W silnikach diesla często stosuje się łańcuch rozrządu, który nie wytrzymuje tak długo, jak zakłada producent. Sprawdź kiedy będzie musiał go wymienić w najpopularniejszych silnikach.

W silnikach diesla często stosuje się łańcuch rozrządu, który nie wytrzymuje tak długo, jak zakłada producent. Sprawdź kiedy będzie musiał go wymienić w najpopularniejszych silnikach. (fot. mat. prasowe)

Wymiana rozrządu przed czasem wskazana? W tych dieslach warto to zrobić

Napęd rozrządu, dawniej całkowicie niezawodny obszar silnika, dziś jest jednym z tych najbardziej newralgicznych. Szczególnie w silnikach Diesla, gdzie wysoki moment obrotowy może siać prawdziwe spustoszenie. To dlatego producenci często decydują się na [url=https://autokult.pl/28150,lancuch-rozrzadu-czy-pasek-co-jest-lepsze]łańcuch[/url.]. I tu zaczynają się problemy.

Samochód z silnikiem Diesla kupujemy po to, by oszczędzać. Niestety często oszczędności kończą się na samym tankowaniu, bo wydatki na serwis i naprawy mogą znacznie przewyższać to, co zostaje w portfelu na zaoszczędzonym paliwie. W kontekście nowoczesnych diesli często mówi się o naprawach układu wtryskowego, turbosprężarki czy koła dwumasowego, ale rzadziej o napędzie rozrządu.

Niekiedy przewidziany na całą żywotność silnika łańcuch rozrządu wytrzymuje z trudem przebieg 100 tys. km. Okazuje się, że jego wymiana może kosztować 1000 zł, ale w bardziej skomplikowanych jednostkach – V6 – ceny napraw dochodzą do 4000 zł. Sprawdźmy, w których popularnych silnikach Diesla trzeba mieć się na baczności i liczyć się z przedwczesną wymianą napędu rozrządu. Nie tylko łańcucha, bo i pasek nie zawsze wytrzymuje tyle, ile przewidział producent.

Wymiana rozrządu przed czasem wskazana? Niekiedy warto zrobić to wcześniej w tych benzyniakach

Niemal każdy, kto ma choć trochę pojęcia o samochodach, doskonale wie, że o napęd rozrządu trzeba dbać, ponieważ jego zerwanie grozi zniszczeniem…

Audi/VW

 • Silnik 1.9 TDI występował w tylu różnych wersjach, że wspominam o nim nie dlatego, że napęd rozrządu jest wadliwy. Wręcz przeciwnie, napęd paskowy w tej jednostce spełnia swoją rolę. Jednak zdarzają się — i to wcale nie rzadko — przypadki zerwania pasków. Wynika to z pewnych nieporozumień.

  Producent stosował różne interwały wymiany paska w zależności od kodu silnika i roku produkcji, ale część mechaników przyjmuje ten najpopularniejszy, czyli 90 tys. km. Mechanicy zalecają wymianę napędu co 60 tys. km w najbardziej obciążonej, 150- i 160-konnej wersji. Są też wersje tego silnika, w których można wymieniać rozrząd co 120 tys. km. Rzecz w tym, aby upewnić się, jaki rzeczywiście przebieg przewiduje producent, a najlepiej zadzwonić w tej sprawie do ASO, podając numer VIN samochodu.

  Cena kompletu części: ok. 300 zł

 • Silnik 2.7 TDI oraz 3.0 TDI to w zasadzie tak sama jednostka w różnych wersjach pojemności, ale technicznie ma te same zalety i wady. Jedną z większych wad jest napęd rozrządu realizowany zestawem czterech łańcuchów. Co prawda są one trwałe, ale nie tak, jak zakłada producent. Wystarczają średnio na 200 tys. km, co dla takiego silnika jest mniej więcej połową życia. W 2011 r. zmodernizowano napęd i zamiast czterech są dwa łańcuchy, znacznie trwalsze.

  Warto w tym miejscu zaznaczyć, że same części to tylko 2/3 wydatków związanych z wymianą. Co prawda nie trzeba wyjmować silnika z samochodu, ale i tak naprawa jest czasochłonna, co może sporo kosztować.

  Cena kompletu części: ok. 1900 zł

BMW

Silnik 2.0d to bardzo popularna jednostka wysokoprężna, którą znamy w dwóch dość różnych wersjach – seria M47 i seria N47. Różnią się one właśnie budową napędu rozrządu i w obu należy uważać na ten obszar.

 • W silniku M47 za napęd odpowiada klasyczna konstrukcja z łańcuchem. Producent nie przewidział jego okresowej wymiany, ale znane są przypadki przedwczesnego rozciągnięcia, po ok. 200 tys. km. Warto po zakupie samochodu skontrolować ten obszar.

  Cena kompletu części: ok. 700 zł

 • W silniku N47 sprawa ma się nieco inaczej. Tu także jest łańcuch bez interwału wymiany, ale cały napęd rozrządu został przeniesiony na tył silnika – jest montowany od strony sprzęgła. Tak skomplikowana konstrukcja (z trzema łańcuchami oczywiście) nie byłaby żadnym problemem, gdyby nie przypadłość do przedwczesnego zużycia łańcucha, nawet po 50–60 tys. km. Główną winę ponosi za to napinacz i czasami wystarcza wymiana tego elementu, ale zwykle jest już za późno i trzeba wymieniać łańcuch wraz z kompletem części współpracujących.

 • Cena kompletu części: ok. 1100 zł

Citroën/Peugeot

 • Silniki 1.4 HDI, 1.6 HDI oraz 2.0 HDI to popularne diesle stosowane w samochodach również innych marek niż francuskie. Używał ich Ford, Mini, Suzuki, Toyota, Volvo czy Mazda. Za napęd rozrządu odpowiada pasek, który zdaniem producenta powinien wytrzymać 240 tys. km. Skłania to kupujących używane egzemplarze z niższym przebiegiem do odłożenia wymiany napędu na później. Odradzam to ze względu na niewiedzę o tym, co wcześniej działo się z silnikiem. Poza tym 240 tys. km dla paska to jednak dużo, a po 5–6 latach sam pasek może być już w kiepskiej kondycji bez względu na przebieg.

  Koszt kompletu części: ok. 300–400 zł z pompą wody

Fiat

 • Mały diesel 1.3 JTD/MultiJet produkowany w Polsce ma łańcuch rozrządu i ten obszar jest najczęściej uznawany za wadliwy w tej jednostce. Prawda jest taka, że winą za wszystkie przypadki rozciągnięcia łańcucha można obarczyć użytkowników, którzy nie kontrolują poziomu oleju, przez co napinacz łańcucha nie pracuje właściwie. To dlatego często nadaje się on do wymiany już po 100–150 tys. km.

  Koszt kompletu części: ok. 400–500 zł z pompą wody

 • 1.9 JTD to już dość leciwa konstrukcja, która powoli przechodzi do historii, a zasłynęła z dużej niezawodności i trwałości. Niestety nie do końca da się to powiedzieć o jej paskowym napędzie rozrządu, który z założenia powinien wytrzymać 120 tys. km, a od 2005 r. 150 tys. km. Mechanicy zalecają wymianę nie później niż co 90 tys. km w starszych konstrukcjach i co 100–120 tys. km w nowszych. Przypadki zerwania paska są stosunkowo częste. Dokładnie te same zalecenia dotyczą mniej popularnego silnika 2.4 JTD.

  Koszt kompletu części: ok. 400–500 zł z pompą wody

Zobacz również: Mille Miglia - Dzień 4.

Ważna uwaga!

Pamiętajcie, że niewymienione w tym zestawieniu silniki, uznane jako bezproblemowe, w określonych sytuacjach też mogą być narażone na przedwczesne zużycie napędu rozrządu, zwłaszcza łańcucha. Zwykle nie sprawia on problemów w dieslach Mercedesa czy Toyoty, ale nie oznacza to, że nie należy go kontrolować. Zalecam robić to co dwie-trzy wymiany oleju. Dobry mechanik jest w stanie rozpoznać hałasujący łańcuch. Może też zdjąć osłonę i sprawdzić jego napięcie, co warto zrobić po zakupie używanego auta.

Najczęściej do przedwczesnego rozciągnięcia łańcucha rozrządu dochodzi, gdy samochód jest często uruchamiany, a silnik Diesla nie rozgrzewa się przed wyłączeniem. Ponadto ważny jest poziom oleju, jego jakość i dbałość o okresową wymianę.

Zobacz więcej artykułów z serii: Silnik

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Uszkodzenia auta przez silny wiatr - czy przysługuje nam odszkodowanie? 3 sposoby na usuwanie insektów z samochodu - domowy, płyn do szyb i specjalny preparat – co działa najlepiej? Nie tylko rowerem. Oto pojazdy, na które nie potrzeba prawa jazdy Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu System Easy Fuel. Zazwyczaj ułatwienie, ale też utrudnienie Trwałość koła dwumasowego zależy od ciebie. Zobacz, co możesz zrobić Korodują mimo młodego wieku. Auta, które rdzewieją zbyt wcześnie Jak używać automatycznej skrzyni biegów, by jej nie popsuć. Zasady są proste Tuleje zawieszenia: mały problem, a męczy Napęd rozrządu częstą przyczyną kłopotów. Sprawdź jak ich uniknąć Wyjazd za granicę a obowiązkowe wyposażenie. Nie musisz mieć wszystkiego Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Dlaczego silnik Diesla nie chce odpalić zimą? Pierwszeństwo łamane i sygnalizacja świetlna. Dzielą kierowców i powodują kolizje Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców Jakie awarie ogumienia można naprawić? Co to jest numer VIN? Na którym biegu auto pali najmniej? Przeprowadziliśmy test Rejestrator jazdy za granicą. Czasami lepiej zostawić kamerę w domu

Popularne w tym tygodniu:

Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu? Kara może być dotkliwa Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to codzienność. Kierowcy nie wiedzą, że to robią Dziecko a rower - niektóre przepisy mogą cię zaskoczyć Ciekawa sztuczka handlarza. Spreparował usterkę, by taniej kupić auto Zużyte opony to zagrożenie. Wymień je zawczasu Uszkodzenia auta przez silny wiatr - czy przysługuje nam odszkodowanie? Czy da się sprawdzić przebieg samochodu? Skuteczne i nieskuteczne metody