Co jest lepsze: czujniki parkowania, kamera czy umiejętności kierowcy?

Współczesna technika w samochodach wyręcza nas z niektórych czynności, a także pomaga w sytuacjach, w których fizycznie nie poradzilibyśmy sobie lepiej. Jednym z najprostszych urządzeń wspomagających prowadzenie auta są czujniki parkowania, dla wielu nieocenione. Coraz częściej pojawiają się także kamery. Czy są lepsze niż wyczucie i umiejętności kierowcy? Sprawdziłem to.

fot. Marcin Łobodziński

Ten artykuł ma 2 strony:

Urządzenia pomagające w parkowaniu

Niebawem kamery zastąpią tradycyjne lusterka, co widać już w wielu prezentowanych w ostatnich latach samochodach koncepcyjnych. Są lepsze, ponieważ dają szersze pole widzenia. Do tego dochodzą coraz powszechniejsze systemy parkujące prawie bez udziału kierowcy. Jednak wszystko zaczęło się od prostych czujników parkowania.

Początkowo służyły do wspomagania cofania, stąd też inna nazwa — czujniki cofania. Umieszczone w zderzaku sygnalizują dźwiękowo lub obrazem jak blisko jest do przeszkody. Nie podają odległości, a jedynie informują na zasadzie blisko-bliżej-bardzo blisko. Z czasem pojawiły się także w przednim zderzaku, aż nadszedł czas kamer.

Kamery cofania są coraz tańsze i tym samym coraz powszechniejsze. Są świetnym uzupełnieniem czujników parkowania, a niekiedy je zastępują.

Na początku tylko cofania, ale powoli zaczęły się pojawiać także w obudowach lusterek zewnętrznych i w przednim grillu, by jako cały system pokazać obraz dookoła auta z tzw. lotu ptaka. Obecnie kierowca samochodu z tzw. kamerami 360 stopni i dobrej jakości monitorem w praktyce nie potrzebuje nawet szyb do parkowania, a co dopiero lusterek. Wykona precyzyjnie manewry patrząc wyłącznie na monitor. Czy jednak tak precyzyjnie jak zrobiłby to korzystając wyłącznie z intuicji i własnych umiejętności?

Postanowiłem to sprawdzić korzystając z coraz powszechniej dostępnego zestawu – czujniki cofania + kamera. Autem testowym był Fiat Tipo Hatchback. Zadanie polegało na podjechaniu do przeszkody tyłem możliwie najbliżej, z zachowaniem pewności, że auto w nią nie uderzy. Czy kamera rzeczywiście okazała się lepsza od czujników? Czy technika wygrała z moimi umiejętnościami?

Jak działają czujniki parkowania?

Działanie czujników parkowania opiera się na pomiarze czasu powrotu fali ultradźwiękowej emitowanej przez czujnik i odbitej od przeszkody. Im przeszkoda jest bliżej czujnika, tym sygnał dźwiękowy ma wyższą częstotliwość. Gdy zostanie przekroczona granica bezpieczeństwa ustalona przez producenta urządzenia, wówczas charakterystyczne pikanie zamienia się w dźwięk jednostajny.

Zobacz również: Elektomobilność z perspektywy długodystansowca

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Chłodzenie [technika wyścigowa odc. 26] Fenomen nissanowskiej głowicy silnika SR16VE/SR20VE [część 2] Aerodynamika [technika wyścigowa odc. 16] Głęboka kałuża i poważne szkody – co możesz zniszczyć w samochodzie? Wartość rezydualna Superba, Optimy, Mondeo, Talismana, Mazdy 6 Co to są zwolnice i po co się je stosuje? Chwila nieuwagi może kosztować tysiące złotych. Unikaj wjeżdżania w kałuże Czym naprawdę różni się Škoda Karoq od Kodiaqa? Okazuje się, że jest tego sporo Przygotuj swoje auto do wyjazdu na wakacje! [poradnik cz. 2] Ty też możesz mieć kod 01. Tajemnicze liczby w prawie jazdy Alergik w samochodzie Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców

Popularne w tym tygodniu:

Uruchamianie zimnego silnika. Nagrzewanie auta jest błędem Legalizacja gaśnicy samochodowej - czy jest to obowiązkowe? Nowe przepisy dla kierowców - jazda na suwak i korytarz życia. Jak je stosować w praktyce? Które opony najlepsze, gdy jest nieco powyżej zera? Odpowiedź nie jest oczywista Polisa OC po poprzednim właścicielu pojazdu. Jak to działa? Ile trzeba przejechać, by móc wcisnąć gaz w podłogę? Odpowiada ekspert olejowy Rozprawiamy się z zimowymi mitami. Spirytus, benzyna do diesla i ciepła woda na szybę Umowa darowizny części samochodu, czyli jak dopisać współwłaściciela? Polisa ubezpieczeniowa a zbycie i zakup pojazdu. Lepiej tego pilnować Test wideorejestratorów za ok. 300 zł. Który z nich wybrać? Jak porzebiega proces polerowania szyb? Możesz to zrobić samodzielnie Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?