OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli

Wszyscy wiemy, że obowiązkowe ubezpieczenie może być bardzo drogie dla tych, którzy kupują samochód tuż po uzyskaniu prawa jazdy. Okazuje się jednak, że dużo zapłacą również ci, którzy decydują się na własne cztery kółka kilka lat po odebraniu dokumentu ze starostwa. Zwyżka może wynieść aż 85 proc.

Jeśli długo nie korzystamy z prawa jazdy, za ubezpieczenie samochodu zapłacimy prawie tyle, co świeżo upieczeni kierowcy

Jeśli długo nie korzystamy z prawa jazdy, za ubezpieczenie samochodu zapłacimy prawie tyle, co świeżo upieczeni kierowcy (WP.PL)

Ubezpieczenie pojazdu mechanicznego od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Dlaczego więc stawki polis nie są jednakowe? Wszystko zależy tu od ryzyka, jakie bierze na siebie ubezpieczyciel, który w razie spowodowania przez nas wypadku będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Im wyższe — zdaniem firmy ubezpieczeniowej — zagrożenie stwarzamy, tym więcej trzeba zapłacić. Dlatego właśnie najmniej płacą osoby w średnim wieku, posiadające rodzinę i samochód o niezbyt wygórowanych osiągach. Ubezpieczyciel po prostu wie, że takim kierowcom zależy na bezpieczeństwie, a maszyna, którą dysponują, nie pozwala na szaleństwa.

Znacznie więcej muszą zapłacić świeżo upieczeni, młodzi kierowcy, którzy najczęściej powodują wypadki. Okazuje się jednak, że jest grupa osób, która na OC musi wydać podobną kwotę. To ci, którzy zdobyli prawo jazdy, a potem na kilka lat schowali je do szuflady.

Sytuację takich zmotoryzowanych prześledziła porównywarka cen ubezpieczeń Ubea.pl. W wyliczeniach przyjęto, że osoba, która chce ubezpieczyć swój pierwszy samochód, ma 28 lat i nie pozostaje w związku małżeńskim, a do tej pory nie spowodowała żadnej szkody. Samochód, który ma być ubezpieczony, to Opel Corsa z 2011 roku z benzynowym silnikiem o pojemności 1,2 l.

W pierwszym wariancie przyjęto, że właściciel samochodu uzyskał prawo jazdy rok przed zakupem samochodu. W drugim wariancie czas ten wydłużono do czterech lat, a w trzecim do ośmiu. W ostatnim z przypadków osoba ubezpieczająca auto nie była wcześniej współwłaścicielem ani użytkownikiem innego samochodu.

W pierwszym wariancie średnia cena ubezpieczenia wyniosła 1068 zł. Najtańsza oferta opiewała na 857 zł, a najdroższa na 1670 zł. Osoba, która z zakupem samochodu czekała cztery lata, zapłaciłaby nieco więcej - średnio 1100 zł z najtańszą ofertą za 857 zł i najdroższą za 1670 zł. Przy zwłoce wynoszącej osiem lat sprawa ma się już jednak zupełnie inaczej. Średnia cena OC wynosiłaby wówczas aż 1974 zł. Najtańszy ubezpieczyciel zaproponował 1388 zł, a najdroższy astronomiczną kwotę 3549 zł. To około 20 proc. wartości całego samochodu.

Jak w porównaniu z tymi kwotami wygląda cennik ubezpieczycieli dla 28-latka, który kupił taki sam samochód tuż po uzyskaniu prawa jazdy i chciałaby go ubezpieczyć? Średnia cena ubezpieczenia wyniosłaby 2359 zł, przy najtańszej ofercie za 1913 zł i najdroższej za 3549 zł.

Z wyliczeń wynika, że nawet jeśli na razie nie zamierzamy mieć własnego samochodu, warto budować sobie historię ubezpieczeniową — choćby przez współwłaścicielstwo pojazdu używanego przez rodzica czy współmałżonka. W przeciwnym razie staż w posiadaniu prawa jazdy nie będzie działał na naszą korzyść.

Źródło: Ubea.pl

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza Co to jest mikrohybryda? Sprawdź jak działa prosty sposób na oszczędzanie paliwa Zaparowane szyby - przyczyny dokuczliwego problemu Jakie dokumenty musi mieć kierowca? Jak działa przekładnia CVT? Kto może kierować ruchem drogowym? Jak używać automatycznej skrzyni biegów? Dlaczego w aucie z filtrem DPF podnosi się poziom oleju? Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Rękojmia na samochód używany. Uważaj na niekorzystne zapisy w umowie sprzedaży

Popularne w tym tygodniu:

Manualna skrzynia biegów się nie psuje? Błąd - do usterek doprowadzają sami kierowcy Problem z nowoczesnymi silnikami. Bardzo trudno je rozgrzać Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to codzienność. Kierowcy nie wiedzą, że to robią Czego nie wiesz o przekładni DSG? Tryb awaryjny, rozładowany akumulator i przegrzanie Wystarczy pasta do zębów, a twoje reflektory będą jak nowe. To naprawdę działa Ceny katalogowe a rynkowe. Nowe auto można kupić taniej niż w cenniku