Małe auto z dieslem i do tego do jazdy po mieście? To ma sens, pod warunkiem, że są to odpowiednie silniki.

Małe auto z dieslem i do tego do jazdy po mieście? To ma sens, pod warunkiem, że są to odpowiednie silniki. (fot. mat. prasowe / Fiat)

WP Pomaga: diesel w małym aucie ma sens? Szukamy dobrego rozwiązania

Diesel do miasta i do tego w małym samochodzie? To w teorii nie ma sensu, ale są okoliczności, w których taki zestaw się sprawdza. W miejskim autku najlepiej mieć nieduży, prosty, tani w naprawach motor, który nie ma nawet koła dwumasowego. I takiego właśnie poszukamy dla naszego czytelnika, który jeździ tak dużo, że diesel jest dla niego dobrą opcją.

Ten artykuł ma 5 stron:

Czego szukamy?

Pan Zbigniew, który do nas napisał, nie cierpi samochodów na LPG. Wiem tylko, że ma z nimi złe doświadczenia, a z dieslami miał przez całe lata bardzo dobre. Napisał do nas prośbę o zaproponowanie mu małego samochodu z dieslem pod maską. Przez większą część swojej "kariery" jako kierowca jeździł modelami segmentu A i B. Nie ma zamiaru tego zmieniać. Potrzebuje auta, by dojeżdżać do pracy i załatwiać codzienne sprawy. Rocznie przejeżdża ok. 20 tys. km.

Zakup małego samochodu z silnikiem Diesla do miasta wydaje się trochę ryzykownym rozwiązaniem, ale jeżeli pominiemy różnicę ceny względem benzyniaka – co jest realne w autach używanych – oraz weźmiemy pod uwagę bardzo niskie zużycie paliwa, może się opłacać. Jedyną niedogodnością jest wówczas rozgrzewanie silnika, które w dieslu zawsze trwa nieco dłużej.

Bardzo znana i ceniona jednostka 1.3 JTD Fiata może mieć sens w aucie miejskim.

Niestety koszty napraw mogą zrujnować cały plan oszczędzania na dieslu, dlatego warto wybrać jeden z modeli, które mają silniki proste i tanie w naprawach, maksymalnie zbliżone do benzynowych. Lub taki, który wróży niezawodność.

Ograniczenia, jakie postawił mi czytelnik, to kwota maksymalnie 15 tys. zł i rok produkcji 2005. Nieprzypadkowo postanowiłem zaprezentować auta z trzema różnymi silnikami, które były stosowane również w innych modelach, nierzadko też w innych markach. Dzięki temu pan Zbigniew będzie miał większą wiedzę o silniku, jeżeli zdecyduje się na inny samochód.

Ustalony z czytelnikiem zakres poszukiwań:

  • segment: B,
  • rocznik: nie starszy niż 2005
  • cena: maksimum 15 tys. zł,
  • przebieg roczny: 20 tys. km,
  • silnik: diesel
  • skrzynia biegów: manualna,
  • oczekiwania względem dynamiki: minimalne
  • sugerowane modele: Citroën C3, Fiat Grand Punto, Toyota Yaris

Zobacz również: Mille Miglia - dzień 3.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Samochody używane:

Jak sprawdzić czy używane auto jest bezwypadkowe? Używana Toyota Avensis II [2003-2008] - poradnik kupującego Rozbij skarbonkę! Na tych samochodach będzie można zarobić Używany Volkswagen Lupo: godny uwagi maluch za dwie pensje Tanie używane samochody z silnikiem V8 - poradnik kupującego Samochody z USA - czy można nazwać je gorszymi? Nowszy nie zawsze lepszy. Modele, które warto wybrać pomimo starszej generacji Benzynowy czy diesel? Najlepsze silniki w najpopularniejszych autach używanych Używany Hyundai Sonata NF (2005-2010): dla szukających komfortu, niezawodności i nie przejmujących się marką WP pomaga: szukamy 10-letniego minivana za 20 tys. zł. Nie jest łatwo WP Pomaga: tanie kombi do 10 tys. zł, które można wszędzie naprawić Seat Ateca tańszy niż konkurencja z grupy VAG. Prześwietlamy ofertę Hiszpanów Wyglądają jak milion dolarów, kosztują grosze. Te auta straciły sporo na wartości! Używany Peugeot 4008 w pigułce Używana Mazda RX-8 w pigułce Używany Citroën C4 Aircross w pigułce Używany Mitsubishi ASX w pigułce Używane Renault Clio III w pigułce Używany Opel Corsa D w pigułce Używany Opel Corsa D: porządny i tani w utrzymaniu maluch z dużym wyborem silników Hyundai Santa Fe II (2007-2012): rozsądny koreańczyk zamiast drogiego japończyka WP Pomaga: maluch do miasta za 5000 zł. Nie tak łatwo kupić WP Pomaga: kombi za 20 tys. zł z silnikiem do instalacji gazowej WP Pomaga: używany samochód do kwoty 30 tys. zł dla alpinistki

Popularne w tym tygodniu:

Używane auto klasy średniej z silnikiem benzynowym. Które pięcioletnie warto kupić? Używane Volvo XC70 II: ma wszystko, czego naprawdę potrzebujesz Jak sprawdzić czy używane auto jest bezwypadkowe?