Sprawdź samochód online przed zakupem. Nowe narzędzie już dostępne.

Stawianie samochodów na sprzedaż na publicznych parkingach. Czy to dozwolona praktyka?

W niedużych miastach, gdzie nie wszystkie parkingi są płatne, panuje niepisana praktyka powstawania nieformalnych komisów w miejscach publicznych. Osoby, chcące sprzedać swój samochód, stawiają go na ruchliwym parkingu, gdzie można go porównać z innymi ofertami. Sprawdziliśmy, czy jest to legalne oraz czy sprawia problem mieszkańcom.

Publiczny parking z samochodami na sprzedaż

Publiczny parking z samochodami na sprzedaż (fot. Marcin Łobodziński)

Zwykły parking, normalnie ustawione, niby przypadkowe samochody, które łączy jedna rzecz. Kartka przyklejona za szybą z ofertą sprzedaży. Takich aut stoi obok siebie kilka. Czy to przypadek? Może jakiś komis? Okazuje się, że nie, choć niewiele się od niego różni. Wszystkie te pojazdy stoją na publicznym parkingu i zajmują miejsce tym, którzy przyjeżdżają załatwić codzienne sprawy.

To nie może być pierwszy z brzegu parking, na przykład położony gdzieś na obrzeżach miasta. Musi to być miejsce, gdzie w dzień jest sporo ludzi, możliwie blisko centrum lub w popularnej lokalizacji. Na zdjęciach zamieszczonych w tym artykule jest to parking dla osób przyjeżdżających na lokalny rynek tętniący życiem od świtu do godzin popołudniowych. Zobaczcie go na wideo:

Samochody nie zagrażają bezpieczeństwu, są ustawione prawidłowo, więc nie można żądać od właścicieli ich usunięcia. Niby z jakiej racji, skoro to parking publiczny, czyli dla każdego? Nie ma znaczenia fakt, że prawdopodobnie każde z tych aut ma swój kąt na posesji właściciela.

— Jeżeli samochód nie stwarza zagrożenia, nie jest wrakiem i nie utrudnia ruchu innych pojazdów, a także jest prawidłowo zaparkowany, nie ma podstaw, aby go usunąć — informuje nas komendant straży miejskiej w Mińsku Mazowieckim Anna Kwiatkowska. To jedno z miast, w których ten proceder trwa od lat i jest bardzo widoczny.

Co więcej, gdyby na kartkach widniał jeden numer, a samochodów było na przykład czterdzieści, to jedynym organem, który mógłby się tym zainteresować jest urząd skarbowy. Jednak nie pod kątem parkowania, ale czerpania zysków ze sprzedaży aut, jeżeli ich właściciel nie odprowadzałby podatku dochodowego. Jednak to już zupełnie inny temat.

Miejski kłopot

Samochód wystawiony na sprzedaż, nawet jeżeli ktoś posiada go wyłącznie w celach zarobkowych, też może stać na publicznym parkingu. Dlatego nie dziwi fakt, że również w małych miastach powstają strefy płatnego parkowania lub choćby ograniczonego postoju. To jedna z legalnych metod na rozwiązanie problemu.

— Władze miasta sukcesywnie wprowadzają ograniczenia na parkingach, na których powstają tzw. komisy. Celem wyeliminowania zgłaszanego problemu w centrum stworzono niestrzeżony parking miejski, który jest płatny. Większość innych została objęta strefą ograniczonego postoju, co daje służbom takim jak policja czy straż miejska możliwość egzekwowania przestrzegania przepisów przez posiadaczy pojazdów — opowiada o sytuacji w Mińsku Mazowieckim Anna Kwiatkowska.

Zobacz również: Dwa rodzaje oleju silnikowego - zobacz jak zachowają się zimą

Jednak takie ”komisy” mają przewagę nad tymi prawdziwymi – można je bez trudu przenieść w inne miejsce. Zatem strefa płatnego parkowania czy ograniczonego postoju nie jest idealnym rozwiązaniem, a raczej przesunięciem problemu gdzieś, gdzie nie jest on tak wyraźny.

Czy jest to problem dla mieszkańców?

Publiczny parking z samochodami na sprzedaż. Po południu stoją praktycznie same. Przed południem zajmują miejsca osobom, które przyjeżdżają na pobliski rynek.

Mieszkańcy przyzwyczajają się do takich parkingów i doskonale wiedzą, gdzie można znaleźć coś na sprzedaż. Trudno nie wiedzieć, skoro znajdują się tam, gdzie prawie każdy chodzi przynajmniej raz w tygodniu. Czy jest to dla nich problem?

— Bardzo często mieszkańcy zgłaszają problem zajmowanych miejsc postojowych przez pojazdy na sprzedaż — informuje nas pani komendant.

Jednak to nie wszystko. Jeżeli dla władz miasta jednym z argumentów za prowadzeniem płatnych parkingów czy też stref ograniczonego postoju są właśnie samochody na sprzedaż, to mieszkańcy zaczynają to odczuwać na własnych kieszeniach. Być może nie jest to zatem najlepsze rozwiązanie?

Jak nie można parkować samochodu?

Parkowanie to coś, nad czym spędzamy najwięcej czasu podczas szkolenia na prawo jazdy, a potem i tak bywa różnie z umiejętnościami. Jednak sam manewr…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak działa przekładnia bezstopniowa (CVT)? Ma kilka ciekawych zachowań Wtrysk sterowany mechanicznie a instalacja LPG - czy warto? Najczęstsze awarie silników benzynowych [poradnik] Rozgrzewanie silnika na postoju – czy ma sens? Jak umyć samochód, żeby go nie porysować? [poradnik] Regularny serwis klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tys. zł. Ile trzeba wydać na sprawną klimę Co to jest i jak działa tempomat? Układy chłodzenia powietrza z intercoolerem wodnym Udowodnić winę przy szkodzie wyrządzonej umyślnie Polska policja ma nieoznakowane motocykle. Zobacz, jakimi modelami jeżdżą Decydujesz się na jazdę bez dokumentów? Koniecznie zainstaluj aplikację "Na wypadek" Daj szansę swojemu silnikowi! Wydłuż jego żywot i popraw parametry

Popularne w tym tygodniu:

Holowanie przyczepy kempingowej i przepisy, które musisz znać Kolizja z winy rowerzysty nie musi oznaczać problemów. Zobacz, kiedy można liczyć na odszkodowanie Rozmiar opony a właściwości jezdne. Droga hamowania może być krótsza nawet o 2 metry Profilaktyczna wymiana panewek silnika 1.5 dCi ma sens. Zobacz, dlaczego warto to robić Wyjazd na kemping. O tym nie możesz zapomnieć Licytacje samochodów. W czasach koronawirusa można trafić na świetne okazje Hak holowniczy - podpowiadamy jak kupić, zamontować i zalegalizować Łobodziński: 7 najbardziej irytujących rozwiązań we współczesnych autach. Niektóre z nich to systemy bezpieczeństwa (opinia) Montaż używanych poduszek powietrznych jest nielegalny, ale kupisz je bez problemu. Nie warto