Polska jak Kalifornia – będziemy mieli samochody autonomiczne na drogach?

W opublikowanym w minionym tygodniu projekcie ustawy o elektromobilności odnajdujemy ciekawy zapis o samochodach autonomicznych. Jeżeli ustawa zostanie podpisana, będziemy mieli w Polsce drugą Kalifornię. Przynajmniej w pewnym sensie.

Do Prawa o ruchu drogowym, czyli do kodeksu drogowego trafią nowe zapisy definiujące pojazd elektryczny oraz pojazd samosterujący. Jest to konieczne, aby otrzymać pewne przywileje, jak wjazd do stref zeroemisyjnych, bezpłatne parkowanie, możliwość postoju na miejscach do ładowania akumulatorów czy pozwolenie na poruszanie się buspasami. Jednak najciekawszą część art. 58. projektu stanowi zapis oddział 6, przedstawiający regulacje dla pojazdów autonomicznych.

Co ciekawe, nie mamy tu setek stron zapisów, choć ta część projektu ustawy reguluje zasady poruszania się samochodów samosterujących po drogach publicznych. Konkretnie chodzi o prowadzenie badań, ponieważ na chwilę obecną takie auta nie są jeszcze dopuszczone do normalnego ruchu drogowego.

Firma, która chce testować samochody autonomiczne w Polsce musi uzyskać zgodę organu nadzorującego zarządzającego ruchem na danej drodze, na której miałyby się odbywać badania. We wniosku muszą być określone szczegóły trasy. Firma musi współpracować z Policją w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, a w ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej pojedzie musi znaleźć się kierowca.

Przed rozpoczęciem badań prowadzący je podmiot jest zobowiązany do podania do wiadomości publicznej informacji na ich temat, a stosowane znaki przygotowane przez badającego będą ustawione przez zarządcę drogi. Tworzący projekt uznali za konieczne, by inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli z czym mają do czynienia. Pojazdy autonomiczne powinny być traktowane z niższym zaufaniem, jak auta z zielonym listkiem czy te do nauki jazdy.

Wszystko wygląda bardzo dobrze w projekcie, a jak może być w praktyce? Zacznijmy od tego, że infrastruktura drogowa nie jest najlepiej przygotowana do poruszania się pojazdów autonomicznych. Widać to w naszych testach, w których niejednokrotnie systemy bezpieczeństwa takie jak asystent pasa ruchu nie są w stanie rozpoznać linii oddzielających pasy.

Dlatego też słusznie ustawodawca wspomniał o stosownym oznaczeniu dróg dla takich pojazdów. Aby skutecznie prowadzić badania samosterujących pojazdów konieczne są dobrej jakości pasy na jezdni, być może zostaną nawet odświeżone przez rozpoczęciem testów. Czy zarządcy dróg chętnie wydadzą pozwolenia? Tego jeszcze nie wiemy. Być może to świetna reklama dla miasta, które pierwsze się na to zgodzi. Województwo, w którym by się to odbywało, mogłoby zostać uznane za drugą Kalifornię.

Przypomnę, że w stanie Kalifornia prowadzi się najwięcej testów tego typu aut. Firmy takie jak Google, Bosch czy Uber, a także producenci samochodów od dawna sprawdzają tam użyteczność samochodów autonomicznych w życiu codziennym. Ten projekt ustawy dołącza Polskę do krajów, które nie boją się samochodów jeżdżących bez udziału kierowcy i tym samym będziemy inaczej postrzegani w świecie. Kiedy przyjdzie nam jeździć prywatnie i bez specjalnego zezwolenia w ten sposób? Myślę, że nie wcześniej niż za kilkanaście lat.

Tak jak już kiedyś wspominałem w jednym z felietonów, czekam z niecierpliwością na takie auta. Wreszcie mógłbym się zająć przyjemniejszymi rzeczami podczas podróży autostradą niż trzymaniem dłoni na kierownicy, żeby nie wyłączał mi się asystent pasa ruchu. Podróż upłynęłaby szybciej i przyjemniej, a ochota na drzemkę nie była by już znakiem tego, że trzeba się zatrzymać na kawę.

Zobacz również: Jak działa asystent pasa ruchu i aktywny tempomat?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Micra kreuje: Przemek Gibaszewski zaprojektował kolekcję ubrań inspirowanych nowym modelem Nissana Nissan wycofuje Pulsara z Polski i zostało 100 sztuk - czy warto go kupić? Legenda Grupy B do kupienia na aukcji Pierwsze auto elektryczne z Polski może być niemieckie Takich zdjęć w ogłoszeniu jeszcze nie było - Saab 9-3 i piękna pani Za 3 lata samochody elektryczne będą ładowane bezprzewodowo Coraz częściej wybieramy assistance niż pomoc bliskich Tydzień w motorsporcie #20 Imponujący Żuk z mocnym silnikiem na sprzedaż za 75 000 zł Manualne przekładnie w przyszłych BMW M? Nie jestem pewien Legendarne Audi do kupienia na prestiżowej aukcji Zamówił Ferrari F12 TdF w kolorach pasujących do zabytkowego 250 GT Lusso Micra kreuje: jak nowy model Nissana zainspirował węgierskich projektantów do stworzenia lampy Pendant Dlaczego samochody autonomiczne to hybrydy lub auta elektryczne? Najbezpieczniejsze używane samochody 2017 roku według IIHS Tydzień w motorsporcie #19 Idealne Porsche 911 Speedster może być Twoje Volvo rozpoczyna produkcję nowego XC60 w 90. rocznicę powstania marki DEKRA 2017: samochody w dobrym stanie z przebiegiem 100-150 tys. km LaFerrari, McLaren P1 i Porsche 918 Spyder: "święta trójca" supersamochodów na jednej aukcji Łada Niva obchodzi 40. urodziny i nadal ma się dobrze Sportowy Jaguar z silnikiem 2.0 pokazuje różnice pomiędzy USA i Europą Dodge Challenger SRT Demon – najszybszy produkcyjny samochód świata Genialne koncepty Jeepa w siedmiu odsłonach

Popularne w tym tygodniu:

Donośne Audi RS6 z wydechem iPE szaleje na ulicach Warszawy. Pod maską blisko 1000 Nm Gdy zobaczyliśmy to zdjęcie, opadły nam kopary. Musieliśmy się dowiedzieć co to za Polonez Nastolatek sprzedaje swoje wymarzone subaru. Zbiera pieniądze na leczenie Skórzane kurtki i wielkie maszyny. Polski klub motocyklowy w Chicago jest znany w całym mieście W Europie wzrosła ilość CO2 emitowanego przez samochody. Winny odwrót od diesli i SUV-y Nowy trend w ogłoszeniach – auta od bezdomnych. Ceny niskie, jak przystało na prezenty Mazda 6 w praktycznej wersji zadebiutowała w Genewie. Nowe wielkie japońskie kombi już w Europie Kobra staje się bestią. Ford zapowiada powrót Mustanga Shelby GT500 Kosmiczne reflektory Mercedesa już w produkcji. Nie oślepią i wyświetlą ostrzeżenia na drodze Kierowca mclarena porzucił auto na środku skrzyżowania. Nie mógł przejechać przez śnieg Seat sprzedaje auta jak Ferrari. Ekskluzywna oferta dla wybranych klientów Elektryczna bestia z Chorwacji. Prawie 2000 KM mocy i przyspieszenie do setki poniżej 2 sekund!