Volkswagen Golf niewiele zmieniał wygląd wygląd, ale technologię już tak.

Volkswagen Golf niewiele zmieniał wygląd wygląd, ale technologię już tak. (fot. mat. prasowe)

Nowszy nie zawsze lepszy. Modele, które warto wybrać pomimo starszej generacji

Zdarzyło wam się zastanawiać nad samochodem używanym, który w określonym budżecie jest dostępny w starszej i nowszej generacji? Zawsze ten drugi bardziej kusi, ale i wywołuje uczucie strachu przed wyższymi kosztami eksploatacji. Nie jest natomiast regułą, że nowszy automatycznie oznacza lepszy. Oto kilka przykładów.

Ten artykuł ma 5 stron:

Nowszy model nie zawsze lepszy

Niemal każdy nowy model jest lepszym samochodem od poprzednika. Zwykle jest przestronniejszy, dynamiczniejszy, prowadzący się lepiej, wyposażony w nowe elementy poprawiające komfort i bezpieczeństwo. Gdy jednak odłożymy walory opisywane w testach na rzeczywistą wartość tego wszystkiego, szybko okazuje się, że często nie tylko nie ma postępu, ale nawet jest krok wstecz.

Rozwój silników i elementów układu jezdnego pociąga za sobą bardziej skomplikowane konstrukcje, które wymagają droższych części i serwisu. Często jednostki napędowe, które zastąpiły swoich poprzedników, okazały się konstrukcjami wadliwymi lub wyjątkowo nieudanymi. Dotyczy to zwłaszcza diesli, ale i w kategorii benzyniaków nie obyło się bez wpadek, a w jednym i drugim trudno pominąć koncern Volkswagena, którego reputacja ucierpiała, gdy wprowadził nowe silniki TDI oraz TSI.

Niemal regułą w segmencie premium jest to, że im nowszy model tym większa komplikacja i wyższe koszty napraw.

Gdy przychodzi premiera nowego modelu często słychać głosy, że będzie się psuł, bo jest bardziej skomplikowany. Tyle tylko, że narzekanie to jedno, ale potem każdy kupując używane auto szuka nowszego. Doskonale zdając sobie sprawę z faktu, że oznacza to potencjalnie większe wydatki. Na kolejnych stronach przedstawiamy kilka przykładów popularnych modeli samochodów, których nie warto zmieniać na nowsze, a jeżeli cena ostatnich roczników starszej generacji i pierwszych roczników młodszej jest podobna, to lepiej wybrać te nieco bardziej wiekowe. Poza opisanymi szerzej modelami, możemy łatwo wymienić kilka takich, które pod pewnymi względami były gorsze od swoich poprzedników:

 • Nissan Micra K11 był znacznie bardziej niezawodny od K12.
 • Opel Corsa C jest dużo tańszy w eksploatacji od Corsy D.
 • Citroën C4 I i Peugeot 307 mają lepsze silniki niż ich następcy.
 • Audi A3 8L, Seat Leon I i Volkswagen Golf IV to konstrukcje bardziej niezawodne od swoich następców.
 • Honda Accord VII jest pod każdym względem lepsza od Accorda VIII.
 • Mazda 626 to ikona niezawodności, w przeciwieństwie o fatalnej Mazdy 6.
 • Nissan Primera P11 jest znacznie bardziej niezawodnym samochodem od Primery P12.
 • Peugetot 406 jest nie tylko tańszy w zakupie, ale także w utrzymaniu i bardziej niezawodny od 407.
 • Land Rover Discovery – ogromne różnice w kosztach eksploatacji w coraz nowszych modelach.
 • Range Rover I jest prymitywnym, bardzo solidnym autem terenowym w przeciwieństwie do totalnego niewypału, jakim okazał się Range Rover II.
 • Porsche 911 jest jak wino – im starsze tym lepsze.

Zobacz również: Volkswagen Golf Alltrack - test napędu na cztery koła

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Samochody używane:

Renault Clio II [awarie i problemy] Sensowne auto za 5000 zł – Ford [część 5] Niemieckie auta bardziej niezawodne od japońskich. Ranking GTÜ 2019 Używany Fiat Grande Punto/Punto III [2005-2015] - poradnik kupującego Używane BMW 525d, 530d, 535d F10/F11 [2010-2013] – poradnik kupującego Używany Opel Astra H/Astra III [2004-2013] - poradnik kupującego Używane Audi A1 w pigułce. Może nie lepszy, ale mniej awaryjny od Mini Coopera Lexus IS I [awarie i problemy] Mazda 6 GH [awarie i problemy] Dowiedz się, co kupujesz – silniki [część 1] Sensowne auto za 5000 zł – Mazda [część 9] - poradnik kupującego Używane Audi 80 B4 [1991-1996] - poradnik kupującego

Popularne w tym tygodniu:

Topowy iPhone 12 kosztuje 7199 zł. Za tyle można kupić wygodne auto 5 aut używanych, których się nie kupuje. Wybierając je, popełniasz duży błąd Używany Lexus GS III w pigułce. Tak niezawodny, że aż ryzykowny Diesel V8 może okazać się wtopą. Nie ma tanich i niezawodnych Pierwsze auto: mały samochód z automatem. Sprawdź, które modele warto kupić Auta używane w amerykańskich wersjach. 9 najlepszych propozycji Używana Kia Optima w pigułce. W sam raz, jeśli nie wymagasz za wiele