Czy polska policja może używać kolczatki?

Najnowszy bohater estońskiej drogówki zachwycił setki tysięcy internautów tym, że widowiskowo rozłożył kolczatkę i zatrzymał ścigane auto. Postanowiliśmy sprawdzić, czy polska policja dysponuje takim sprzętem i czy może legalnie go używać.

Youtube.com

Teoretycznie sprawa jest prosta. Policja nie może pozwolić, żeby zgubić ścigane auto. Niezależnie od tego, czy to ucieczka przed obławą, czy też ktoś nie zatrzymał się do rutynowej kontroli. Są jasno określone zasady, w jaki sposób uciekinierzy mogą być zatrzymani.

Dotarłem do policyjnej instrukcji, która opisuje wszystkie procedury, z jakich mogę korzystać funkcjonariusze. W zależności od przebiegu i okoliczności, w jakich realizowany jest pościg, policjanci mogą używać radiowozów, broni i kilku gadżetów, jak np. kolczatka.

Co prawda w instrukcji tej nie jest napisane, czym dokładnie jest kolczatka, ale w prostych słowach chodzi o rodzaj maty wykonanej z tworzywa sztucznego, z której wystają kolce. Ma ona za zadanie przebić opony zatrzymywanego samochodu, co ma doprowadzić do zatrzymania pojazdu.

W instrukcji korzystania z kolczatki zawarte są zapisy dotyczące tego, kto podejmuje decyzję o jej użyciu:

  1. Decyzję o użyciu kolczatki podejmuje dyżurny jednostki Policji właściwej terytorialnie dla miejsca użycia kolczatki lub dyżurny policji ruchu drogowego.
  2. W przypadku, gdy użycie kolczatki ma nastąpić w warunkach działań prowadzonych wspólnie przez kilka jednostek Policji, decyzję o użyciu podejmuje kierujący tymi działaniami.
  3. W wyjątkowych przypadkach, gdy zwłoka w działaniu może doprowadzić do ucieczki kierującego zatrzymywanym pojazdem, decyzję o użyciu kolczatki podejmuje dowódca patrolu zmotoryzowanego.
  4. W przypadku zatrzymywania autobusów przewożących osoby oraz pojazdów przewożących materiały niebezpieczne decyzję o użyciu kolczatki podejmują osoby wymienione w ust. 1 i 2.

Warto też wspomnieć, że pozwolenie na stosowanie kolczatki wprowadzono ponad 20 lat temu. Według rozkazu Nr 5/95 Komendanta Głównego Policji z dnia 13 czerwca 1995 roku o wprowadzeniu do użytku służbowego instrukcji w sprawie użycia kolczatki drogowej. Oprócz tego, ustawa wprowadziła rozróżnienie między użyciem a wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego. Zatem prawidłowo należy posługiwać się pojęciem wykorzystanie kolczatki drogowej i innych środków służących do zatrzymywania lub unieruchamiania pojazdów mechanicznych.

W instrukcji tej zawarto także zapis, że kolczatki nie można używać do zatrzymywania jednośladów.
Przypadki wykorzystania kolczatki przez policję w Polsce są raczej sporadyczne, ale to ze względu na to, że rzadko zdarzają się okoliczności, w których jej zastosowanie jest konieczne.

Na koniec przypomnę, że do szukania informacji o kolczatkach skłoniło nas nagranie brawurowego zatrzymania uciekiniera przez estońskiego policjanta.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Nowe BMW Serii 8 zostanie pokazane na konkursie elegancji Micra kreuje: Przemek Gibaszewski zaprojektował kolekcję ubrań inspirowanych nowym modelem Nissana Japoński hatchback o mocy 1000 KM zdominował zawody driftingowe Wideorejestrator Navitel: to urządzenie przyda się w każdym samochodzie Legenda powraca - Hummer H1 znów będzie w sprzedaży Masz te kultowe maszyny Nissana? Nie będziesz się martwił o części Volkswagen nie wprowadzi do produkcji 10-biegowego DSG Piękny Talbot-Lago zostanie sprzedany na aukcji Najbardziej niezawodne samochody wg Reliabity Index Tydzień w motorsporcie #22 Polski rynek samochodów osobowych – kwiecień 2017 To rozwiązanie Porsche ma zwiększyć bezpieczeństwo kabrioletów Toyota Land Cruiser najszybszym SUV-em świata! Elektryczne BMW w służbie polskiej policji? Mustang z numerem seryjnym 00002 zostanie wystawiony na sprzedaż Tydzień w motorsporcie #21 Polska jak Kalifornia – będziemy mieli samochody autonomiczne na drogach? Nissan wycofuje Pulsara z Polski i zostało 100 sztuk - czy warto go kupić? Legenda Grupy B do kupienia na aukcji Pierwsze auto elektryczne z Polski może być niemieckie Takich zdjęć w ogłoszeniu jeszcze nie było - Saab 9-3 i piękna pani Coraz częściej wybieramy assistance niż pomoc bliskich Tydzień w motorsporcie #20 Imponujący Żuk z mocnym silnikiem na sprzedaż za 75 000 zł

Popularne w tym tygodniu:

To już nie jest specjalna wersja Volvo. Poznajcie Polestar 1 Poduszki powietrzne dla dzieci. Jest pierwsze takie rozwiązanie Nowe auto Kena Blocka. W przeszłości jeździł nim Krzysztof Hołowczyc Nowa Toyota Century - staruszek w doskonałej formie Honda z ambitnymi planami elektryfikacji. Hybrydowa CR-V to dopiero początek Ekstremalna wersja legendarnego Mercedesa do kupienia w Polsce Polacy wybierają znów Fiata Tipo. To już mocny gracz na polskim rynku Lexus pracował nad jednym lakierem kilkanaście lat. Co go wyrożnia? Nowe Audi A7 Sportback. Wciąż kontrowersyjne, nadal efektowne Porsche przechodzi na subskrypcję. Zmieniasz auta jak rękawiczki Electric Explorer African Challenge 2018. Z Afryki do Polski… autem elektrycznym! Będą sportowe SUV-y od Hyundaia? Pracuje nad tym spec z BMW