Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce

Amerykański krajobraz motoryzacyjny jest w dużym stopniu inny niż ten europejski. Nawet japońskie marki oferują w USA inne modele. Postanowiliśmy się jednak przyjrzeć najciekawszym modelom lokalnych marek.
Ten artykuł ma 8 stron:
W Europie większość amerykańskich marek jest nieobecna. Jest oczywiście Ford, który dopiero ostatnio wprowadził globalną politykę i w znacznej części oferuje te same modele (choć po odpowiednich zmianach). Oprócz tego bez problemu kupimy samochody Jeepa, który należy do koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Jeszcze kilka lat temu na Starym Kontynencie obecny był też Chevrolet, który mimo rosnącej popularności został wycofany przez General Motors. Natomiast liczne inne marki to u nas całkowita egzotyka.
Auta amerykańskich producentów czasami się u nas pojawiają, ale jest to efekt importu z USA. Czy ma on sens? Samochody za oceanem są tańsze w zakupie – wynika to z niższych podatków, ale też z faktu, że często w Ameryce klienci nie oczekują np. tak wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Jednak przywiezienie ich do Europy, dokonanie opłat i niezbędnych modyfikacji powoduje, że w większości przypadków jest to nieopłacalne.
Dlatego z USA sprowadzane są na ogół trzy rodzaje samochodów. Pierwszym są oczywiście klasyki, które u nas zawsze przyciągają wzrok. Nawet popularne amerykańskie modele w Europie stają się rzadkimi okazami. Druga kategoria to droższe i nietypowe modele, którymi interesują się fascynaci motoryzacji. Ostatnią grupą są niestety auta powypadkowe. Nie jest rzadkością, że całkowicie rozbity samochód trafia z Ameryki do Polski i w jakimś warsztacie dostaje drugie życie.
Wracając jednak do tematu ciekawych i popularnych w Ameryce samochodów, na kolejnych stronach prezentujemy wybrane modele producentów rodem z USA, których nie dostaniemy w Polsce.
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze