Audi wprowadza nowe oznaczenia silników. Również ogromne zamieszanie

Marka Audi będzie teraz w zupełnie nowy sposób oznaczać swoje samochody, a konkretnie silniki. Poza logo firmy i nazwą modelu, pojawi się jeszcze dwucyfrowa liczba. Co oznacza?

Nowe oznaczenia wydajności Audi

Nowe oznaczenia wydajności Audi (fot. mat. prasowe)

Jest to oznaczenie mocy, którego wcześniej Audi nigdy nie używało. Ustandaryzowane, ma być dostępne w pełnej gamie modeli tego producenta. Nowe oznaczenia wskazują konkretną moc jednostki napędowej.

Wartością, do której odnoszą się nowe oznaczenia, jest moc poszczególnych modeli podawana w kilowatach, zatem teoretycznie, w naszej kulturze, trzeba będzie to sobie jeszcze przeliczyć na konie mechaniczne. Przypominamy, że 1 kW to 1,36 KM. Jednak spokojnie, schowajcie kalkulatory. Widząc nowy model Audi i tak nie dowiecie się, jaka moc drzemie pod maską. Jest to bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

Dwie cyfry to tylko dodatkowa klasyfikacja modeli, ze względu na różne poziomy wydajności. Dla przykładu, liczba 30 pojawi się na tylnej klapie wszystkich audi mających moc od 81 do 96 kW. Liczba 45 przypisana będzie mocy od 169 do 185 kW. Auta o najwyższej mocy – powyżej 400 kW – identyfikowane będą cyfrą 70. Według nowej nomenklatury, w przyszłości gama modelowa sięgać będzie od Audi Q2 30 TFSI o mocy 85 kW, do Audi Q7 50 TDI o mocy 200 kW. Tylko modele pochodzące od Audi Sport, czyli S, RS oraz Audi R8, pozostaną przy swych klasycznych nazwach.

Audi i nowe oznaczenie wydajności

Oznaczenia cyfrowe wskazujące na poziomy wydajności wzrastać będą w przedziałach co pięć. Mają prezentować ustaloną hierarchię mocy jednostek napędowych w ramach poszczególnych serii modelowych i w odniesieniu do ogólnego podziału modelowego marki Audi.

Za każdym razem oznaczeniu cyfrowemu towarzyszyć będzie oznaczenie rodzaju zasilania silnika: TFSI (benzynowy), TDI (diesel), g-tron (gaz ziemny) i e-tron (hybrydowy i elektryczny).

Podsumowując: czy rozumiecie już o co chodzi? Interesujący jest fakt, że Dieter Voggenreiter odpowiedzialny za wprowadzenie nowego nazewnictwa został zwolniony z Audi. Ja też nie rozumiałem o co chodzi, dopóki nie przeczytałem jego oficjalnego komentarza na ten temat:

Z racji tego, że alternatywne techniki napędu stają się dla naszej marki coraz bardziej istotne, znaczenie pojemności silnika jako wyznacznika wydajności, ma dla naszych klientów coraz mniejsze znaczenie. Pewna jasność i strukturalna logika oznaczania mocy pozwoli nam teraz na rozróżnianie poszczególnych poziomów wydajności.

dr Dietmar Voggenreiter, szef marketingu i sprzedaży Audi AG

Zobacz również: Audi Q7 3.0 TDI - test

Chodzi dokładnie o to, żeby przed klientami ukryć pojemność silnika, jak dawno zrobiły to już takie firmy jak BMW i Mercedes w oznaczeniach swoich modeli. Nic więcej, bo i tak trudno będzie się domyślić, jaka będzie moc silnika przejeżdżającego obok audi, a tym bardziej pojemność.

Jednak jest w tym też pewna logika. Rzeczywiście dziś w dobie napędów hybrydowych motor 2.0 połączony z silnikiem elektrycznym, może rozwijać wyższe parametry mocy i momentu obrotowego niż klasyczny 3.0. Zatem mylące byłoby pozostawienie wyłącznie pojemności silnika.

Zmiany rozpoczną się już jesienią 2017, wraz z wejściem do sprzedaży nowego Audi A8. Pierwszym z dwóch oznaczanych według nowej nomenklatury modeli będzie ten, wyposażony w silnik 3.0 TDI o mocy 210 kW. Jego nowa nazwa to Audi A8 50 TDI, nie mówiąca niczego. Kolejną będzie wersja z jednostką napędową 3.0 TFSI 250 kW, czyli A8 55 TFSI.

W nadchodzących miesiącach, wszystkie serie modelowe Audi wchodzące na rynek, z chwilą pojawienia się w sprzedaży, otrzymają nowe oznaczenia wydajności. Oznaczenia pozostałych serii modelowych znajdujących się obecnie w ofercie zmienione będą latem roku 2018 w ramach wymiany roku modelowego.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Jak powstawała nowa Mazda MX-5? Historia odświeżania legendy Oto zwycięzca Konkursu Elegancji w Pebble Beach Do widzenia, Californio. Ferrari pokazało Portofino Tak mogłaby wyglądać nowa Alfa Romeo Giulietta. Ale nie będzie Które SUV-y sprzedają się najlepiej w Europie? Zupełnie inne niż w Polsce Lżejsze, mocniejsze, szybsze. Takie jest nowe BMW M5 Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet na oficjalnym filmie, czyli piękno w ruchu Największe spadki na rynku osobówek. Tych aut klienci nie mogą lub nie chcą mieć Car Sharing w Polsce. Jak Warszawa wygląda na tle europejskich stolic? Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet to powrót do przeszłości. Najpiękniejszy samochód roku To już koniec Vipera. Ralph Gilles żegna się z samochodem Tak mają wyglądać nowe BMW. Concept Z4 zdradza plany marki Pojazdy autonomiczne bezpieczniejsze od prowadzonych przez człowieka? Naukowcy to wykluczają Jak wygląda rozpakowanie Bugatti Chirona? Zaglądamy za kulisy Baojun 560, czyli świetnie sprzedający się SUV, o którym nie słyszałeś. Czy w ogóle byś go kupił? VW T5 szybszy od Porsche. Szalony pomysł berlińskiej firmy Nowość pod maską Hondy. Mały diesel jeszcze bardziej wydajny Porsche ma kupić kierowcom okulary przeciwsłoneczne. Zaskakujący wyrok sądu Ford sierra w stylu Rat należąca do naszego czytelnika. Jak wam się podoba? Jakie samochody Polacy kupują prywatnie? Bardzo lubimy SUV-y Takiego przebiegu w żadnym porsche jeszcze nie było. Kanadyjczyk pobił rekord Sang-yup Lee: niezwykła historia Koreańczyka, który musiał zaprojektować Camaro i Bentleya, by dostać się do Hyundaia Cupra będzie osobną marką? Seat już zastrzegł logo Budowa wyścigówki na finiszu. Polak spełnia swoje marzenie z dzieciństwa

Popularne w tym tygodniu:

Prokuratora skonfiskowała 1000-konnego Mercedesa. Samochód wyceniają na 3 mln zł Na Polonezie można zarobić. Specjalna wersja dla policji sprzedała się błyskawicznie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Skromny kierowca Hellcata pokazuje, co daje duża moc. Chevrolet Corvette nie miał szans Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Raport UOKiK. Stacje, na których sprzedawano paliwo złej jakości Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia Mimo wieku, ciągle pociąga. Legendarny Ford RS200 Evolution trafił na sprzedaż