Policja rozpoczyna świąteczną akcję na drogach. Mają pomagać i karać

Policja rozpoczyna świąteczną akcję na drogach. Mają pomagać i karać

Policja rozpoczęła świąteczną akcję na drogach. W ich rękach jest tez nowy sprzęt
Policja rozpoczęła świąteczną akcję na drogach. W ich rękach jest tez nowy sprzęt
Źródło zdjęć: © Piotr Jedzura/REPORTER/East News
Tomasz Budzik
22.12.2017 12:03, aktualizacja: 01.10.2022 19:23

Świąteczna akcja policjantów na drogach rozpoczęła się w piątek 22 grudnia i potrwa do wtorku 26. Mundurowi zapowiadają pomoc kierowcom starającym się dojechać do rodziny, ale jednocześnie zapowiadają, że nie będą mieć pobłażania dla łamiących przepisy.

Świąteczna mobilizacja

Jak zapowiada policja, na drogach pojawi się więcej funkcjonariuszy niż na co dzień. Będą oni zwracali uwagę przede wszystkim na prędkość jazdy i trzeźwość kierowców. Co ważne, w razie podejrzeń sprawdzane będzie również to, czy kierowca nie prowadzi pod wpływem narkotyków lub leków. Podczas kontroli sprawdzany będzie również sposób przewożenia pasażerów - przede wszystkim dzieci - oraz stan techniczny pojazdów. Policjanci będą też sprawdzać, czy piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym mają przy sobie widoczne odblaski. Warto zauważyć, że policja dysponuje już częścią zamówionych mierników prędkości nowej generacji - LTI 20/20 TrueCam, które mogą rejestrować wykroczenie za pomocą zdjęcia lub filmu.

  • Codziennie na drogach będzie około 5 tys. policjantów. To o mniej więcej tysiąc więcej niż zwykle - mówi Radosław Kobryś z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Szczególne nasilenie działań planujemy na 24 i 26 grudnia. Sądzimy, że wtedy ruch na drogach będzie największy. Kierowcy, którzy z premedytacją drastycznie będą łamać przepisy, otrzymają mandaty. Z uwagi na okoliczności nie będziemy jednak podchodzić do kierowców nadto represyjnie. Na taryfę ulgową nie mają co jednak liczyć nietrzeźwi kierujący - dodaje Radosław Kobryś.

Gdzie będą kontrole?

Nasilonych działań policji należy spodziewać się na trasach wyjazdowych z miast. Wzmożoną kontrolą mają też być objęte najbardziej niebezpieczne odcinki dróg krajowych i autostrad. Policji można też spodziewać się tam, gdzie tradycyjnie najczęściej dochodzi do kontroli prędkości. Mapy poszczególnych województw z zaznaczonymi punktami można znaleźć w naszym serwisie.

Bez wytchnienia pracują także fotoradary. Warto pamiętać, że Inspekcja Transportu Drogowego oprócz czterystu urządzeń stacjonarnych dysponuje również innym sprzętem. Na łamiących przepisy kierowców czeka trzydzieści instalacji do odcinkowego mierzenia średniej prędkości. W ich przypadku hamowanie przed rejestratorem nic nie da.

Działa również 20 zestawów do wykrywania wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. W przypadku tych ostatnich trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nie są one poprzedzone żadnym znakiem. Kierowca może przekonać się o tym, że skrzyżowanie objęte jest nadzorem tylko dzięki temu, że kamery systemu, znajdujące się na bramownicach lub masztach, mają żółtą obudowę – jak w przypadku fotoradarów. Nie jest ona jednak widoczna z daleka. Skuteczność takich zestawów jest wysoka. Miesięcznie 20 działających w Polsce zestawów wystawia około 10 tys. mandatów. Poniżej podajemy lokalizacji obydwu rodzajów urządzeń.

Odcinkowy pomiar prędkości

woj. dolnośląskie

Lubin - droga nr 3

woj. lubelskie

Łęczna - droga nr 82 (dwa odcinki)

woj. lubuskie

Sulechów - droga nr 32

Szlichtyngowa - droga nr 12

woj. łódzkie

Głóchów - droga nr 72

Kluki - droga nr 74

Tomaszów Mazowiecki - droga nr 48

woj. małopolskie

Tarnów - droga nr 94

woj. mazowieckie

Człekówka - droga nr 50

Dłużniewo - droga nr 7

Karniewo - droga nr 60

Pawłowo - droga nr 7

Sochaczew - droga nr 50

Strachówka - droga nr 50

Szymaki - droga nr 7

Zakręt - droga nr 2

woj. opolskie

Łosiów - droga nr 94

woj. podkarpackie

Iskrzynia - droga nr 19

Kolbuszowa - droga nr 9

woj. podlaskie

Kucharówka - droga nr 19

woj. pomorskie

Reda - droga nr 216

woj. śląskie

Górzyce - droga nr 78 (dwa odcinki)

Tarnowskie Góry - droga nr 11/78

Wilcza - droga nr 78

woj. świętokrzyskie

Radlin - droga nr 74

woj. warmińsko-mazurskie

Gierzwałd i Naglady - droga nr 16

Wierzbowo - droga nr 59

woj. zachodniopomorskie

Babigoszcz - droga nr 3

Zestawy rejestrujące wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle

Obraz
© mat. pras.

Dokładna mapa sprzętu wykorzystywanego przez ITD dostępna jest na stronie internetowej systemu CANARD. Na niebiesko oznaczono na nich stacjonarne fotoradary, na zielono odcinkowy pomiar prędkości, a na czerwono zestawy do rejestrowania wjazdy na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Po kliknięciu na dany punkt wyświetla się informacja o danej lokalizacji z podanym limitem prędkości, który tam obowiązuje.

W 2016 roku w dniach 24-26 grudnia w 183 wypadkach śmierć poniosło aż 30 osób, a 229 zostało rannych. Najwięcej ofiar odnotowano w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w którym najwięcej osób wracało do swoich domów. Jak będzie w tym roku? Wiele wskazuje na to, że nie będą to łatwe święta dla służb ratowniczych. Meteorolodzy zapowiadają dobrą pogodę, a ta, paradoksalnie, nie jest korzystna z puntu widzenia bezpieczeństwa. Brak śniegu zachęca do wyjazdów i pozwala na rozwijanie wysokich prędkości. A to prosta droga do wypadku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)