Poradniki i mechanikaJakie są zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B? Przez lata wiele się zmieniło

Jakie są zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B? Przez lata wiele się zmieniło

Egzamin teoretyczny to pierwszy, przez który trzeba przejść, aby zdobyć uprawnione prawo jazdy
Egzamin teoretyczny to pierwszy, przez który trzeba przejść, aby zdobyć uprawnione prawo jazdy
Źródło zdjęć: © fot. East News/Piotr Kamionka
Marcin Łobodziński
14.12.2017 09:13, aktualizacja: 30.03.2023 11:12

Codziennie wiele osób podchodzi do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Przypominamy ile czasu on trwa, jaka jest liczba pytań oraz jak wygląda punktacji. Żeby zdać trzeba przede wszystkim znać zasady.

Podstawowym aktem prawnym dotyczącym egzaminu na prawo jazdy jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Drugim jest Ustawa z dnia 10 stycznia 2013 roku o kierujących pojazdami.

Zasady egzaminu teoretycznego

Każdy egzamin na prawo jazdy, niezależnie od kategorii, składa się z 32 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w czasie 25 min. Zadania są podzielone na dwa bloki: z wiedzy podstawowej i specjalistycznej. Pierwszy dotyczy zasad ruchu drogowego oraz zachowania kierowców, natomiast drugi wiedzy o pojeździe.

Zagadnienia z wiedzy podstawowej są podzielone na trzy kategorie:

  • 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 3 punkty,
  • 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 2 punkty,
  • 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 1 punkt.

Zagadnienia z wiedzy specjalistycznej również dzieli się w podobny sposób:

  • 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 3 punkty,
  • 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 2 punkty,
  • 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, każde za 1 punkt.

Na każde z pytań udziela się tylko jednej odpowiedzi. W pytaniach z wiedzy podstawowej do wyboru są tylko opcje "tak" lub "nie". Na zapoznanie się z pytaniem jest 20 s, a kolejne 15 s to czas na udzielenie odpowiedzi.

Można skrócić oczekiwanie po przeczytaniu zadania naciskając przycisk start, co potwierdza gotowość do udzielenia odpowiedzi. Można ją zmienić dowolną liczbę razy zanim przejdzie się do następnego pytania, jednak później już nie.

W pytaniach z wiedzy specjalistycznej proponowane są trzy odpowiedzi i są to już pełne treści, a nie tylko potwierdzenie lub zaprzeczenie. Tu już czas na zapoznanie się z pytaniem i odpowiedziami to 50 s (ze względu na dłuższą treść), natomiast na udzielenie odpowiedzi jest tak jak wcześniej 15 s.

Ile punktów trzeba zdobyć, aby zdać teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Łącznie egzaminowany może zdobyć maksymalnie 74 punkty, przy czym za wynik pozytywny uznaje się 68 punktów. Aby zdać egzamin teoretyczny można więc stracić maksymalnie sześć punktów, co w przypadku pytań ważnych oznacza maksymalnie dwa błędy, natomiast w przypadku pytań najmniej znaczących maksymalnie sześć błędów.

Ważne jest więc to, na jakie pytanie kursant odpowie i nie odpowie. Podczas testu pojawia się informacja o tym, jak dane zagadnienie jest punktowane. Po zakończeniu egzaminu system podlicza punkty i daje informację o tym, czy egzaminowany zdał oraz w przypadku błędów, gdzie je popełnił.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)