Niewidzialne zagrożenie wielkim wrogiem kierowców. Co to jest martwe pole?

Prawie każdemu kierowcy zdarzyło się nie zauważyć auta jadącego w tzw. martwej strefie lusterek, potocznie zwanej martwym polem. Prawie każdy też o nim słyszał, ale nie wszyscy wiedzą, co to dokładnie jest.

Kierowca nie wszystko jest w stanie dostrzec w lusterkach.

Kierowca nie wszystko jest w stanie dostrzec w lusterkach. (Fot. Citroen)

Do wielu niebezpiecznych sytuacji w miastach i na drogach szybkiego ruchu mogło by nie dojść, gdyby kierowcy mieli świadomość, co to jest martwa strefa lusterek. Częściowo chodzi o to, żeby upewniać się dwa razy, czy na pasie obok nie znajduje się auto, ale głównie mam na myśli to, że gdyby wszyscy kierowcy miel świadomość, czym jest martwe pole, to nikt nikomu by w tę strefę nie wjeżdżał.

Martwa strefa lusterek czy też martwe pole, jest to przestrzeń obok auta, której nie widać w ani w lusterkach (bocznych i wstecznym), ani przez przednie boczne szyby. W zależności od wielkości lusterek, przestrzeń ta może być bardzo różna. W skrajnych przypadkach z powodzeniem może się w niej schować spore auto osobowe, a w przypadku lepiej ustawionych lusterek można nie zauważyć np. motocykla.

Najczęściej na drogach wielopasmowych nie zwracamy uwagi na to, że jedziemy w czyjejś martwej strefie. Jednak dobry kierowca, powinien się zorientować, że jeśli utrzymuje prędkość auta jadącego obok, a przód jego samochodu jest na wysokości oparcia fotela kierowcy auta jadącego sąsiednim pasem, to jest zupełnie niewidoczny dla tego kierującego.

Aby ograniczyć tę martwą strefę we własnym aucie, należy ustawić lusterka tak, żeby tylko mała część zwierciadła obejmowała bok naszego auta. Chodzi o to, żeby lusterka były ustawione maksymalnie do zewnątrz. Wtedy widać nieco więcej i jest szansa, że zauważymy fragment auta jadącego obok.

Dodatkowo warto pamiętać, że przed zmianą pasa ruchu należy odwrócić się i upewnić, że mamy wystarczająco dużo miejsca na manewr, w ten sposób sprawdzimy, czy coś nie znajduje się w martwym polu. Dodatkowo, odpowiednio wcześniej zasygnalizowany manewr może spowodować, że kierowca jadący obok zwolni i udostępni miejsce do zmiany pasa.

Na liście wyposażenia nowoczesnych samochodów często można znaleźć specjalnego asystenta martwego pola, tzn. system monitorujący niewidoczną dla kierowcy strefę. Opisywaliśmy już jak to działa i czy warto za to dopłacić.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Zobacz więcej artykułów z serii: Technika jazdy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Wykupiłeś polisę AC? Ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy z błahego powodu Na którym biegu auto pali najmniej? Przeprowadziliśmy test Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza Skoda Kodiaq - poradnik kupującego w pigułce WP Pomaga: Kia Stinger czy Infiniti Q50? Czytelnik nie wie, co wybrać Umowa sprzedaży motocykla – co powinna zawierać? Volkswagen Arteon - poradnik kupującego w pigułce Kia Stonic - poradnik kupującego w pigułce

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich