Tydzień w motorsporcie #17

Źródło zdjęć: © fot. Arrinera.com
Marcin Łobodziński
03.04.2017 06:55, aktualizacja: 01.10.2022 20:17

Polscy rajdowcy i kierowcy rallycrossowi zaliczyli przeciętny start do motorsportowego sezonu, za to nieźle poszło pewnemu Gruzinowi we włoskim samochodzie wyścigowym oraz Niemcowi w polskiej Arrinerze. Przygotowano też trasę Rajdu Dakar 2018, ale to jeszcze odległa przyszłość

Bruno Magalhaes wygrywa na Azorach

Pierwszą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy Azores Airlines Rallye 2017 wygrał Bruno Magalhaes. Prowadzący Skodę Fabię R5 Portugalczyk wyprzedził o ponad półtorej minuty Niemca Marijana Griebela, również w Fabii. Trzeci był Włoch Josh Moffett jadący Fordem Fiestą.

Niestety nie był to dobry rajd dla Polaków. Kajetan Kajetanowicz po czterech czwartkowych odcinkach specjalnych był liderem, ale na pierwszej próbie w piątek wypadł z trasy. Tym samym stracił szansę na dobre miejsce. Na drugim etapie wygrał trzy oesy i jechał bardzo szybko, dzięki czemu zdobył 6 punktów. W rajdzie finiszował jednak dopiero na 32. pozycji.

Obraz
© fot. kajto.pl

Jeszcze gorzej poszło dwóm innym kierowcom w Fiestach R5. Łukasz Habaj wycofał się po 13. odcinku specjalnym gdy zajmował 7. miejsce. Tomasz Kasperczyk zakończył zawody w tym samym czasie, a jechał wcześniej jako 10. zawodnik w klasyfikacji generalnej.

Nieco lepszy start do ERC miał Jarosław Kołtun, który finiszował na 18. pozycji. Można powiedzieć, że najlepszy wynik zaliczył Alex Zawada. Jechał Peugeotem 208 w klasie RC4 i w tej klasyfikacji zajął 2. miejsce. W generalce rajdu był jednak 21.

Kierowcy DTM liderami rallycrossowych mistrzostw świata

Mistrz świata w rallycrossie Mattias Ekström wygrał pierwszą rundę tegorocznego sezonu World RX of Barcelona. Zawodnik znany również z DTM pokonał w finale innego kierowcę tej serii Timo Scheidera. Trzeci był Andreas Bakkerud. W finale znaleźli się także czwarty Petter Solberg, piąty Timmy Hansen i szósty Johan Kristoffersson.

Wysoko w zawodach w lidze ERX (mistrzostwa europejskie) był Martin Kaczmarski, który odpadł dopiero w półfinale i to przez awarię wspomagania kierownicy. Zwycięzcą finału ERX został Anton Marklund finiszujący przed Tamásem Pál Kissem i Ollie O'Donovanem. Kaczmarski ostatecznie zajął dziesiąte miejsce w zawodach.

Pierwsze zwycięstwo Alfy Romeo w TCR

Po niezbyt udanym sezonie 2016 Alfa Romeo może świętować pierwsze zwycięstwo w turystycznej serii TCR dla aut kompaktowych i to na otwarcie. Pierwszy wyścig pierwszej rundy w Gruzji zakończył się wygraną lokalnego kierowcy Dawida Kadżai. Prowadzący Giuliettę TCR Gruzin pojawił się na mecie o włos przed Ferencem Ficzą prowadzącym Seata Leona. Trzeci był Stefano Comini używający Audi RS 3 LMS.

Obraz
© fot. tcrseries.com

W drugim wyścigu w Rustawi niekwestionowane zwycięstwo zaliczył Pepe Oriola, który wyprzedził o 4 s swojego zespołowego kolegę z ekipy Craft Bamboo Hugo Valente – obaj na Seatach Leonach TCR. Trzeci na metę przyjechał kierowca Hondy Civic – Atilla Tassi.

Nick Heidfeld w Arrinerze Hussaryi

Nick Heidfeld, były kierowca Formuły 1 i partner Roberta Kubicy w zespole BMW Sauber, obecnie zawodnik Formuły E, miał okazję jeździć Arrinerą Hussaryą GT3. Przejażdżkę zorganizowano podczas angielskiego Shelsley Walsh Speed Hill Climb w Worcestershire, uznawanego za najstarszą imprezę w sportach motorowych, która nadal jest kontynuowana. Krótka trasa licząca niespełna kilometr przypomina te z wyścigów górskich. Nie zmieniła się od samego początku, czyli od 1905 roku.

Obraz
© fot. Arrinera.com

„Polski samochód podobał się byłemu gwiazdorowi Formuły 1, pojechał nim zresztą z typową dla siebie werwą.” – czytamy na oficjalnej stronie twórcy i producenta tego samochodu.

Wstępna trasa Rajdu Dakar 2018 gotowa

W Argentynie organizatorzy zaprezentowali wstępny układ trasy Rajdu Dakar 2018, który wystartuje 6 stycznia, a zakończy się 20 stycznia. Piszę o wstępnej trasie, ponieważ podano miasta etapowe, a nawet układ trasy, ale na tak wczesnym etapie trudno być pewnym, że nic się nie zmieni. Na Dakar wpływa wiele czynników – od pogodowych poprzez gospodarcze, a na politycznych kończąc.

Obraz

Trasa przyszłorocznego Dakaru będzie prowadziła przez Peru, Boliwię i Argentynę. Start zaplanowano w Limie, a metę w Kordobie. Zorganizowano czternaście etapów, o dwa więcej niż w tym roku. Poniżej lista miast etapowych: