Zamieszanie z naklejkami na szybach. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia

W sieci pojawiły się informacje na temat rozporządzenia Ministra Infrastruktury, które przywróciło do życia nalepki ze znakiem PL. Relikt przeszłości, obowiązkowy przy opuszczaniu naszego kraju, nie będzie jednak wymagany dla każdego. Wyjaśniamy całą sytuację.

Kiedyś powszechna, dziś raczej rzadko spotykana

Kiedyś powszechna, dziś raczej rzadko spotykana (Maciej Walczak/EastNews)

Jeszcze do 11 grudnia 2017 roku zasady określające użycie naklejki "PL" były wyjątkowo proste. Jeśli samochód wykorzystywany był w transporcie międzynarodowym, musiał mieć na tylnej szybie znaczek PL. Z tego obowiązku zwalniały go "białe" tablice rejestracyjne, gdzie znaleźć można symbol kraju z którego pochodził pojazd. Mówił o tym ustęp trzeci rozporządzenia z 2004 roku: "Jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak «PL», o którym mowa w § 19 ust. 1, spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest konieczne".

Od 11 grudnia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa "w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych". W tym dokumencie zniknął zapis o tablicach rejestracyjnych.

Punktu mówiącego o roli tablicy po prostu nie ma

Wątpliwości narastały, a kierowcy zaczęli obawiać się mandatów. Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa musiał więc wyjaśnić sytuację. Zasady stosowania oznaczeń PL się nie zmieniły. Taka naklejka jest wymagana przy wyjeździe poza terytorium Unii Europejskiej, do państw niebędących stroną Konwencji o ruchu drogowym (konwencji wiedeńskiej) oraz – tak jak wcześniej – dla pojazdów z czarnymi tablicami rejestracyjnymi.

Ministerstwo do rozwiania wątpliwości wykorzystuje Twittera

Najwyraźniej osoby pracujące nad rozporządzeniem doszły do wniosku, że tablica rejestracyjna ze znaczkiem "PL" jest tak popularna, że jej oznaczeń nie trzeba dalej wyjaśniać. A przepis mówi teraz jedynie o literach "PL" z tyłu samochodu, które umieszczone są właśnie na tablicy rejestracyjnej.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Ford Edge dostaje moc. Dużo mocy Fiat Tipo podrożał. Czy wciąż można nazwać go tanim? Sprawdzamy ceny konkurencji Amerykanie w Oregonie wreszcie mogą sami tankować samochód. I są tym faktem przerażeni Klub piłkarski jest jak Suzuki. Kolejna umowa sponsorska japońskiej marki Mercedes chwali się nowymi multimediami. Lepiej, żebyś miał sprawne kciuki Mini zmieniło się tak bardzo, że nie zauważyłem jego premiery. Mój błąd BMW pewnie nie chce, byśmy oglądali te zdjęcia. Tak wygląda nowa seria 8 Jeszcze więcej małych SUV-ów! Producenci nie zwalniają tempa "Farmkhama" to dowód, że Clarksonowi nie skończyły się pomysły. Oby więcej takich Ponad 370 km przejechane bokiem. BMW odzyskało dawny rekord Polska policja zawstydziła spotterów. W 3 godziny odnaleźli astona martina i rolls-royce'a Czy to prototyp nowego supersamochodu McLarena? Zamaskowany wóz przyłapany w Londynie Tankowanie auta podczas ośmiogodzinnego driftu. BMW sięgnęło po rozwiązania z samolotu Wyniki spalania dalej są nierealistyczne. Ile naprawdę palą samochody? Škoda Fabia przegrała batalię o popularność u Kowalskiego. Zaskakujący zwrot akcji Zrobili z "malucha" potwora na kołach. Ma silnik Hayabusy o mocy 190 KM Trolls Royce na sprzedaż. Najodważniejsze auto ostatnich lat zmienia właściciela Najbardziej popularne samochody używane 2017 roku. Królują kompakty Elektryczne ferrari trafiło na aukcję. Na świecie nie ma drugiego takiego Rusza Dakar 2018. Jak trenowała ekipa z Kamaza? Gorąca woda i zmrożona szyba nie idą w parze. Nie popełnij tego błędu Toyota we Włoszech wycofuje się z silników Diesla. Oferuje hybrydy Czarne auta muszą zniknąć z ulic stolicy Turkmenistanu. Prezydent kraju ich nie lubi To ostatni moment, by powiedzieć, że audi wyglądają tak samo. Wkrótce zaczną się od siebie różnić

Popularne w tym tygodniu:

Tankujesz diesla albo 95? Na Orlenie jest nowa oferta Obowiązek jazdy w kasku na rowerze. Cykliści są przeciwni i... mogą mieć rację BMW M2 Competition podnosi poprzeczkę. Moc przekroczyła już 400 KM Potknęła się na podwórku i znalazła zakopane auto. Teraz chce je oddać na złom Polacy jeżdżą bez OC przez niezrozumienie przepisów. Kara to nawet 4200 zł Wysokie kary za wjazd do lasu. Leśnicy urządzili łowy Biznes Keanu Reevesa kwitnie. Aktor swój majątek inwestuje w jednoślady 6 nowości w Maździe 6: poznajemy nowy model na Poznań Motor Show Ma 800-konne V8 i ostry, różowy kolor. Karolina Pilarczyk pokazała swój nowy wóz Brak dowodu rejestracyjnego nie będzie już wykroczeniem. Prawdopodobnie w tym roku Ford Mustang nie jest już sam. Chevrolet Camaro także z małym silnikiem turbo Niemieckie władze chcą zakazu diesli. Producent aut uważa, że to bez sensu