Inspekcja Handlowa sprawdziła odblaski i kamizelki. Ich posiadanie nie oznacza, że nie łamie się prawa

Przepisy nakazują noszenie elementów odblaskowych pieszym poruszającym się po zmroku poza terenem zabudowanym. Jak się okazuje, jakość części sprzedawanego w Polsce asortymentu jest tak fatalna, że posiadanie odblasku nie oznacza jeszcze, że jesteśmy widoczni.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło kamizelek odblaskowych

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło kamizelek odblaskowych (PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News)

Inspecja Handlowa opublikowała wyniki kontroli kamizelek i elementów odblaskowych. W drugiej połowie 2017 roku inspektorzy pracowali w dziewięciu województwach i zakwestionowali aż 30 proc. spośród oferowanych wyrobów.

Problem dotyczy przede wszystkim kamizelek. Co drugi z testowanych w laboratorium produktów miał zaniżony współczynnik luminancji świetlnej. Oznacza to brak odpowiedniej widoczności użytkownika, gdy porusza się on poboczem. W przypadku odblasków nie stwierdzono takich nieprawidłowości, były natomiast zastrzeżenia do instrukcji użytkowania.

Prawo o ruchu drogowym w 11 par. mówi: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku".

Z formalnego punktu widzenia noszenie odblasku lub kamizelki fatalnej jakości nie spełnia wymogów przepisu. Pieszy może zostać ukarany mandatem. Ze względu na brak ustalonych węższych widełek, kary za takie przewinienie mogą wynieść od 50 do 500 zł. Zwykle jest to jednak 100 zł.

UOKiK radzi, by z ostrożnością podchodzić przede wszystkim do wszelkich gadżetów w formie odblasków, które rozdają niektóre firmy. Wiele z nich nie spełnia wymagań dotyczących stopnia odbijania światła. Potwierdzeniem, że element odblaskowy będzie skuteczny, jest znak CE, umieszczany bezpośrednio na produkcie lub na dołączonej etykiecie.

Przypominamy, że najbezpieczniej nosić odblaski z tyłu i z przodu ciała. Jeśli poruszamy się lewym skrajem jezdni, element odblaskowy najlepiej umieścić na prawej ręce (np. nadgarstku) lub prawej nodze.

Źródło: UOKiK, Policja

Zobacz również: Systemy ułatwiające jazdę - tempomat

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Co zrobić, gdy nie możesz zapłacić za paliwo? Jest wiele rozwiązań Taryfikator punktów karnych 2018. Dobrze wiedzieć, co nam grozi za wykroczenia drogowe Jak najszybciej dojechać do Zakopanego? Wystarczy nadrobić kilkanaście kilometrów Jak używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym? Nie wprowadzaj innych w błąd Niewidzialne zagrożenie wielkim wrogiem kierowców. Co to jest martwe pole? Wykupiłeś polisę AC? Ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy z błahego powodu Na którym biegu auto pali najmniej? Przeprowadziliśmy test Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich