Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie?

Używanie świateł samochodu to jeden z podstawowych tematów, jakie kierowca pojazdu powinien bardzo dobrze znać. Jednak obserwując sytuację na ulicach, można mieć wątpliwość, czy aby na pewno każdy wie, co i do czego służy. Zatem przypominamy.

fot. Marcin Łobodziński

Ten artykuł ma 7 stron:

Światła mijania

Polskie przepisy nakazują jazdę na światłach mijania przez całą dobę, niezależnie od pogody. Wyjątek stanowią auta, które wyposażono w lampy do jazdy dziennej aby wypełnić ten wymóg. Każdy nowy samochód jest w takie wyposażony.

Zatem świateł mijania należy używać w czasie zmroku i zmniejszonej przejrzystości powietrza, ale ustawodawca nie precyzuje, kiedy należy je włączyć. Jeżeli reflektory waszego pojazdu nie przechodzą automatycznie ze świateł do jazdy dziennej na mijania lub jeżeli nie macie włączonych na stałe świateł mijania, wówczas należy włączyć je zanim jeszcze zapadnie zmrok. Warto dodać, że światła mijania są obowiązkowe w słabo oświetlonych tunelach – często przed wjazdem stoją odpowiednie znaki. Używanie świateł mijania przez całą dobę ma tę zaletę, że nie trzeba o nich pamiętać.

Kiedy nie używać świateł mijania?

Świateł mijania nie używa się podczas postoju, a jest to bardzo częsty widok na naszych drogach i poboczach. Jeżeli wasze auto stoi, a macie włączone światła mijania, wprowadzacie kierowcę pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka w błąd.

Warto jednocześnie pamiętać o ustawieniu świateł mijania. Powinno się to robić podczas corocznego badania technicznego. Ważna jest również korekta wysokości względem obciążenia samochodu.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Małe silniki Diesla bez koła dwumasowego - najlepsze propozycje [cz.1]

Popularne w tym tygodniu:

Jaki pas ruchu zająć na rondzie? Możesz być winnym kolizji, jeżeli ktoś jedzie nieprawidłowo Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Wypłaty odszkodowań z OC: ubezpieczyciele wciąż oszukują Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Test opon zimowych GTU 2017: ogumienie dla SUV-a