WP Pomaga: czy jest lepsza opcja od Fiata Tipo?

Ten artykuł ma 3 strony:

Kilka słów o samochodach

Niejednokrotnie chwaliłem Fiata za dobrze zaprojektowany model Tipo, do którego trudno mieć inne zastrzeżenia niż jakość, a właściwie wygląd niektórych materiałów. Auto prowadzi się poprawnie, a z silnikiem 1,4 T-Jet zapewnia dobrą dynamikę i przeciętne zużycie paliwa. Wnętrze jest zaprojektowane ergonomicznie i funkcjonalnie. Pozycja za kierownicą jest dobra, obsługa samochodu łatwa i nie brakuje przestrzeni.

Fiat Tipo

Zasadniczo to samo można powiedzieć o astrze i focusie, choć pod względem właściwości jezdnych oba modele są jednak lepsze od tipo. Niestety oba nie grzeszą ani przestronnością z tyłu, ani pojemnością bagażnika, która wprost zachwyciła Artura gdy obejrzał tipo. 440-litrowy kufer to jeden z najlepszych wyników w tym segmencie i zdecydowanie najlepszy w gronie klasycznych hatchbacków.

Opel oferuje 370 l, natomiast Ford 363 l. I mowa tu o wartościach maksymalnych z zestawem naprawczym. Za koło, choćby dojazdowe trzeba dopłacić, odpowiednio 350 zł i 300 zł. U Fiata również. Za pełnowymiarowe — 350 zł. Prawdopodobnie pojemność bagażnika się zmniejsza, ale nadal jest to zdecydowanie większa przestrzeń niż u konkurentów.

Opel Astra

Samochody są do siebie bardzo podobne jeżeli chodzi o ilość miejsca na tylnej kanapie. Nie są to królowie przestronności. Jednak w fiacie za kierowcą o wzroście 180 cm może spokojnie podróżować dorosła osoba. W fordzie i oplu jest z tym delikatny problem, choć też się zmieści.

Silniki

Jako, że punktem odniesienia jest siłą rzeczy 120-konny silnik fiata tipo, sprawdźmy jakie jednostki można wybrać do forda i opla. W focusie mamy do wyboru dwie różne opcje: wolnossący silnik 1,6 TI-VCT oraz doładowany 1,0 EcoBoost. Obie jednostki o mocy 125 KM. Większy motor w cenie 71 090 zł dla podstawowej wersji wyposażenia. Drugi za 73 590 zł. Alternatywą i być może złotym środkiem byłby silnik 1,0 EcoBoost o mocy 100 KM, kosztujący 70 090 zł, ale ostatecznie pan Artur powiedział ”nie” dla tego silnika. – Jest dla mnie za mały – krótko skwitował.

Ford Focus

Zobacz również: Opel Astra Sport Tourer (2016) - pierwsze wrażenie

Co mamy w oplu? Sytuację nieco lepszą. Okazuje się, że Astra 1,4 Turbo o mocy 125 KM kosztuje nawet mniej niż Fiat Tipo, bo tylko 70 300 zł w drugiej specyfikacji Enjoy. I tu już robi się ciekawie, ponieważ w cenie 72 800 zł można wybrać silnik 1,4 Turbo o mocy 150 KM. Pan Artur od razu się tym zainteresował. Zatem od razu przejdźmy do wyposażenia.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: WP Pomaga

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Zaparowane szyby - przyczyny dokuczliwego problemu Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Kierowcy wciąż tego nie rozumieją Czy można wyeliminować dwumasowe koło zamachowe i jak to poprawnie zrobić? Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Jazda na rezerwie to spore ryzyko. Lepiej tankować wcześniej - szczególnie zimą Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? 6 legalnych sposobów na mandaty Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Trójkąt odblaskowy. W jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Usuwanie filtra DPF – nie ma z tym problemu, ale jest spór Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Tysiące policjantów na drogach. Sprawdź, jakie mają prawa i obowiązki Kto może kierować ruchem drogowym? Jak powinien zachować się kierowca podczas kontroli drogowej? Wyjazd za granicę a obowiązkowe wyposażenie. Nie musisz mieć wszystkiego Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna. Poznaj przepisy Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Jak gasić pożar samochodu? Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie?

Popularne w tym tygodniu:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Kierowcy wciąż tego nie rozumieją Co zrobić, gdy nie możesz zapłacić za paliwo? Jest wiele rozwiązań LPG jako ekologiczne paliwo. To o nim powinno się dyskutować na szczycie klimatycznym Jazda na rezerwie to spore ryzyko. Lepiej tankować wcześniej - szczególnie zimą Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Czy można wyeliminować dwumasowe koło zamachowe i jak to poprawnie zrobić? Autogaz zimą będzie droższy. Wyjaśniamy dlaczego Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Zaparowane szyby - przyczyny dokuczliwego problemu Ujęcie obywatelskie. Co mówią o nim przepisy?