Poradniki i mechanikaInspekcja Handlowa sprawdziła odblaski i kamizelki. Ich noszenie nie znaczy, że nie łamiemy prawa

Inspekcja Handlowa sprawdziła odblaski i kamizelki. Ich noszenie nie znaczy, że nie łamiemy prawa

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło kamizelek odblaskowych
Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło kamizelek odblaskowych
Źródło zdjęć: © fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News
Tomasz Budzik
02.01.2018 13:26, aktualizacja: 30.03.2023 11:10

Przepisy nakazują noszenie elementów odblaskowych pieszym poruszającym się po zmroku poza terenem zabudowanym. Jak się okazuje, jakość części sprzedawanego w Polsce asortymentu jest tak fatalna, że posiadanie odblasku nie oznacza jeszcze, że jesteśmy widoczni.

Inspecja Handlowa opublikowała wyniki kontroli kamizelek i elementów odblaskowych. W drugiej połowie 2017 roku inspektorzy pracowali w dziewięciu województwach i zakwestionowali aż 30 proc. spośród oferowanych wyrobów.

Problem dotyczy przede wszystkim kamizelek. Co drugi z testowanych w laboratorium produktów miał zaniżony współczynnik luminancji świetlnej. Oznacza to brak odpowiedniej widoczności użytkownika, gdy porusza się on poboczem. W przypadku odblasków nie stwierdzono takich nieprawidłowości, były natomiast zastrzeżenia do instrukcji użytkowania.

Prawo o ruchu drogowym w paragrafie 11 mówi: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku".

Z formalnego punktu widzenia noszenie odblasku lub kamizelki fatalnej jakości nie spełnia wymogów przepisu. Pieszy może zostać ukarany mandatem. Ze względu na brak ustalonych węższych widełek, kary za takie przewinienie mogą wynieść od 50 do 500 zł. Zwykle jest to jednak 100 zł.

UOKiK radzi, by z ostrożnością podchodzić przede wszystkim do wszelkich gadżetów w formie odblasków, które rozdają niektóre firmy. Wiele z nich nie spełnia wymagań dotyczących stopnia odbijania światła. Potwierdzeniem, że element odblaskowy będzie skuteczny, jest znak CE, umieszczany bezpośrednio na produkcie lub na dołączonej etykiecie.

Przypominamy, że najbezpieczniej nosić odblaski z tyłu i z przodu ciała. Jeśli poruszamy się lewym skrajem jezdni, element odblaskowy najlepiej umieścić na prawej ręce (np. nadgarstku) lub prawej nodze.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)