W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)

Wybierając się na zagraniczne wakacje samochodem lub z myślą o tym, że będziemy po obcym kraju podróżować wypożyczonym autem, warto wiedzieć gdzie autostrady są płatne, by zamiast za przejazd nie nie zapłacić grzywny. Ma to szczególne znaczenie w krajach, w których obowiązują winiety.

fot. Grzegorz Michałowski / PAP

Jeszcze w niektórych krajach europejskich przejazd autostradami jest bezpłatny, ale są też wyjątki — płatny przejazd tunelami czy mostami. Może to być dla was zaskoczenie, dlatego warto mieć zawsze trochę gotówki przy sobie. W krajach gdzie obowiązują winiety, najlepiej kupić taką, która czasem ważności będzie odpowiadała waszej wycieczce. Przy elektronicznym poborze trzeba się zaopatrzyć w urządzenie elektroniczne, ale z nimi różnie bywa więc i wtedy dobrze mieć coś w portfelu.

W poniższej tabeli znajdziecie podstawowe informacje o przejazdach autostradami we wszystkich, europejskich krajach - poza Polską. Nawet jeżeli ogólna zasada jest taka, że przejazd jest bezpłatny, to mogą obowiązywać inne opłaty, które opisujemy obok w uwagach. W niektórych krajach obowiązuje opłata ekologiczna lub wjazdowa, niezależnie od tego czy będziecie korzystać z autostrad czy też nie.

Opłaty za autostrady w krajach Europy

Kraj

zasada ogólna wyjątki i uwagi
Austria winiety  
Belgia bezpłatne

płatny przejazd tunelem

Liefkenhoek

Białoruś opłaty elektroniczne  

Bośnia i

Hercegowina

płatne wybrane odcinki
Bułgaria winiety  
Chorwacja płatne wybrane odcinki
Czarnogóra bezpłatne

płatny przejazd tunelem

Sizina

Czechy winiety  
Dania bezpłatne

płatny przejazd mostem

Storebaelt i Oresund

Estonia bezpłatne  
Finlandia bezpłatne  
Francja płatne  
Grecja płatne  
Hiszpania płatne  
Holandia bezpłatne

płatny przejazd tunelami

Kil i Westerschelde

Lichtenstein bezpłatne  
Litwa bezpłatne  
Luksemburg bezpłatne  
Łotwa bezpłatne  
Macedonia płatne  
Mołdawia winieta  
Niemcy bezpłatne  
Norwegia opłąty elektroniczne  
Portugalia płatne  
Rosja bezpłatne

stała opłata wjazdowa

i ekologiczna

Rumunia winiety elektroniczne  
Serbia płatne  
Słowacja winiety eletroniczne  
Słowenia winiety  
Szwajcaria winiety  
Szwecja bezpłatne

płatny przejazd wybranymi

mostami i tunelami

Ukraina bezpłatne stała opłata ekologiczna
Węgry winiety elektroniczne  
Wielka Brytania bezpłatne

płatny przejazd wybranymi

mostami, tunelami oraz

odcinkiem M6

Włochy płatne  

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Znaki ostrzegawcze (Typ A) z opisem Niebezpieczne zachowania pasażerów - zaciągnięcie ręcznego i łapanie za kierownicę nie są najgorsze Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Znaki zakazu (typ B) z opisem Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem Klimatyzacja psuje się przez zaniedbania Niewłaściwe ciśnienie w oponach: ryzyko i wydatki Kiedy należy wymienić amortyzatory?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela