Poradniki i mechanikaCo musi zawierać umowa sprzedaży samochodu? Oto podstawowe dane

Co musi zawierać umowa sprzedaży samochodu? Oto podstawowe dane

Umowa sprzedaży samochodu
Umowa sprzedaży samochodu
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
20.12.2017 11:27, aktualizacja: 30.03.2023 11:11

Umowa sprzedaży samochodu jest jedynym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu. Jak należy ją spisać, by nie odrzucił jej żaden urzędnik oraz na co zwrócić uwagę?

Umowa sprzedaży samochodu może być spisana odręcznie lub skopiowana z jednego z wielu wzorów zamieszczonych w internecie. Nie ma to żadnego znaczenia. Natomiast ważne jest to, co w niej będzie napisane.

Co musi zawierać umowa sprzedaży samochodu?

  • Datę i miejsce transakcji – ważne by dodać godzinę jej zawarcia
  • Podstawowe dane osobowe stron transakcji: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania (zameldowania), numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeżeli auto ma współwłaścicieli, to muszą być wpisane dane wszystkich właścicieli.
  • Informacje o pojeździe – marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny
  • Kwotę transakcji

Dodatkowe paragrafy, które często odnajdujemy we wzorach umów nie są niezbędne, ponieważ i tak wszystko reguluje kodeks cywilny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka wpisów i ustalić ze sprzedającym/kupującym pewne kwestie. Są to:

  • zapewnienie sprzedającego, że samochód jest jego własnością i nie jest on obciążony żadnym zastawem lub postępowaniem,
  • złożenie przez sprzedającego oświadczenia o przebiegu,
  • ustalenie pomiędzy stronami odpowiedzialności za ukryte wady, które co prawda reguluje kodeks cywilny, ale nierzadko sprzedający umieszczają w umowach wyłączenia, których jako kupujący powinieneś się wystrzegać,
  • oświadczenie o przekazaniu wszelkich dodatkowych dokumentów i liczbie kluczyków.

W umowie może być wpisane wiele innych informacji dodatkowych oraz pewne oświadczenia, które nie są istotne dla urzędnika przy rejestracji auta, ale w sądzie mogą być istotne w kwestiach spornych. Jeżeli kupujący wykonał przegląd, dobrze jest spisać w umowie listę znalezionych w warsztacie usterek.

Jeśli chodzi o aspekt bezwypadkowości, to warto być ostrożnym jako sprzedający przy składaniu takich oświadczeń, jeżeli nie zna się na 100 proc. historii pojazdu. Podobnie jest z przebiegiem.

Jeżeli kupujący żąda wpisania przebiegu, a nie jesteś go pewien jaki sprzedający, możesz złożyć stosowne oświadczenie i podać stan licznika, a nie deklarację przebiegu. W kwestii spornej sąd na pewno weźmie pod uwagę fakt złożenia takiego oświadczenia, zatem kupujący powinien mieć świadomość prawdopodobieństwa przekręconego licznika.

W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat odpowiedzialności sprzedającego za wady w samochodzie używanym oraz korzystnych i niekorzystnych zapisach w umowie:

Kwota transakcji na umowie sprzedaży samochodu

Odradzamy kupującym pomysły o wpisaniu innej kwoty niż rzeczywista kwota transakcji, ponieważ zawsze działa to na ich niekorzyść. Z jednej strony w urzędzie skarbowym i tak zapłacicie podatek od wartości pojazdu, a nie jego ceny, a z drugiej, w przypadku dochodzenia roszczeń czy żądania zwrotu pieniędzy, mowa będzie wyłącznie o kwocie wpisanej do umowy.

Poniżej wzór umowy, do której nie można mieć żadnych zastrzeżeń będąc którąkolwiek ze stron transakcji:

Umowa sprzedaży samochodu
Umowa sprzedaży samochodu© fot/skan Marcin Łobodziński
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)