Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców

Kierowcy często dostają mandaty za coś, co mogłoby się wydawać normalną sytuacją drogową. Zwykle popełniają proste błędy wynikające z niewiedzy, ponieważ na pierwszy rzut oka ich zachowanie jest logiczne i zgodne z prawem.

fot. Marek Wieliński / WP

Ten artykuł ma 3 strony:

Kierowcy nie znają wszystkich niuansów kodeksu drogowego, dlatego często padają ofiarami przepisów, których nie są świadomi. Wykorzystują je policjanci ”wyrabiający normę” mandatową – wystarczy, że ustawią się w odpowiednim miejscu i obserwują. Można też zostać ukaranym przez straż miejską. Oto kilka przykładowych, a jednocześnie bardzo typowych przypadków wykroczeń, które bardzo często popełniamy, nie mając świadomości łamania prawa.

Takie parkowanie jest zabronione

Poza ogólnymi przepisami dotyczącymi parkowania, jest kilka takich, które łamie się rutynowo. Jednym z takich "występków" jest parkowanie na chodniku. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie postawić na nim auto czterema kołami, musi ono stać przy krawędzi chodnika, nawet jeżeli jest on bardzo szeroki. Trzeba też pozostawić przestrzeń dla pieszych o szerokości 1,5 metra.

Takie parkowanie jest zabronione. W strefie zamieszkania wolno postawić auto tylko na parkingu

Jeżeli parkujecie cały pojazd na chodniku prostopadle lub ukośnie do jezdni, należy go zostawić tyłem do ulicy. Często kierowcy stawiają auta przodem do jezdni, zwłaszcza doświadczeni, ponieważ dzięki temu łatwiej im później włączyć się do ruchu.
Ten zapis nie dotyczy wyznaczonych miejsc postojowych przy chodniku. Za powyższe wykroczenia można dostać 1 punkt karny i 100 zł mandatu.

Dokładnie taka sama kara czeka tych, którzy pomylą znak początek i koniec postoju dla taksówek. Wbrew pozorom jest to proste, ponieważ niebieska tabliczka z białym napisem TAXI oznacza koniec postoju dla taksówek, a taka sama, ale przekreślona na czerwono, oznacza początek. Na logikę powinno być odwrotnie, ale nie jest.

Ostatnim z ciekawych i wyjątkowo często łamanych przepisów dotyczących parkowania jest zakaz parkowania w strefie zamieszkania poza wyznaczonymi do tego miejscami. Często sami mieszkańcy stref myślą, że mogą parkować swoje auta przed własnym domem. Tak rzeczywiście jest, ale po drugiej stronie ogrodzenia. Na chodniku czy jezdni jest to zabronione. Straż miejska miałaby wyjątkowo dobre żniwa, gdyby w każdym mieście puszczono patrole do stref zamieszkania.

Jak nie można parkować samochodu?

Parkowanie to coś, nad czym spędzamy najwięcej czasu podczas szkolenia na prawo jazdy, a potem i tak bywa różnie z umiejętnościami. Jednak sam manewr…

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Nowy patent w instalacjach LPG przyniesie jeszcze więcej oszczędności Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak dobrze ubezpieczyć się od kradzieży samochodu? Przeszukanie samochodu. Co należy wiedzieć? Zatankowanie niewłaściwego paliwa: co robić w razie pomyłki? Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Hamowanie silnikiem: jak i kiedy to robić? 3.0 V6 CDI – zaawansowany techniczne, mocny, ale dość drogi w eksploatacji silnik Mercedesa Alergik w samochodzie Szkoda całkowita i zbyt niska wycena – jak napisać odwołanie? Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie? Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela