Oszustwa kierowców i użytkowników samochodów. Czym mogą grozić?

Kierowcy oszukują w różny sposób, by nie płacić, płacić mniej lub uniknąć kary. Niedawno ukrócono proceder polegający na ”zapominaniu” prawa jazdy, gdy policjant ma podstawę do jego odebrania. Jednak oszustw związanych z użytkowaniem pojazdu jest znacznie więcej. Oto jakie konsekwencje mogą za nie grozić.

fot. Marcin Bielecki / PAP

Ten artykuł ma 2 strony:

Kupno i sprzedaż pojazdu

Zakup pojazdu i zaniżona cena na umowie

Zaniżanie ceny zakupu pojazdu służy przede wszystkim do oszukania urzędu skarbowego lub celnego, aby zapłacić niższą kwoty podatku od umowy cywilno-prawnej (PCC) lub w przypadku sprowadzonego auta — podatku akcyzowego lub cła.

Wpisywana na umowie niższa cena ma minimalny wpływ na stawkę podatków, ponieważ dla urzędnika liczy się bardziej wartość rynkowa, a nie faktyczna cena zakupu, co jest w pewnym sensie absurdem w temacie PCC. Co prawda przymyka się oko na nieduże odstępstwa od normy, ale niekiedy gra nie jest warta świeczki z prostego powodu.

Jeżeli zakupione auto okaże się wadliwe lub nawet kradzione, to odzyskacie w sądzie tylko tyle pieniędzy, ile jest na umowie. Druga sprawa, że jeżeli oszustwo wyjdzie na jaw, choć jest to bardzo mało prawdopodobne, to można zapłacić karę grzywny nawet do 3000 zł.

Umowa sprzedaży samochodu – diabeł tkwi w szczegółach

Umowa sprzedaży samochodu to jedyna obowiązująca w naszym kraju forma prawna przejścia własności samochodu z osoby prywatnej na inną osobę….

Zakup pojazdu na ”Niemca”

Tu można mówić raczej o oszukiwaniu kierowców przez nieuczciwych handlarzy. Kupując auto od ”Niemca”, którego nigdy nie widzieliście, w pewnym sensie zyskujecie, bo być może dzięki temu cena zakupu jest nieco niższa, ale to spore ryzyko. Co prawda nie wiąże się z konsekwencjami – jest to mało prawdopodobne – ale formalnie kupujecie samochód nie wiadomo od kogo, być może od osoby, która już nie żyje. Jeżeli w przyszłości okaże się, że z autem jest coś nie tak, z problemem zostajecie całkowicie sami.

Jak kupić samochód używany — poradnik dla początkującego

Zakup samochodu używanego to zawsze dość duże przedsięwzięcie, które rozpoczyna się przeszukiwaniem ogłoszeń, a kończy podpisaniem umowy. Sporo…

Sprzedaż pojazdu i zaniżona faktura

Zaniżanie faktury sprzedaży auta jest częstą praktyką wśród przedsiębiorców. Przyczyną tego jest konieczność zapłacenia podatku dochodowego od wartości sprzedanego pojazdu. Różnica w stosunku do podatku PCC jest taka, że żaden urzędnik nie może podważyć kwoty i nie wylicza jej z żadnego źródła. Dlatego też sprzedającemu w praktyce nic nie grozi.

Natomiast kupujący jest dokładnie w tej samej sytuacji, co przy zaniżaniu ceny zakupu pod kątem PCC. Ma na fakturze niższą wartość, więc w razie problemów może dochodzić swoich roszczeń tylko do takiej kwoty.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Sprzedaż pojazdu po ”korekcie” licznika

Cofanie licznika przebiegu jest w naszym kraju niemal normą przy sprzedaży aut używanych i robią to nie tylko handlarze, jak się zazwyczaj myśli. Sprzedanie samochodu z przebiegiem wyższym niż 200 tys. km jest trudne, natomiast poniżej tej wartości staje się dużo łatwiejsze. Co ciekawe, sami kupujący doskonale wiedzą o tym procederze i nierzadko wręcz oczekują, że auto będzie miało skorygowany licznik.

Co grozi za takie działanie? Nic. Jest to w pełni legalne do momentu, gdy nie zostanie zatajone. Jeżeli kupujący został poinformowany o korekcie licznika, nie ma w tym niczego złego. Jeżeli nie – to już oszustwo. Za to grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, ale w praktyce trzeba będzie zwrócić pieniądze za sprzedane auto lub zrekompensować nabywcy różnicę wynikającą z korekty licznika. O wpadkę niełatwo, bo jest wiele sposobów na potwierdzenie rzeczywistego przebiegu.

Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg?

Cofanie liczników przebiegu samochodów to u nas niestety norma i każdy się do tego przyzwyczaił. Kupując używane auto nigdy nie mamy pewności czy…

Sprzedaż pojazdu nieistniejącej osobie

To łatwy sposób na pozbycie się obowiązku kontynuacji ubezpieczenia OC. Tą drogą poszło wielu właścicieli starych i zniszczonych pojazdów, stąd też tysiące "aut duchów" w bazie CEPiK-u. Wystarczy spisać umowę sprzedaży z wymyśloną osobą i udać się do wydziału komunikacji oraz poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży.

Praktyka pokazuje, że nic za to nie grozi, ponieważ nikt nie dochodzi specjalnie, co się dalej dzieje z autem. Nawet UFG, które nie znajdzie osoby nieistniejącej. Sprzedający samochód nie musi na tyle sprawdzać tożsamości osoby kupującej, by potwierdzić, że dokumenty nie są podrabiane. Może złożyć zeznanie, że nie wie, czy dane którymi się posługiwała, były prawdziwe.

Grozi mu natomiast do 3 lat więzienia za składanie fałszywych zeznań. Jeżeli oszustwo zostanie udowodnione, UFG zażąda 4000 zł kary za brak OC, a ubezpieczyciel — zapłacenia wszelkich zaległych składek.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Znaki ostrzegawcze (Typ A) z opisem Znaki nakazu (typ C) z opisem Znaki informacyjne (typ D) z opisem Czy mity o LPG są uzasadnione? Mandaty za granicą. Kary są znacznie wyższe niż w Polsce W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017) Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Znaki zakazu (typ B) z opisem Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela