Smog nie powstaje przez samochody. Straż miejska ma broń na trucicieli

Alerty smogowe rzucają strach na mieszkańców miast i wsi, a ekolodzy posługują się nimi w walce z całą motoryzacją. Jednak instytucje takie jak straż miejska dysponują samochodami, które służą do wykrywania źródeł zanieczyszczania powietrza. Spędziliśmy kilka godzin z funkcjonariuszami, którzy na co dzień tropią tych, którzy realnie przyczyniają się do powstawania smogu.

"Smogowozy" potrafią wykryć źródło zanieczyszczeń.

"Smogowozy" potrafią wykryć źródło zanieczyszczeń.

Strażnicy miejscy, którzy na co dzień zajmują się walką z trucicielami powietrza mówią zgodnie; głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są gospodarstwa domowe, ogródki działkowe i drobni przedsiębiorcy, którzy do palenia w piecach używają niewłaściwego paliwa, albo spalają śmieci i inne odpady. Oczywiście samochody również mają swój udział w powstawaniu smogu, ale w tym przypadku wiatr to naturalny pomocnik, który sprawia, że w miastach także da się oddychać beż używania maski.

Czym są "smogowozy"?

Są to dostawczaki przystosowane do pełnienia specjalnej służby. Na pokładzie mają specjalne wyposażenie: czujniki, analizatory i kamery. Warszawska straż miejska ma do dyspozycji pięć takich samochodów (trzy są oklejone, a dwa nieoznakowane). Auto takie można rozpoznać z daleka. Na pierwszy rzut oka widać specjalną zabudowę na dachu. Wewnątrz niej jest kamera na teleskopowym 3,5-metrowym maszcie. Na jego czubku znajduje się zdalnie sterowana kamera. Może ona znaleźć się na wysokości około 7 m, dzięki czemu strażnicy mogą zajrzeć za najwyższe ogrodzenie lub inne przeszkody. Oczywiście jeśli funkcjonariusze dostali zgłoszenie, albo mają uzasadnione podejrzenia, że na jakiejś posesji spalane są przedmioty generujące szkodliwe substancje.

Aparatura pozwala na sprawdzenie, czy w danym rejonie zachowane są normy zanieczyszczeń. Wystarczy przez okno wystawić sondę połączoną z innym analizatorem i zaczekać 10 minut. Później wyniki porównuje się ze średnimi wynikami dobowymi stacjonarnych mierników rozmieszczonych w mieście. Jeśli aparatura mobilna wykaże, że powietrze jest gorszej jakości niż to badane przez ostatnią dobę, to można szukać źródła zanieczyszczeń.

Większość interwencji jest efektem zgłoszeń kierowanych do straży miejskiej. Ludzie dzwonią z informacjami, że w ich sąsiedztwie ktoś pali plastikowe butelki lub inne przedmioty, które dymią i powodują niemiły zapach. Najczęściej karani są działkowicze, którzy palą śmieci, a także właściciele i mieszkańcy domów jednorodzinnych. Mandaty sięgają nawet 500 zł, ale każdy ma prawo odmowy przyjęcia takiego mandatu. Wtedy pobierane są próbki popiołu, które trafiają do analizy. Prawie wszyscy, którzy się na to zdecydowali musieli ponieść zdecydowanie wyższe koszty (grzywna plus koszty sądowe).

Kto truje najczęściej?

Strażnicy przyznają, że najczęściej trują nas starsi ludzie. Zdarza się, że nie mają oni świadomości, że palenie śmieci jest złe dla otoczenia i nielegalne. W przeszłości palenie śmieci na działce było dozwolone w ciągu kilku dni w roku. Teraz natomiast, w samej Warszawie w ciągu kilku dni na działkach rozpalanych jest nawet tysiąc nielegalnych palenisk. To ma olbrzymi wpływ na jakość powietrza w mieście, zwłaszcza jeśli w ciągu kilku dni nie ma silnego wiatru, który niweluje to zanieczyszczenie.

Praca "smogowozów" przynosi efekty

Budujące jest to, że nie zdarzają się powtórne interwencje, czyli mandat lub pouczenie skutkuje tym, że ludzie przestają palić niewłaściwymi przedmiotami. Po kilku minutach rozmowy z funkcjonariuszami dało się odczuć, że są oni obłożeni pracą i nie mogą popadać w rutynę, ponieważ co chwilę zdarzają się zaskakujące sytuacje. Każde zgłoszenie należy sprawdzić, bo większość z nich jest uzasadniona, ale czasem straż miejska bywa narzędziem w sporze pomiędzy sąsiadami. Jedni donoszą na drugich, a sami okazują się robić dokładnie to samo.

Sporo zgłoszeń okazuje się też nieuzasadnionych. Ponieważ często przy rozpalaniu pieca zdarza się, że zanim nagrzeje się on do normalnej temperatury pracy, to z jego komina wydobywa się ciemny dym. Kiedy tylko ktoś zauważy taką chmurę, to wzywa patrol straży miejskiej.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Samochody a smog

Jaku już wspomniałem, samochody osobowe mają swój udział w powstawaniu smogu, ale spaliny nie są głównym powodem jego powstawania. Obwinianie kierowców i nazywanie ich trucicielami mija się z prawdą, ponieważ to działkowicze i nieświadomi właściciele domów jednorodzinnych odpowiadają za zanieczyszczenia powietrza. Oby mandaty w wysokości nawet 500 zł były wystarczającą formą kary, jeśli nie trafiają do nich kampanie informacyjne. Szkoda, że nie wszyscy myślą o tym, że przecież wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Dlaczego na drogach ginie tylu pieszych? Zwykle to wina kierowców "Top Gear" powraca! Krótka zapowiedź jednego z nowych odcinków Mercedes Brabus W140 7.3 S V12 z Rosji wystawiony na sprzedaż. Karabin AK-47 gratis Prawie 500 koni mechanicznych i 4 sekundy do setki. Wiemy czym jeździ Popek Przerwa od karpia. 5 konfiguratorów, które umilą czas przy świątecznym stole Nowe BMW X2 zadebiutowało na rynku. Znamy ceny Policja rozpoczyna świąteczną akcję na drogach. Mają pomagać i karać Pasmo zwycięstw Tesli wreszcie przerwane. Wiekowy Hummer H2 pokonał Model X R8 bez następcy i hybryda w modelach RS. Plany Audi na najbliższe lata Nowy Hyundai Veloster zrzuca kamuflaż. Póki co nieoficjalnie Cola zamiast benzyny. "Naukowy" eksperyment na wideo Facebook usunął Złomnika. Dziękujemy tym, którzy się do tego przyczynili Jon Olsson ścina dach w swoim Mercedesie G500 4x4². Nie mieścił się na parkingach Zapomniany polski samochód elektryczny ELV001 przejeżdżał 100 km za 4 zł w 2013 roku. Co się z nim stało? Tymi samochodami jeździł Robert Lewandowski. Zaczynał skromnie Replika Volkswagena Golfa W12 napędzana mocą TDI. Szalony pomysł Brytyjczyka Audi pokazało film z nowym A6. Co wiemy o tej limuzynie? Ekologia nie musi wykluczać stylu. Morgan EV3 na drogach w 2018 roku Jeździsz innym "na zderzaku"? To nie dziw się, że wszędzie są korki Kierowcy drogich aut częściej łamią przepisy? Amerykańscy naukowcy to sprawdzili Toyota Supra Top Secret trafi na sprzedaż. Nietypowy silnik pod maską to tylko początek Volkswagen ma prototyp mocniejszego Arteona R. Wkrótce może trafić do produkcji Nissan 350Z z "Szybkich i wściekłych" może być twój. Wystarczy przepastny portfel Elektryczny "Maluch" z Bielska-Białej. Powstał w garażu pasjonata

Popularne w tym tygodniu:

Gdy zobaczyliśmy to zdjęcie, opadły nam kopary. Musieliśmy się dowiedzieć co to za Polonez Nastolatek sprzedaje swoje wymarzone subaru. Zbiera pieniądze na leczenie W Europie wzrosła ilość CO2 emitowanego przez samochody. Winny odwrót od diesli i SUV-y Nowy trend w ogłoszeniach – auta od bezdomnych. Ceny niskie, jak przystało na prezenty Kobra staje się bestią. Ford zapowiada powrót Mustanga Shelby GT500 Kosmiczne reflektory Mercedesa już w produkcji. Nie oślepią i wyświetlą ostrzeżenia na drodze Kiedy Kia chce rzucić wyzwanie Mercedesowi. Nowa Kia K900 Tak się żegna legendę. Fabryka Dodge'a Vipera posłuży za muzeum Wideo, którego nikt nie chciał zobaczyć. Sprawne Ferrari 458 zmiażdżone na złomowisku Seat sprzedaje auta jak Ferrari. Ekskluzywna oferta dla wybranych klientów Amerykanie pokazali nowego Fusiona. Wiemy więc, jak będzie wyglądał Ford Mondeo Nowy Ford Fiesta ST to kieszonkowa rakieta. Ma 200 KM, szperę i wybory trybu jazdy