Wykupiłeś polisę AC? Ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy z błahego powodu

Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe i kosztuje sporo, jednak dzięki niemu nie musimy obawiać się kosztów związanych ze stłuczką czy też kradzieżą. Kierowcy jednak często zapominają, że opłacenie polisy to nie wszystko. Wystarczy drobny błąd, by ubezpieczyciel odmówił wypłaty pieniędzy.

Wystarczy zapomnieć o zapasowym kluczyku, by stracić odszkodowanie.

Wystarczy zapomnieć o zapasowym kluczyku, by stracić odszkodowanie. (WP Motoryzacja)

Gdy samochód zniknie z miejsca parkingowego, nie pozostaje nic innego, jak zgłosić sprawę na policję i udać się do ubezpieczyciela w celu odebrania przysługujących świadczeń. Zgłoszenie szkody to nie tylko obowiązek wypełnienia dokumentów, ale i dostarczenia do firmy wystawiającej polisę kluczyków oraz dowodu rejestracyjnego. Okazuje się, że niektórzy kierowcy stają wówczas przed sporym problemem.

Ubezpieczyciel bowiem będzie wymagał dostarczenia wszystkich kluczyków, jak i pilotów obsługujących autoalarm. Istotnymi słowy - wszystkich, czyli nawet zapasowego kompletu. Jeśli nie będziemy mogli go znaleźć, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Nieco inaczej sprawa ma się z pojazdami używanymi. Tutaj obowiązywać nas będzie opieka nad jednym kompletem, jeśli przy zakupie nie dostaliśmy drugiego, lecz trzeba to zaznaczyć podczas zawierania umowy.

Auta z systemem bezkluczykowym są szczególnie narażone na kradzież.

W szczególnych przypadkach zakład ubezpieczeń może też poddać kluczyk badaniu, gdy okaże się, że na naszym egzemplarzu nie znaleziono śladów zużycia. Być może zgubiliśmy oryginalny klucz lub został on skradziony wraz z samochodem w ramach rażącego niedbalstwa kierowcy i teraz staramy się wyłudzić odszkodowanie? W razie wątpliwości firmy ubezpieczeniowe nie będą miały oporów przed przeprowadzeniem badań mechanoskopijnych.

Taka sytuacja — gdy pierwszy kluczyk został zgubiony — może zostać zakwalifikowana jako zaniedbanie. Firma, w której wykupiliśmy polisę, ma spore możliwości uniknięcia wypłaty. Do takiej samej kategorii, czyli zaniedbania, można zaliczyć obrabowanie mieszkania, podczas którego zagarnięto kluczyki Brzmi to absurdalnie, lecz ubezpieczyciele nie mają wątpliwości i stwierdzają, że komplet nie został odpowiednio zabezpieczony.

W uzasadnionych przypadkach nawet brak karty pojazdu może wpłynąć na decyzję o wypłacie odszkodowania

W przypadku kradzieży auta z parkingu zobowiązani jesteśmy również do dostarczenia dowodu rejestracyjnego pojazdu. Wielu kierowców stara się ułatwić sobie życie, przewożąc dokumenty w samochodzie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kradzieży jesteśmy wówczas na straconej pozycji. Ubezpieczyciel przyjmie oczywiście zgłoszenie, lecz jego decyzja będzie znana niemal od razu. Dlatego też samochody jeżdżące w ramach carsharingu mają zamiast pełnych dokumentów jedynie kopie ksero.

Podczas zawierania umowy z ubezpieczycielem warto dokładnie skupić się na OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Może się bowiem okazać, że ubezpieczenie AC nie obejmuje naszego pojazdu jeśli nie stoi ono na parkingu strzeżonym lub też gdy spóźnimy się z dokonaniem obowiązkowego przeglądu. Nie można też zapominać, że firmy ubezpieczeniowe nie rozpatrzą naszej sprawy, jeśli okaże się, że auto było już wcześniej kradzione.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Na którym biegu auto pali najmniej? Przeprowadziliśmy test Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza Skoda Kodiaq - poradnik kupującego w pigułce WP Pomaga: Kia Stinger czy Infiniti Q50? Czytelnik nie wie, co wybrać Umowa sprzedaży motocykla – co powinna zawierać? Volkswagen Arteon - poradnik kupującego w pigułce Kia Stonic - poradnik kupującego w pigułce Kia Stinger – poradnik kupującego w pigułce

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich