samochodu w wichurze. Pieniądze nawet bez AC Fotoradary i kary za prędkość w Europie. Nadużywanie pedału gazu może słono kosztować Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Lepkość a gęstość oleju. Sami sprawdzamy, jaka jest zależność Wymieniłeś silnik na niesprawny? Sprawdź, do czego masz prawo Czy warto bardziej dbać o silnik Diesla? Kosztuje to sporo, ale naprawy są jeszcze droższe Czy wydatek na auto może być inwestycją? Możesz zarobić nawet kilka tysięcy Jak sprawdzić auto używane przed zakupem? Przeczytaj zanim przepłacisz Wymiana rozrządu przed czasem wskazana? Niekiedy warto zrobić to wcześniej w tych benzyniakach Inspekcja Handlowa sprawdziła odblaski i kamizelki. Ich posiadanie nie oznacza, że nie łamie się prawa Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić?

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Polisa OC po stłuczce. Różnice w zwyżkach są bardzo duże Najbardziej awaryjne auta o przebiegu 100-150 tys. km Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich