Strefa ruchu, zamieszkania i droga wewnętrzna - czy znasz przepisy?

Strefa zamieszkania, droga wewnętrzna czy strefa ruchu to miejsca, gdzie nie zawsze obowiązują ogólne zasady ruchu drogowego. Dla niektórych z was przepisy dotyczące poruszania się po takich obszarach mogą być zaskakujące.

Foto: Lars Halbauernull pap/dpa

Ten artykuł ma 3 strony:

Droga wewnętrzna

Choć stawia się przed wjazdami znak (D-46), a nawet umieszcza się inne znaki już na drogach wewnętrznych, to wbrew pozorom nie obowiązują na nich prawie żadne przepisy. Oznacza to, że droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną, zgodnie z ustawą o drogach publicznych. Nawet jeżeli jest ogólnodostępna. Wynika to z pierwszego artykułu kodeksu drogowego, który nie wspomina o drogach wewnętrznych:

1. Ustawa określa:
1) zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu

Tyle teorii, ale w praktyce trudno już dziś znaleźć drogę wewnętrzną, niebędącą strefą ruchu (patrz kolejna strona). Co więcej, zdarza się spotkać oznakowanie, gdzie nad tabliczką "droga wewnętrzna" (D-46) jest druga tablica "strefa zamieszkania" (D-40). Wówczas obowiązują przepisy dotyczące strefy zamieszkania (trzecia strona).

Drogi wewnętrzne, to z reguły drogi na osiedlach mieszkaniowych, na terenach sklepów, przedsiębiorstw lub dworców, a także drogi dojazdowe do posesji czy gruntów rolnych. Niestety nie każda droga wewnętrzna jest oznakowana, a nie każdy teren osiedla może być drogą wewnętrzną. By uzyskać informację o statusie drogi, najlepiej zapytać w urzędzie gminy.

Z jednej strony nie obowiązują na drogach wewnętrznych ogólne przepisy ruchu drogowego, na przykład te, mówiące o zakazie korzystania z telefonów komórkowych czy o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Więcej, można po takich drogach poruszać się bez prawa jazdy.

Z drugiej strony trudno ustalić na przykład sprawcę kolizji, ponieważ policjanci nie mogą egzekwować od kierowców przestrzegania podstawowych zasad. Zresztą niechętnie przyjeżdżają do takich zdarzeń, ponieważ niewiele mogą zrobić, a poszkodowani sporo od nich wymagają. Sporządzenie notatki to w zasadzie wszystko. Policjant może co prawda wystawić mandat za spowodowanie kolizji, ale tylko pod warunkiem, że było to także spowodowanie zagrożenia.

Na drodze wewnętrznej obowiązują wyłącznie trzy zasady, których należy przestrzegać:

  • Jeżeli znajdują się na niej znaki drogowe, należy się do nich stosować. Najczęściej dotyczą parkowania.
  • Należy stosować się do sygnałów drogowych, czyli sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz do sygnałów wydawanych przez uprawnione do tego osoby.
  • Zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i świadomego powodowania zagrożenia – tego nie można robić nigdzie.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Pamiętajcie też o tym, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej na publiczną, mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu i stosować zasady włączania się do ruchu.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Średnie silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.2] Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy?

Popularne w tym tygodniu:

Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Wypłaty odszkodowań z OC: ubezpieczyciele wciąż oszukują Test opon zimowych GTU 2017: ogumienie dla SUV-a