Poradniki i mechanikaSamochody do ślubu - co trzeba wiedzieć przed wynajmem?

Samochody do ślubu - co trzeba wiedzieć przed wynajmem?

Ofert wynajmu auta do ślubu jest na rynku bardzo dużo, ale warto wiedzieć, na co uważać i czego się wystrzegać
Ofert wynajmu auta do ślubu jest na rynku bardzo dużo, ale warto wiedzieć, na co uważać i czego się wystrzegać
Źródło zdjęć: © Fot. Jakub Tujaka
Jakub Tujaka
18.07.2017 14:21, aktualizacja: 30.03.2023 11:17

Biznes ślubny od zawsze przenika się z motoryzacją. A skoro to taki specjalny dzień, to większość nowożeńców chce poruszać się specjalnym pojazdem. Niezależnie od tego, czy jest to kabriolet, auto sportowe czy zabytkowe, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Transport pary nowożeńców można nazwać specjalistyczną usługą transportową. Z branżą ślubną współpracują przeróżne podmioty, które trudnią się użyczaniem samochodów. Niezależnie od tego, czy planujemy wypożyczyć samo auto, czy też samochód z kierowcą, należy zwrócić uwagę na kilka detali.

Im większa firma, tym lepiej

Wypożyczanie samochodu z dużej firmy (posiadającej liczną flotę aut) ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jeśli ktoś specjalizuje się w tego typu usługach, to za pewne rozumie powagę sytuacji i w przypadku np. awarii pojazdu, czy niedyspozycyjności jednego kierowcy, firma jest w stanie zorganizować auto zastępcze, lub też drugiego kierowcę.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z człowiekiem, który przy okazji posiadania nietypowego auta dorabia sobie wożeniem ludzi do ślubów, w przypadku nie zawarcia z nim umowy na piśmie, nie mamy żadnej gwarancji, że człowiek ten przyjedzie na czas i zrobi wszystko zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Dodatkowo w przypadku nie dotrzymania warunków umowy ustnej, nie mamy podstaw do zażądania odszkodowania czy zadośćuczynienia.

Jechać samemu, czy wypożyczyć auto z kierowcą?

W przypadku wypożyczania auta z kierowcą, odpada stres związany z obsługą pojazdu. Najczęściej samochody zabytkowe wymagają specjalnej wiedzy, doświadczenia i wyczucia, aby nie zaskoczyły kłopotami z odpaleniem lub przełączaniem biegów. Nikt przecież nie chce doprowadzić do zatrzymania orszaku weselnego przez to, że nie potrafi uruchomić pojazdu.

Wypożyczenie samochodu z kierowca ogranicza możliwości przewozowe takiego samochodu, ponieważ jeśli "młodzi" planują zabranie na pokład świadków, to muszą pamiętać o tym, że samochód powinien być minimum pięcioosobowy.

Dodatkowo kierowca wskazany przez firmę świadczącą usługi odpowiada za stan samochodu i nie trzeba się martwić o nic, jeśli dojdzie do uszkodzenia takiego pojazdu.

Kolizja wypożyczonym autem, co z ubezpieczeniem?

Jeśli samochód wypożyczamy od firmy trudniącej się wypożyczaniem aut, to za pewne w warunkach ubezpieczenia zawarto zapis o tym, że samochód będzie prowadzony przez wielu kierowców. Wtedy w umowie użyczenia również jest zapis dotyczący odpowiedzialności za szkody komunikacyjne. Jeśli kierowca jest trzeźwy i do kolizji doszło nie z jego winy, to nie ma się czego obawiać. Jednak w innym przypadku można narobić sobie kłopotów.

Zamówione auto nie dojechało, co zrobić?

Może zdarzyć się tak, że z różnych przyczyn zamówione auto nie dojechało na uroczystość. Jeśli mamy umowę z firmą wynajmującą pojazdy, warto sprawdzić w niej zapisy o konsekwencjach zerwania warunków umowy. Już na etapie jej podpisywania warto zapytać o taką ewentualność.

Pisemna umowa daje podstawę do ewentualnych roszczeń. Jeśli umowa ustna była zawierana bez świadków, mogą być kłopoty z rozmówieniem się z człowiekiem, który nie ma uregulowanych formalności i auto wynajmuje "na lewo".

W każdym przypadku warto zabezpieczyć się pojazdem rezerwowym. Jeśli wymarzony zabytek lub kabriolet nie przyjedzie, pamiętajmy o umyciu i przyklejeniu kilku drobiazgów na klasycznego sedana, ponieważ w obliczu tak doniosłego wydarzenia, nie ma czasu ani miejsca na kłopoty z transportem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)