Dodge Challenger SRT Demon - powinni tego zabronić!

W zeszłym roku australijska organizacja do spraw bezpieczeństwa pieszych mocno się przejęła faktem, że w Fordzie Focusie RS jest tryb ułatwiający jazdę kontrolowanymi poślizgami. Niedawno w Nowym Jorku zadebiutował Dodge Challenger SRT Demon – samochód stworzony do wyścigów na prostej. To też budzi kontrowersje. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że powinien być zabroniony.

Dziewięć miesięcy temu wywołano małą burzę w Australii, gdzie na rynek trafił Ford Focus RS z napędem na cztery koła, 350-konnym silnikiem i trybem pozwalającym na kontrolowaną jazdę poślizgiem. Australijskie Stowarzyszenie Pieszych domagało się od Forda dezaktywacji tego trybu na ich rynek, ponieważ może stwarzać zagrożenie. Co więcej, nieco wcześniej zmuszono tego samego producenta do wyłączenia w sprzedawanych autach funkcji Line Lock, która ułatwia "palenie gumy" Mustangiem. Czy można jeszcze czegoś zakazać?

Tryb Drift Mode Forda Focusa RS na cenzurowanym w Australii

Jedną z największych nowinek i atrakcji nowego Forda Focusa RS nie jest wcale jego napęd na cztery koła, ale tryb Drift Mode umożliwiający stosunkowo…

Tak. Dodge Challenger SRT Demon, który debiutował dwa tygodnie temu i jeszcze nie trafił do produkcji, jest piekielnie mocną maszyną. Jego motor rozwija 840 KM. Jest też niezwykle szybki – przyspiesza w 2,3 s do 60 mil na godzinę. Potrafi po starcie unieść przednią oś i został pierwotnie stworzony jako auto drogowe, przygotowane fabrycznie do wyścigów równoległych, które w Stanach Zjednoczonych są niezwykle popularne.

Demon w konfiguracji do wyścigu, do którego nie zostanie dopuszczony. Uwagę zwracają wąskie przednie koła, które ograniczają opory.

Problem w tym, że organizacja National Hot Rod Association zajmująca się tym sportem, nie dopuści Demona do zawodów. Dlaczego? Z prostego powodu – auto produkcyjne nie ma wystarczających zabezpieczeń. Cóż za inspiracja, prawda? Skoro samochód uznano za niebezpieczny w zawodach, to jak go traktować na drodze?

Nie żadna rządowa czy pozarządowa organizacja, ale portal motoryzacyjny Automotive News stwierdził, że należałoby nie dopuszczać do ruchu drogowego takiego auta. Zdziwieni? Ja też. Dziennikarz piszący artykuł o Demonie i sytuacji z NHRA zaznaczył, że już ogumienie tego auta jest ledwie legalne, ale nawet nie o to chodzi. Autor widzi problem w tym, że cała branża motoryzacyjna dąży do poprawy bezpieczeństwa, budując samochody, które mają zmniejszać liczbę wypadków, a Dodge, mówiąc kolokwialnie, olał to i zbudował bestię do wyścigów.

Dodge Challenger SRT Demon – najszybszy produkcyjny samochód świata

Tę bestię dopiero co zaprezentowano podczas nowojorskiego salonu samochodowego, a już może poszczycić się rekordem Guinnessa. Jej przyspieszenie jest…

Co gorsza, po tym jak organizacja NHRA nie dopuściła seryjnego Demona do startu w zawodach, można się spodziewać, że zawiedzeni tym faktem klienci zaczną urządzać wyścigi na ulicach. To może z kolei spowodować wiele zagrożeń, zwłaszcza dla pieszych.

Zobacz również: Systemy ułatwiające jazdę - tempomat

Opony Dodge'a Demona to w zasadzie ogumienie wyścigowe z naciąganym dopuszczenie do ruchu drogowego.

Szczerze mówiąc uważam, że takie było jego przeznaczenie od samego początku. Trudno wysunąć inny wniosek, ponieważ mało kto kupuje auto do profesjonalnych zawodów bez planów na dalsze modyfikacje. Tak jak nie kupuje się Forda Focusa RS po to, by jeździć nim wyłącznie po prostej, tak też nie kupuje się takiej bestii jak Challenger Demon po to, by trenować ekojazdę.

Oba auta przez różne podmioty są traktowane jako niebezpieczne dla otoczenia, z sugestią, że powinny być nielegalne. Dla przykładu w Australii zabronione jest zarówno "palenie gumy", jak i jazda poślizgiem, więc po co w fordach systemy, które to ułatwiają? Dodge Challenger Demon mógłby nie wyhamować przed wychodzącym na drogę pieszym i przez to też jest potencjalnie niebezpieczny. Pozostaje tylko pytanie o sens takiego rozumowania.

Ten silnik rozwija moc 840 KM, ale nie ona jest problemem. Chodzi o marketing, który mówi: "stworzyliśmy auto drogowe do ścigania".

Czy znacie jakąś drogę, na której nie ma ograniczenia prędkości i można bezpiecznie podróżować 400 km/h? Jeżeli nie, to jaki jest sens tworzenia supersamochodów, które potrafią taką prędkość rozwinąć? Tak, to pokaz technologii, ale skoro w Focusie RS powinno się dezaktywować na stałe tryb pozwalający łatwo driftować, a Demona w ogóle nie powinno się sprzedawać, to czy Bugatti Chiron i Koenigseegi nie powinny mieć ograniczników prędkości?

Producenci samochodów próbują różnymi sposobami dać nam, klientom, których odarto z resztek godności silnikami 1.0 Turbo w autach klasy średniej, coś ciekawego, coś przyjemnego, coś, co może po prostu sprawiać frajdę. Smutne jest jednak to, że komuś przychodzi do głowy, by nam to odebrać. W imię bezpieczeństwa, które jeszcze nie zostało naruszone. Oczywiście, że profilaktyka jest dobra, ale życie pokazuje, że nie wyeliminowano zabójstw w zużyciem broni palnej tam, gdzie jest ona zabroniona.

Tak samo nie zostanie wyeliminowana chęć jazdy poślizgiem tylko dlatego, że ktoś wyłączy tę funkcję. Użytkownik "spali gumę" mustangiem bez elektronicznych pomocy, a jak ktoś będzie miał na to ochotę, to pojedzie 300 km/h nawet po mieście. Ostatnio pokazano idiotyczne, gumowe zderzaki w Bugatti Chironie, które stworzono wyłącznie na potrzeby rynku ubezpieczeń, a jednocześnie zamontowano tak, by klient mógł w pięć minut je zdemontować. Absurd polega na tym, że ktoś gdzieś będzie spał spokojniej, wiedząc, że czegoś zabronił.

Autor propozycji, by zdelegalizować Demona zanim ten jeszcze trafił do sprzedaży twierdzi, że nie przyszło mu to lekko. Tesla też nie do końca mu się podoba, choć z innego powodu. Otóż producent testuje w pewnym sensie systemy jazdy autonomicznej na klientach, którzy chętnie z tego korzystają. Ze swojej strony podkreślę tu słowo chętnie. Jego zdaniem to równie zły pomysł jak wprowadzenie do sprzedaży samochodu wyścigowego dla osób, które mają się nim poruszać po drogach publicznych. Autor wspomina o czymś jeszcze.

Wnętrze oferuje tylko jeden fotel, zatem nie jest to auto dla rodziny

Demon został dopuszczony do sprzedaży, spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i to nie ulega wątpliwości. Dlatego też nie będzie zabroniony – tego jesteśmy pewni. Tak na dobrą sprawę nawet nie chodzi o prawo, ale o ducha przepisów, które zmierzają do zmniejszenia liczby wypadków. I w tej kwestii trudno się z autorem nie zgodzić. Rzeczywiście Dodge Challenger SRT Demon nie idzie zgodnie z duchem współczesnej motoryzacji. Dlatego właśnie uważam, że to najlepsza premiera tego roku, a producentowi należy się ogromny szacunek za odwagę.

Wiecie, jaki jest podstawowy problem tych wszystkich samochodów? Zły marketing. Gdyby Ford nie podkreślał, że ten tryb ułatwia jazdę poślizgami, nie byłoby sprawy. Mogli to nazwać: asystentem kontroli poślizgu. Kompletnie nie rozumiem asystenta "palenia gumy" w Mustangu, czyli samochodzie, który robi to na zawołanie i bez tego.

Dodge też popełnił błąd. Można było nie robić wokół auta takiego show i podkreślić, że jest to wersja kolekcjonerska dla wielbicieli wyścigów na ćwierć mili albo ogłosić, że modyfikacje silnika są tak drogie, że fotel pasażera oferuje się za dopłatą. Dodając do tego informację, że wąskie ogumienie z przodu ułatwia manewrowanie na parkingu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Felietony:

Kierowcy i ustawodawcy odwracają się od diesli. Co dalej? Elektroniką w terroryzm? Czy wszyscy muszą testować na Nurburgringu? Rowerzyści ruszyli na ulice i znów robią ten sam błąd Silniki spalinowe niekoniecznie skazane na wymarcie. Zróbmy sobie nową aferę spalinową Polski samochód nie powstanie, pogódźcie się z tym Czy pick-up ma sens, czy też nie? Chcę wiedzieć co kupuję, czyli marzenia o gwarancji doskonałej Skąd tak drastyczne podwyżki polis komunikacyjnych OC? Zmiany w przepisach dla kierowców: wreszcie logiczne czy logiki pozbawione? Napęd na cztery koła to rak, który toczy rajdy Napęd na cztery koła to mit przekuty w wielki rynkowy sukces Auta typu SUV - wady i zalety [felieton] Co się stało z manualnymi skrzyniami biegów? [felieton] Czy przez Panamerę i Cayenne Porsche jest gorsze? [felieton] Kilka słów o F1 [felieton] Supersamochody są bez sensu... [felieton]

Popularne w tym tygodniu:

Kiedyś warte setki tysięcy złotych, dziś kosztują ułamek ceny. Ekskluzywne niewypały Jesteśmy bogatsi, ale i myślimy inaczej. Dzięki temu na drogach jest tyle supersamochodów Planowany obowiązek stosowania kasków rowerowych bezpodstawny? Na razie tak Kto jest lepszym kierowcą? Odwieczna rywalizacja kobiet i mężczyzn Polskim kierowcom potrzeba zmienionego taryfikatora. Obecny ewidentnie nie działa