Czy wydatek na auto może być inwestycją? Możesz zarobić nawet kilka tysięcy

Mówi się często, że inwestowanie w auto to tak naprawdę ponoszenie kosztów bez perspektywy ich zwrotu. Wymiana opon, klocków hamulcowych czy oleju silnikowego wbrew uproszczonemu słownictwu nie są do końca inwestycją, z zwykłym wydatkiem. Czy jakikolwiek wydatek na samochód można nazwać inwestycją? Okazuje się, że tak. Jest nawet coś, co daje niemal pewny zwrot i to na poziomie, którego nie zapewni żadna lokata.

Montaż systemu LPG to przemyślana decyzja, dzień u mechanika, rok oczekiwania i czysty zysk liczony w tysiącach.

Montaż systemu LPG to przemyślana decyzja, dzień u mechanika, rok oczekiwania i czysty zysk liczony w tysiącach. (fot. East News / Darek Redos)

Nowy rok to czas na przemyślenia i nowe działania. Instalacja gazowa to nie tylko inwestycja pewna, ale jeszcze z dużą stopą zwrotu. Wystarczy, że skalkulujesz i przemyślisz, czy jest odpowiednia dla ciebie. Jeżeli tak, czekasz na pierwsze korzyści mniej więcej rok, a potem już tylko zarabiasz. Jak podjąć decyzję o montażu LPG?

Trzy podstawowe warunki

Są trzy podstawowe warunki, jakie musisz spełnić, by montaż systemu zasilania LPG stał się rzeczywiście pewną i dobrą inwestycją:

  • Odpowiednie auto – najlepiej wyposażone w silnik benzynowy z wtryskiem pośrednim
  • Odpowiednie przebiegi – zwykle wystarczy około 1500 km miesięcznie, a nawet nieco mniej
  • Odpowiedni czas eksploatacji – zwykle minimum 2 lata jazdy autem po montażu LPG

Jak wybrać auto pod montaż instalacji gazowej?

Niektórzy z was kupując samochód z silnikiem benzynowym myślą z góry o założeniu do niego instalacji gazowej. To dobre posunięcie, zwłaszcza zaraz…

Jeżeli spełniłeś już powyższe warunki, warto sobie dokładniej skalkulować, czy rzeczywiście się to opłaca oraz ile można zarobić. Możesz się posłużyć kartką, długopisem i kalkulatorem lub po prostu kalkulatorem LPG, który bez trudu znajdziesz w internecie na niektórych stronach zajmujących się tą tematyką czy stronach serwisów zajmujących się montażem LPG.

Jeżeli chcesz to wszystko policzyć sam, nie powinno być z tym problemu. Wystarczy określić przewidywany, roczny przebieg i obliczyć, ile w tym czasie samochód zużyje benzyny, po czym policzyć całkowitą cenę benzyny na rok. Dokładnie to samo należy zrobić z paliwem LPG, przy czym zalecam dodać do wartości spalania około 10–15 proc. Oba wyniki zestawiasz ze sobą i w ten sposób otrzymujesz roczne oszczędności.

Przykład:

  • Przebieg 1500 km/m-c = 18 000 km/rok
  • Zużycie benzyny 1260 l/rok = 5909 zł
  • Zużycie LPG 1449 l/rok = 3115 zł
  • Oszczędność na paliwie 2794 zł/rok

Uzyskany wynik mnożysz przez liczbę lat eksploatacji samochodu na gazie. Im dłużej, tym lepiej. Jest to czynnik bardzo ważny. Następnie od uzyskanego wyniku odejmujesz wszystkie koszty, z czego największym, ale jednorazowym jest cena instalacji gazowej.

Instalacja LPG zimą. Nie będzie problemów jak zadbasz o kilka drobiazgów

Samochody zasilane gazem LPG z reguły są bardziej podatne na usterki, niektóre problemy wychodzą dopiero zimą. Choć do tej pory pogodę mieliśmy…

Jakie koszty należy uwzględnić?

Najlepiej wszystkie, zwłaszcza gdy już przy prostej kalkulacji – oszczędności pomniejszone o cenę instalacji LPG – jesteś na granicy zysku. Nie bez znaczenia jest rozruch auta na benzynie. W silnikach nie większych niż 2.0 należy przyjąć około 5–10 proc. normalnego zużycia benzyny. Zatem jeżeli auto spala 10 l benzyny na 100 km, to przy eksploatacji na LPG do rozruchu nie powinno spalić więcej niż 1 l/100 km.

Zobacz również: Sprawdź 7 nowości w Škodzie Kodiaq

Kolejne koszty to przeglądy. Nawet mając samochód stosunkowo młody, w którym nie trzeba wykonywać obowiązkowych badań technicznych co rok, to przy instalacji gazowej jest to wymagane. Pełny kosz przeglądu takiego auta to 162 zł, zatem o 63 zł więcej niż bez LPG. Jeżeli auto jest 5-letnie lub starsze, wówczas wystarczy jako koszt przyjąć wyłącznie 63 zł/rok.

Do powyższego koniecznie dodaj koszty serwisu instalacji (obowiązkowy do zachowania gwarancji). O to należy zapytać w punkcie montażu LPG. Zwykle jest to 100–200 zł co 10 000 km. Jeżeli auto jest stosunkowo młode i pod warunkiem, że zamontujesz dobrej klasy instalację w fachowym serwisie, możesz pominąć inne wydatki eksploatacyjne. Na tym można zakończyć.

Ile za instalację?

Na ten temat można otrzymać różne informacje, ponieważ w Polsce, tak jak odnośnie marek samochodów, w temacie LPG są zwolennicy i przeciwnicy danej marki.

Przyjmując, że decydujesz się na montaż instalacji do prostego, czterocylindrowego silnika z pośrednim wtryskiem benzyny o pojemności nie większej niż 2.0, możecie znaleźć systemy sekwencyjne w kwocie od 2500 do 4000 zł. Tak jak wszędzie, na cenę w największym stopniu wpływa jakość podzespołów.

Ceny instalacji gazowych już nie spadają. Rozsądne minimum to 2700 zł za dobrej klasy system, który nie będzie sprawiał problemów.

Bazując na doświadczeniu — nie tylko własnym — i przeglądając oferty różnych serwisów uważam, że minimalny wydatek na dobrej klasy instalację to 2700 zł. Oczywiście mowa tu o cenie podstawowej. Niektóre serwisy mogą oferować rabaty czy mają noworoczne promocje. Cena może być nieznacznie niższa, jeżeli mówimy o silniku o niedużej pojemności i mocy, np. 1.2 czy 1.4 do 100 KM.

Z kolei maksymalna kwota, jaką warto wydać na instalację do prostego, niezbyt mocnego silnika, to 3500 zł. W tej wartości zamykają się ceny znakomitych systemów firm, które dają solidne warunki gwarancji, ale przede wszystkim zapewniają niezawodną, długotrwałą eksploatację.

Można zatem przyjąć, że cena instalacji, która nie będzie sprawiała problemów do przeciętnego kompaktu to około 3000 zł. Mogą się tu pojawić dodatkowe koszty montażu wlewu LPG pod klapką wlewu benzyny (100–200 zł) – to według uznania — oraz nietypowy lub nietypowo montowany zbiornik LPG (100–200 zł).

Ile zarobisz na montażu LPG?

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem, czy przeciwnikiem eksploatacji auta na LPG, nie możesz zaprzeczyć, że przy spełnieniu pewnych warunków montaż instalacji gazowej to czysty zysk. Jeżeli nie zdajesz sobie z tego sprawy, to wiedz, że już przy stosunkowo niewielkich przebiegach możesz zaoszczędzić 600–800 zł rocznie i to po odjęciu wszystkich kosztów.

Po dwóch latach eksploatacji w portfelu zostaje więc 1200–1600 zł i tak dalej. Trudno tu nawet odnieść się do powiedzenia ”masz to jak w banku”, ponieważ żadna lokata bankowa nie da ci takiej stopy zwrotu.

Pokażę ci to na sześciu przykładach, nie przedstawiając dla uproszczenia i czytelności tabeli wszystkich przyjętych parametrów.

Ile zarobisz na inwestycji w instalację gazową?

zużycie benzyny

przebieg miesięczny

czas eksploatacji auta

po montażu LPG

cena instalacji

zysk roczny

zarobisz łącznie

(stopa zwrotu inwestycji)

7 l/100 km 1500 km 2 lata 3000 zł 642 zł

1284

(43%)

9 l/100 km 1000 km 4 lata 3000 zł 1022 zł

4088

(136%)

12 l/100 km 2000 km 2 lata 4000 zł 3478 zł

6956 zł

(174%)

12 l/100 km 1000 km 2 lata 4000 zł 483 zł

966 zł

(34%)

5 l/100 km 1000 km 3 lata 2700 zł 559 zł

1678 zł

(62%)

16 l/100 km 2000 km 3 lata 7500 zł 4776

14 328

(191%)

im więcej tym lepiej

im taniej tym lepiej

(przy zachowaniu rozsądku)

po odjęciu wszystkich kosztów

Powyższe przykłady pokazują, jak dużo można realnie zyskać po montażu instalacji LPG. To i tak są przykłady, przy których niejeden zastanowi się dwa razy, czy rzeczywiście się to opłaca. Natomiast im więcej jeździsz, im dłużej będziesz eksploatować samochód oraz im więcej benzyny zużywa, tym więcej zyskaszj. Często pomijanym czynnikiem jest relacja ceny benzyny do LPG – obecnie to około 54 proc. różnicy. Im wyższa, tym lepiej dla ciebie.

Nie ma znaczenia ile auto kosztowało - bogaci potrafią liczyć pieniądze, dlatego je mają.

W ostatnim wierszu tabeli zrobiłem symulację eksploatacji auta o dużej mocy, z dużym silnikiem, by pokazać ci, że widok Mercedesa AMG czy Forda Mustanga na LPG nie jest powodem do śmiechu. Jest prędzej dowodem na to, że bogaci potrafią liczyć lepiej niż ci, którzy w swoim 10-letnim samochodzie "nie skażą silnika LPG".

Masz obawy o silnik? Pokażę ci inny punkt widzenia

Dyskusje pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami eksploatacji samochodu na LPG często są jałowe i kończą się awanturą. Jedni twierdzą, że gaz niszczy silnik, inni, że nie wyrządza mu żadnej szkody pod warunkiem, że…. i tu sporo można napisać.

Ze swojej strony mogę cię zapewnić, że podstawą sukcesu jest dobry warsztat montujący system LPG. Unikaj tych otwartych niedawno, oferujących dobre promocje, ale nie mających autoryzacji uznanych producentów instalacji. Unikaj takich, w których proponuje się wyjątkowo niskie ceny. Lepiej zapłacić 500 zł więcej, niż borykać się z problemami. Renomowane serwisy z wieloletnim doświadczeniem dają już pewną gwarancję. Dodatkową pewność da ci wybór markowego systemu, który bez trudu można serwisować w całym kraju.

Masz obawy o silnik? Zanim poddasz się emocjom, policz czy rzeczywiście są uzasadnione

A co z tym silnikiem? Zapewniam cię, że nawet najlepszy motor współpracujący z najlepszym systemem LPG zużywa się szybciej niż na samej benzynie. Kwestia tego, jak dużo szybciej.

Nie ma tu reguły, natomiast zwykle to nie jest twój problem, bo przy dobrym silniku do LPG i dobrej instalacji, nie odczujesz tego przez około 5 lat. Wcześniej sprzedasz auto niż zaczniesz je naprawiać. To dlatego w swoich poradnikach często odradzam zakup samochodu, który był już eksploatowany na gazie kilka lat – z pewnymi wyjątkami. Zalecam zakup auta bez instalacji i samodzielne zlecenie montażu.

Teraz załóżmy najgorszy scenariusz. Eksploatujesz auto długo (wiele lat) lub intensywnie (duże przebiegi) i coś się zaczyna psuć – najczęściej awaria głowicy. Weźmy dwa alternatywne scenariusze:

zużycie benzyny

przebieg miesięczny

czas eksploatacji auta

po montażu LPG

cena instalacji

zarobisz łącznie

na czysto

 

8 l/100 km 1500 km 5 lat 3200 zł

 

8996 zł

 

8 l/100 km 3000 km 3 lata 3200 zł

 

12 733 zł

 

Czy już widzisz, że wszelkie obawy o silnik są nieuzasadnione? Nawet jeżeli będziesz musiał wydać na naprawę głowicy 4000 zł, to w pierwszym przypadku w kieszeni i tak zostaje prawie 5000 zł czystego zysku. Być może taniej wymienisz cały silnik. Drugi przypadek nawet nie wymaga komentarza.

Zaryzykowałbym w tym miejscu stwierdzenie, że w określonych sytuacjach opłaca się montować instalację gazową nawet do silników, które z reguły się do tego nie nadają. Tylko trzeba na całość spojrzeć okiem ekonomisty, a nie miłośnika samochodów.

Błędy popełniane podczas montażu samochodowej instalacji gazowej

Błędy popełniane przez warsztaty montujące instalacje gazowe są najczęstszą przyczyną niezadowolenia użytkowników samochodów na gaz. Sprawdźcie…

Czy można nie zarobić? Pułapka, w którą łatwo wpaść

Czy można po całej tej kalkulacji i po montażu instalacji z pełnym przekonaniem o zysku wpaść w pułapkę i nie zarobić, a nawet stracić? Oczywiście!

Nierzadko na montaż LPG decydują się osoby, które mają ograniczony budżet na paliwo i z tego powodu jeżdżą niewiele. Po montażu LPG jeżdżą znacznie więcej, bo jest taniej, wciąż wykorzystując pełny budżet na paliwo. W ich przypadku nie można mówić o tym, że zainwestowali. Po prostu obniżyli koszty jednostkowe, ale nie całkowite, bo wydają tyle pieniędzy, ile wydawali wcześniej.

Oczywiście nie jest to argument przekreślający sens montażu instalacji, natomiast na pewno nie jest to inwestycja w dosłownym znaczeniu tego słowa, chyba że jazda sama w sobie przynosi pewne korzyści. To jak z tankowaniem zawsze za 50 zł, niezależnie od ceny paliwa — im jest ono tańsze, tym przejedziesz więcej, ale płacisz zawsze tyle samo. Dlatego warto na nowy rok pomyśleć o montażu LPG. Zwłaszcza, gdy masz auto na firmę i na początku roku pojawia się spory budżet, być może właśnie na taką, naprawdę dobrą inwestycję.

Czy warto kupić używany samochód z instalacją gazową?

Wiele osób szukając dla siebie samochodu używanego ma dylemat: diesel vs. benzyna+LPG. Często logika i wyliczenia pokazują przewagę tego drugiego…

Zobacz więcej artykułów z serii: Instalacje gazowe

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Gniazdko kontra szybka ładowarka Co to jest parownik w instalacji LPG? Jak odpowietrzyć układ hamulcowy w samochodach z ABS i bez? Ulepszenia [technika wyścigowa odc. 21] Czy można jeździć skuterem po zatrzymaniu prawa jazdy? Sprawa nie jest jednoznaczna Jazda youngtimerem - cz. 16: Praca nad felgami mercedesa 190E W201 Geometria samochodu: kiedy warto ją sprawdzić? Jak zabezpieczyć samochód przed kunami? Jakie są zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B? Przez lata wiele się zmieniło Sprężyny śrubowe w samochodowych układach zawieszenia Jak szybko jeździć gokartem? – podstawy [poradnik] Jak dobrać oświetlenie do auta?

Popularne w tym tygodniu:

Używaj z głową i pamiętaj: światło przeciwmgłowe wypala oczy "Można wracać na kołach" - z nielegalnymi tablicami i niedopuszczeniem do ruchu Jak przygotować auto do zimy? Płyn do spryskiwaczy i opony to za mało Płacenie za przejazd autostradami A2 i A4. Wszystko, co musisz wiedzieć Czujnik położenia wału – przez ten drobiazg auto nie chce odpalać Przystanki wiedeńskie - czy wiesz jak z nich korzystać? Zaparowane szyby to problem, który łatwo rozwiązać. Zobacz jak Jak zainstalować aplikację e-toll? Od 1 grudnia zapłacisz nią za autostrady Od przyszłego roku mandat 1500 zł za kolizję. Ale zawsze można się dogadać Długodystansowy test wideorejestratorów za 500-650 zł. Wytrzymały oba, a który lepszy? Uważaj na czarny lód - niebezpieczeństwo, którego nie widać System e-TOLL już jest obowiązkowy. Oto wszystko, co musisz wiedzieć