Szybki przegląd techniczny przed wakacyjnym wyjazdem - lista 7 rzeczy do sprawdzenia

Niezależnie od celu wakacyjnej podróży i jej odległości od domu, warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Szczególną uwagę warto zwrócić na sprawność techniczną pojazdu. Poniżej lista siedmiu najważniejszych elementów.

Fot. Paweł Tujaka

Wielogodzinna jazda to duże wyzwanie zarówno dla podróżujących, jak i samochodu, dlatego sprawdzenie stanu technicznego pojazdu powinno znaleźć się na szczycie listy wakacyjnych przygotowań. Niektóre usterki można wychwycić gołym okiem, a wykrycie innych warto powierzyć specjalistom.

Kontrola powinna obejmować:

Ocenę stanu zawieszenia pojazdu – jego sprawne działanie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na stabilność nadwozia, długość drogi hamowania i panowanie nad pojazdem. Wszelkie wycieki oleju z amortyzatorów, luzy w miejscach łączenia elementów zawieszenia, popękane obudowy czy hałasy dobiegające z okolic kół są niedopuszczalne.

Sprawność układu hamulcowego, w tym stan klocków hamulcowych i tarcz. Grubość okładzin ciernych nie powinna być mniejsza niż 2 mm, w przypadku niższego poziomu należy dokonać ich natychmiastowej wymiany. W przypadku tarcz hamulcowych trzeba zwrócić uwagę na występowanie rantu przy zewnętrznej krawędzi tarczy. Im większy rant, tym tarcza jest bardziej zużyta.

Poziom płynów eksploatacyjnych, czyli płynu hamulcowego, do wspomagania, chłodniczego i oleju silnikowego. Wystarczy rzut oka na wskaźniki poziomu płynów, żeby stwierdzić, czy któregoś brakuje. Jeśli ubywa go regularnie, należy pojechać do warsztatu, aby to sprawdzić.

Stan opon. To od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy. Należy skontrolować głębokość bieżnika oraz sprawdzać, czy ogumienie nie posiada uszkodzeń mechanicznych. Warto też zwrócić uwagę na wiek opon — zbyt stare nie zachowują swoich właściwości, przez co nie zagwarantują odpowiedniego prowadzenia na drodze. Równie istotny jest też poziom ciśnienia powietrza w ogumieniu. Kierowcy powinni też pamiętać o sprawdzeniu stanu koła zapasowego i jego ewentualnym napompowaniu.

Sprawność świateł, czy wszystkie działają poprawnie oraz czy są odpowiednio ustawione, by nie oślepiały innych użytkowników oraz pieszych. Doradzamy także, by w miarę możliwości zaopatrzyć się w komplet żarówek zapasowych.

Poprawność działania klimatyzacji, bowiem wielogodzinna podróż w przegrzanym samochodzie może być prawdziwą gehenną dla pasażerów, a zwłaszcza dla dzieci. Równie nieprzyjemne jest też podróżowanie w brzydko pachnącym wnętrzu auta, którego system wentylacyjny jest mocno zanieczyszczony przez grzyby i pleśnie. Serwis i czyszczenie układów polega na wymianie filtra kabinowego i zdezynfekowaniu kanałów wentylacyjnych.

Na koniec warto też zwrócić uwagę na stan wycieraczek - ich poprawne działanie to gwarancja dobrej widoczności i zarazem bezpieczeństwa, szczególnie w nocy, w czasie opadów deszczu, kiedy na szybie powstają refleksy świetlne od świateł pojazdów jadących z przeciwka.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Poza przeglądem technicznym warto też zweryfikować wyposażenie dodatkowe auta. Powinny się w nim znaleźć: apteczka, gaśnica z ważnym przeglądem, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa.

Na koniec należy sprawdzić ważność dokumentów, a zwłaszcza datę przeglądu technicznego pojazdu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyjazdów zagranicznych, kiedy z dala od domu trudno będzie weryfikować dane, czy udowadniać, że wszystko mamy, ale w domu, kilka tysięcy kilometrów od miejsca kontroli.

Źródło: Premio

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Znaki ostrzegawcze (Typ A) z opisem Znaki nakazu (typ C) z opisem Znaki informacyjne (typ D) z opisem Oszustwa kierowców i użytkowników samochodów. Czym mogą grozić? Czy mity o LPG są uzasadnione? Mandaty za granicą. Kary są znacznie wyższe niż w Polsce W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017) Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Znaki zakazu (typ B) z opisem Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki

Popularne w tym tygodniu:

Ilu z was jeździ jeszcze na oponach letnich? Okazuje się, że wielu Pierwszeństwo łamane i sygnalizacja świetlna. Dzielą kierowców i powodują kolizje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Nowe, solidne samochody na długie lata. Zobacz, co jeszcze możesz kupić Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda