Co musi zawierać umowa sprzedaży samochodu? Podstawowe dane

Umowa sprzedaży samochodu jest jedynym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu. Jak należy ją spisać, by nie odrzucił jej żaden urzędnik oraz na co zwrócić uwagę?

Umowa sprzedaży samochodu

Umowa sprzedaży samochodu (fot. mat. prasowe)

Umowa sprzedaży samochodu może być spisana odręcznie lub skopiowana z jednego z wielu wzorów zamieszczonych w internecie. Nie ma to żadnego znaczenia. Natomiast ważne jest to, co w niej będzie napisane.

Co musi zawierać umowa sprzedaży samochodu?

  • Datę i miejsce transakcji – ważne by dodać godzinę jej zawarcia
  • Podstawowe dane osobowe stron transakcji: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania (zameldowania), numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeżeli auto ma współwłaścicieli, to muszą być wpisane dane wszystkich właścicieli.
  • Informacje o pojeździe – marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny
  • Kwotę transakcji

Dodatkowe paragrafy, które często odnajdujemy we wzorach umów nie są niezbędne, ponieważ i tak wszystko reguluje kodeks cywilny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka wpisów i ustalić ze sprzedającym/kupującym pewne kwestie. Są to:

  • Zapewnienie sprzedającego, że samochód jest jego własnością i nie jest on obciążony żadnym zastawem lub postępowaniem.
  • Złożenie przez sprzedającego oświadczenia o przebiegu.
  • Ustalenie pomiędzy stronami odpowiedzialności za ukryte wady, które co prawda reguluje kodeks cywilny, ale nierzadko sprzedający umieszczają w umowach wyłączenia, których jako kupujący powinieneś się wystrzegać.
  • Oświadczenie o przekazaniu wszelkich dodatkowych dokumentów i liczbie kluczyków.

W umowie może być wpisane wiele innych informacji dodatkowych oraz pewne oświadczenia, które nie są istotne dla urzędnika przy rejestracji auta, ale w sądzie mogą być istotne w kwestiach spornych. Jeżeli kupujący wykonał przegląd, dobrze jest spisać w umowie listę znalezionych w warsztacie usterek.

Jeśli chodzi o aspekt bezwypadkowości, to warto być ostrożnym jako sprzedający przy składaniu takich oświadczeń, jeżeli nie zna się na 100 proc. historii pojazdu. Podobnie jest z przebiegiem.

Jeżeli kupujący żąda wpisania przebiegu, a nie jesteś go pewien jaki sprzedający, możesz złożyć stosowne oświadczenie i podać stan licznika, a nie deklarację przebiegu. W kwestii spornej sąd na pewno weźmie pod uwagę fakt złożenia takiego oświadczenia, zatem kupujący powinien mieć świadomość prawdopodobieństwa przekręconego licznika.

W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat odpowiedzialności sprzedającego za wady w samochodzie używanym oraz korzystnych i niekorzystnych zapisach w umowie:

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Rękojmia na samochód używany. Uważaj na niekorzystne zapisy w umowie sprzedaży

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że samochód używany kupiony od osoby prywatnej jest objęty rękojmią. Jeszcze mniej osób korzysta z praw do…

Kwota transakcji na umowie sprzedaży samochodu

Odradzamy kupującym pomysły o wpisaniu innej kwoty niż rzeczywista kwota transakcji, ponieważ zawsze działa to na ich niekorzyść. Z jednej strony w urzędzie skarbowym i tak zapłacicie podatek od wartości pojazdu, a nie jego ceny, a z drugiej, w przypadku dochodzenia roszczeń czy żądania zwrotu pieniędzy, mowa będzie wyłącznie o kwocie wpisanej do umowy.

Poniżej wzór umowy, do której nie można mieć żadnych zastrzeżeń będąc którąkolwiek ze stron transakcji

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza Używany Peugeot 5008 w pigułce Co to jest mikrohybryda? Sprawdź jak działa prosty sposób na oszczędzanie paliwa Zaparowane szyby - przyczyny dokuczliwego problemu Najbardziej niebezpieczne drogi w Polsce. Zestawienie Yanosika Jakie dokumenty musi mieć kierowca? Jak działa przekładnia CVT? Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B. Plac to już tylko formalność

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich