Jak najszybciej dojechać do Zakopanego? Wystarczy nadrobić kilkanaście kilometrów

Droga nr 47, znana też jako zakopianka, łączy Kraków ze stolicą Tatr. Odcinek o długości 102 km dla wielu kierowców jest największym wypoczynkowym utrapieniem. Ostatnio, w związku z ciągłą modernizacją, przestoje są dłuższe niż zazwyczaj. Podpowiadamy, jak ominąć korki i najszybciej dojechać do Zakopanego.

Korki na zakopiance spowodowane są m.in. robotami drogowymi

Korki na zakopiance spowodowane są m.in. robotami drogowymi (Marek Lasyk/Eastnews)

Od początku grudnia do przynajmniej połowy lutego sytuacja na zakopiance nie będzie wyglądać optymistycznie dla kierowców. Niemal cała Polska zjeżdża się w Tatry by spędzić święta, sylwestra, a później zimowe ferie. Droga nr 47 nigdy nie grzeszyła przepustowością, teraz jednak sytuacja jest jeszcze gorsza.

Pierwsze problemy pojawią się już przed Rabką Zdrój, na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 28. To sygnał, by powoli zacząć szukać alternatywnej trasy bowiem dalej jest jeszcze gorzej. W Białym Dunajcu spotkamy się z przeprawą przez most (ruch naprzemienny), z kolei w Poroninie trwa gigantyczna budowa tunelu, a sytuacji nie poprawia przejazd przez tory kolejowe. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają innych dróg.

Jak ominąć korki w drodze do Zakopanego?

Zależy oczywiście skąd jedziemy. Jeśli podróżujemy z zachodniej części kraju, warto od razu skierować się do Bielska-Białej, a później do przejścia granicznego w Korbielowie. Na Słowacji od razu jedziemy na Namiestów, by ominąć całkowicie zakopiankę i pojawić się w Chochołowie. Stąd to już tylko 18 km do zimowej stolicy Polski. Wykorzystując tę trasę trzeba pamiętać, by wziąć ze sobą dowód osobisty, a w przypadku dzieci paszport.

Czarny Dunajec i Chochołów to kluczowe miejscowości do ominięcia korków na Zakopiance (zaznaczonej na niebiesko)

Jadąc od Krakowa czy też Wadowic, już w Rabce lepiej jest odbić na Spytkowice. Zależy nam na dostaniu się do Czarnego Dunajca. Można to zrobić jadąc drogą nr 958 lub też nadrobić nieco ponad 40 km gnając w kierunku Jabłonki, gdzie odbijemy na wschód. Tutaj możemy skierować się do Nowego Targu (nie warto) lub też pojechać przez Chochołów, Kiry i wjechać do Zakopanego od południa (lepsza opcja).

Osoby jadące ze wschodu Polski również czeka wyprawa poza granice kraju. Najlepiej skierować się na Nowy Sącz, by później obrać na cel przejście graniczne w Piwnicznej. Stąd droga jest już prosta – wjeżdżamy do Lubowli, skręcamy na drogę 77, a później szosą 66 prosto do granicy. Dalej jest już tylko kilkanaście kilometrów. Co najważniejsze, bez korków!

Co ambitniejsi kierowcy wyruszający z Krakowa mogą również skierować się w Nowym Targu na Białkę Tatrzańską, by później dojechać do Bukowiny Tatrzańskiej. Później pozostaje tylko przejechać górskimi nitkami przez Murzasichle i jesteśmy w Zakopanym!

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Jak używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym? Nie wprowadzaj innych w błąd Niewidzialne zagrożenie wielkim wrogiem kierowców. Co to jest martwe pole? Wykupiłeś polisę AC? Ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy z błahego powodu Na którym biegu auto pali najmniej? Przeprowadziliśmy test Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza Skoda Kodiaq - poradnik kupującego w pigułce WP Pomaga: Kia Stinger czy Infiniti Q50? Czytelnik nie wie, co wybrać

Popularne w tym tygodniu:

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Kierowcy sportowych aut ignorują przednie tablice rejestracyjne. Podpierają się przepisami Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich